Šećerna bolest – dijabetes – ishrana – recepti za dijabetičare

Poznata od davnina, šećerna bolest ostala je i dalja tajna u pogledu svog prvog, svog prauzroka i stoje najteže, doživotna, ali bolest s kojom se, po određenim pravilima, pre drugih u pogledu ishrane, može dobro i dugo živeti.

U starom veku nazivana je bolešću slatke mokraće i bila je praćena bespomoćnim saznanjem da je jedini ishod – smrt.

Zanimljivo je u vezi s ovim arhaičnim saznanjima spomenuti i nešto čisto naše, iz mnogo novijeg doba (bar u odnosu na stari vek). Pre oko 160 godina čuveni književnik i lekar Laza Lazarević opisao je u Srpskom arhivu diabetes melitus kao “bolest s tamnom etiologijom”. Ta njegova dijagnoza – slažu se svi lekari, dijabetolozi ni do danas nije izgubila svoj značaj: uzrok je, kao što rekosmo, i dalje u mraku.

Ipak, nije u mraku lečenje, i to od dvadesetih godina prošlog veka, kada je otkriven insulin. Bio je to epohalan događaj, ali lečenje time nije bilo obezbeđeno. Jer, pokazalo se da je lučenje insulina u dijabetičara neujednačeno, da je u prvoj polovini dana veće, u drugoj manje i da lekom ne može da se imitira prirodni proces organizma. Pa se krenulo u traganje za brzo delujućim insulinom koji će savladati obrok i neće dozvoliti da dođe do hipoglikemije, odnosno do pada šećera u krvi posle prvobitnog naglog skoka.

Idealnog rešenja nije bilo, niti ga ima, ali veliku, mada ne apsolutno efikasnu pomoć pruža ujednačenost obroka i pravilo da se insulin prima na pola sata pre jela. Tada se postiže optimalni nivo glikemije dva sata posle obroka. Međutim, nije
malo pacijenata kod kojih je propisana doza insulina nedovoljna da suzbije skok šećera u krvi i održi ga na potrebnom nivou. Ali ima i novih insulina koji mogu da se uzimaju neposredno, a ne pola sata pre obroka, bolje savlađuju skok šećera i znatno brže prestaju da deluju, ne izazivajući hipoglikemiju, odnosno nagli kasniji pad šećera. S tim osobinama oni predstavljaju veliki korak napred u terapiji dijabetesa.

Što se terapije tiče, ona za sada samo osigurava pacijentima normalan, aktivan, kvalitetan životi ali oba tipa dijabetesa su vrlo složena i suviše je mnogo mehanizama u njhovom nastajanju i uticaja na njihovo razvijanje, da bi se mogla znati rezultanta tih uticaja i njihove isprepletanosti. Dijabetes je, znači, za sada doživotna ali ne i smrtonosna bolest.

Na regulaciju šećera u krvi deluju sve promene u organizmu, i stresovi, i neredovna (a ne slatkišima opterećena) ishrana i zato se ne mogu savetovati opšte mere koje bi važile za svakog čoveka, niti propisivati određena ishrana koja bi delovala preventivno. Dijabetes se ne može izbeći, ako postoji (često nasledna) sklonost prema ovom oboljenju. Ali se može lekovima, ponekad i samo ishranom, držati pod kontrolom.

Iako nema opštevažećih neprikosnovenih recepeta, postoje jela koja mogu da se nađu na trpezi svakog, ili bar velike većine dijabetičara. No nije na odmet poneke od njih proveriti kod dijabetologa (jer ishrana zavisi i od toga koliko je pacijentu dozvoljeno kalorija dnevno).

RECEPTI ZA DIJABETIČARE

Oslić s pirinčem

Za jednu osobu: 30 g integralnog pirinča, malo šafrana, 150 g prokelja ili kelja, 100 g fileta od oslića, 2 kašike limunovog soka, pola čaše jogurta, malo bibera, rendana kora od limuna, kriška limuna, peršun za ukrašavanje (410 kalorija)

Obariti pirinač sa šafranom. Takođe obariti prokelj ili kelj u slanoj vodi. Filete od oslića prokuvati vrlo kratko u malo posoljenoj vodi sa limunovim sokom, pa ocediti. Jogurt pomešati sa limunovim sokom, začiniti solju i biberom i dodati rendanu koru limuna. Na tanjiru riba se služi oceđena, uz dodatak pirinča i prokelja prelivenih jogurtom.

