Semenke bosiljka tradicionalno se koriste u ajurvedskoj i kineskoj medicini, a sve veću primenu imaju i na Zapadu.
Brojna istraživanja potvrdila su njihova pozitivna svojstva, pa ih treba dodati u svakodnevnu ishranu. Izgledom podsećaju na čija semenke; poput njih, kada se potope u vodu, dobijaju konzistenciju želatina, te se iz tog razloga u mnogim azijskim zemljama koriste kao sredstvo za zgušnjavanje napitaka.
Semenke bosiljka imaju antioksidativna, antikancerogena, antivirusna, antibakterijska i antigljivična svojstva.
Istraživanja koje je sprovela Fondacija Sutter Gould Medical pokazala su da kontrolišu nivo šećera u krvi kod ljudi obolelih od dijabetesa tipa 2.
Semenke natopljene u vodi blagotvorno deluju na probavni sistem jer vlakna, koja se nalaze sa spoljne strane, deluju laksativno kada se pretvore u želatin. Ublažavaju stomačne grčeve, oslobađaju zatvora, pružaju duži osećaj sitosti i dobar su saveznik u borbi s viškom kilograma.
Bosiljak se koristi za lečenje prehlada, gripa i astme. Njegove semenke popravljaju raspoloženje, otklanjaju stres usled mentalnog umora, depresije i migrene.
Ulje semenki bosiljka potpomaže zarastanje rana i posekotina, kao i lečenje infekcija kože. Istraživanja sprovedena u Tajlandu pokazala su da ove semenke snižavaju nivo holesterola, dok njihova antibakterijska svojstva doprinose lečenju infekcije bešike i vaginalnih infekcija.