Zapečene tikvice

Za dve osobe: 2 jajeta, 2 kašike mleka, 2 manje tikvice, vrlo malo iseckanog peršuna, malo ulja i soli, prezle
Nožem ovlaš ostrugati tikvice, tako da im ostane zelena kora. Zatim im odseći krajeve, oprati i ostaviti u vodi oko pola časa. Ocediti ih, obrisati i iseći na ne suviše tanke kolutove. Zagrejati u šerpi 2 kašike ulja, dodati tikvice, peršun i so, pa pirjaniti 20-tak minuta na umerenoj vatri. Penasto umutiti jaja, dodati im mleko i malo soli i na kraju tikvice. Sipati masu u vatrostalni sud namazan maslacem i posuti prezlom. Staviti u pećnicu da se peče 20 do 30 minuta na 170°stepeni. Kad se na površini stvori rumenkasta korica, tikvice izvaditi iz pećnice. Jelo poslužiti toplo, u sudu u kojem se peklo.

Čorba od boranije i blitve

Za dve osobe: pola male glavice crnog luka, pola tena belog luka, grančica ružmarina, 1/4 kg blitve, mala kriška celera, mala šargarepa, mali krompir, malo peršuna, kašika sosa od paradajza, 100 g kuvane boranije, kockica mesnog ekstrakta, malo ulja, 2 kašike struganog parmezana, 4 kriške starog hleba, maslinovo ulje.

Iseckati crni luk, zgnječiti beli, pa sve staviti u posudu. Dodati ružmarin, sipati kašiku ulja, pa dinstati (pirjaniti)na umerenoj vatri dok povrće požuti. Odstraniti beli luk i ruzmarin, pa dodati listove blitve oprane, oceđene i isečene, zatim šargarepu, celer, krompir i peršun. Sve pirjaniti 10-tak minuta. Zatim sipati sos od paradajza.

Medicinski kuvar

U činiju poredati dva sloja kriški hleba, sipati povrće i ostaviti desetak minuta da hleb omekne. Poslužiti čorbu tako da se u svaki tanjir doda sasvim malo maslinovog ulja.

Prilog od kelja

Ovaj prilog može se jesti uz svako jelo za koje smo vam dali ovde recept.
Za dve osobe: 800 g kelja, 20 g ulja ili margarina, 1/4 l goveđe supe, a može i čiste vode, 10 g obra-i. nog mleka u prahu, malo soli, kašika pšeničnih klica, kašika mlevenog peršuna.Oprati i sitno iseckati kelj, pa ga prodinstati na vreloj masnoći. Prokuvati supu i njom (ili običnom vodom) preliti kelj, dodati mleko u prahu i kratko kuvati. Posuti pšeničnim klicama i peršunom i servirati.
Ovo jelo sadrži 256 kalorija po osobi.

Punjena keleraba

Za dve osobe: 4 velike kelerabe, 250 g posne mlevene junetine, 1/2 šoljice sojinog brašna, 2 kašike hladne vode, malo belog luka u prahu, malo soli, 10 g ulja, kašičica suvog povrća za supu, 2 sveza paradajza iseckana na kocke, kašika iseckanog peršuna, 1/4 l ključale vode
Oguliti kelerabe, odseći vrhove za poklopce i izdubiti ih kašikom. Pomešati junetinu, sojino brašno, beli luk, hladnu vodu i so. Ovom smesom puniti kelerabe. Suvo povrće, iseckan paradajz i peršun na ulju prodinstati, u većoj posudi, zatim staviti kelerabe u posudu i zaliti ih ključalom vodom. Kuvati pokriveno oko 70 minuta na tihoj vatri. Posuti peršunom. Uz ovo jelo se po želji služi sos od jedne kašičice kvasca, kašičice sojinog brašna i malo vode.
Punjenu kelerabu možete kuvati i u ekspres loncu. Vreme kuvanja se time znatno smanjuje (20 minuta), a na taj način se ne gube dragoceni vitamini.
Dopuna obroka za jednu osobu – dva mala krompira.

Punjeni paradajz s knedlama od pirinča

Za dve osobe: 300 g paradajza srednje veličine, teglica (200 do 250 g) salate od celera iseckanog na kockice, 10 g majoneza od soje, knedle od pirinča
Kuvanom pirinču dodati sasvim ma’c brašna, malo soli i jedno jaje, umesiti i napraviti knedle. Oprati paradajz, izdubiti ga i napuniti salatom od celera Garnirati majonezom i servirati uz knedle.
Dopuna obroka za jednu osobu – 100 g viršli iz konzerve skuvanih u svežoj vodi.

Gulaš od posne junetine

Za četiri osobe: 1/2 kg posne junetine isečene na kockice, 20 g ulja, 2 glavice crnog luka ili jedan prazilulu 1/4 l ključale vode, pola kašičice soli, 1/4 kašičice crvene paprike, malo belog luka u prahu i 1/4 lista lorbera
Zagrejati masnoću, pa na njoj prodinstati luk i meso. Kad meso dobije boju, dodati vodu i ostale sastojke i kuvati dok meso ne omekša, oko tri sata. U ekspres-loncu vreme kuvanja se znatno smanjuje. Ovo jelo pogodno je i za zamrzavanje.
Dopuna obroka za jednu osobu – 200 g kuvane šargarepe, iW kupusa, ili mladog graška, porcija zelene salate i 120 g krompira.
Desert: 100 g švapskog sira kome se doda malo soka od limuna i jedna pilulica veštačkog zaslađivača (ili kašičica fruktoze ili dijabita).

“SLATKIŠI”

Namerno je naslov slatkiši stavljen pod znakove navoda: dobro je poznato da oboleli od šećerne bolesti moraju da se odreknu slatkih jela, pa to deluje kontradiktorno! Ali i na sreću, i šećer ima svoju dobru zamenu, a to je u stvari sorbitol kome se doda saharin. A postoji i dijabit. Slična njemu je fruktoza ili voćni šećer koji se u malim količinama dozvoljava dijabetičarima. Obe ove “slatke namirnice” su prirodne i po konzistenciji liče na šećer (a mogu se kupiti u prodavnicama zdrave hrane).

Evo nekoliko “slatkih recepata”.

Puding od oraha ili lešnika

20 g maslaca, 20 g očišćenih oraha ili lešnika, sitno iseckanih ili mlevenih, jedno manje jaje, manja kašika voćnog
šećera, ili fruktoze (ima ga u prodavnicama zdrave hrane), ili dijabita, cimet.

Maslac, žumance i dijabit dobro se umute. Dodati orah ili lošnik, cimet i čvrst sneg od belanceta. Masu staviti u kalup za puding prethodno premazan s malo ulja i kuvati na pari oko 20 minuta. Ovaj desert ima 433 kalorije, sadrži dosta masnoće i nije zo gojazne.

Žele od pomorandži

100 g sokj od pomorandže, sok od pola limuna, 2 kašike hladne vode, ravna kašičica želatina u prahu, kašika dijabita (fruktoze), kašičica ulupanog šlaga za dijabetičare
Želatin umešati u malo hladne vode i ostaviti da stoji 10 minuta. Sok pomorandže i limuna promešati s vodom, dijabitom i otopljenim želatinom. Sipati u staklenu posudu i ostaviti na hiadnom da se masa stegne. Pre serviranja ukrasiti kašičicom ulupanog šlaga za dijabetičare.
Ovako pripremljen obrok ima 63 kalorije, a zamena je za komad voća.

Krem od kafe

2 kašike kafe, 200 g šlaga za dijabetičare, 1,5 kašika dijabita, 1 žumance, 2 lista želatina ili 2 kašičice želatina u prahu, 3/4 šolje vode
Kafu sipati u vodu u kojoj je otopljen želatin, dodati deo ulupanog šlaga i umućeno žumance s dijabitom. Smesi dodati veći deo ostalog ulupanog šlaga, razdeliti u čaše i staviti frižider. Ostatkom šlaga može se ukrasiti krem pra služenja.
Tako pripremljen krem ima 389 kalorija. Uz njega tokom dana ne treba uzimati nikakve dodatne masnoće. Nije za gojazne.

Krem od sira

125 g svežeg sira, 15 g dijabita, pola šoljice mleka, 2 kašike želatina u prahu, kašika soka od limuna, kašika hladne vode.
Želatin umešati s kašikom hladne vode i ostaviti 10 minuta da stoji, a zatim ga, uz neprestano grejanje, mešati dokne proključa. Skinuti s vatre i ostaviti da se hladi. Sir, mleko i sok limuna pomešati, dodati otopljen želatin, sipati u posude ili čaše i staviti na hladno mesto da se stegne.
Tako pripremljen obrok ima 238 kalorija, a zamena je za pola kriške hleba i obrok mesa ili sira u toku dana.