Šta je serotonin?
Serotonin je neurotransmiter (hemijski glasnik) koji nosi signale duž i između nerava. On se uglavnom nalazi u mozgu, crevima i krvnim pločicama.
Za serotonin se smatra da je posebno aktivan u skupljanju glatkih mišića, prenosi impulse između nervnih ćelija, reguliše ciklične procese tela i doprinosi dobrobiti i sreći.
Neki istraživači smatraju da je serotonin hemikalija koja je odgovorna za održavanje ravnoteže raspoloženja, a da manjak serotonina dovodi do depresije.
Serotonin je neurotransmiter proizveden od strane biohemijskog procesa konverzije koji kombinuje triptofan, komponentu proteina, sa triptofan hidroksilazom, hemijskim reaktorom. Zajedno, oni formiraju 5-hidroksiltriptamin (5-HT), takođe označen kao serotonin.
Za serotonin se najčešće veruje da je neurotransmiter, iako je poznat i kao ”hormon sreće”.
Odakle serotonin dolazi?
Serotonin se proizvodi u mozgu i crevima. Većina serotonina u telu, između 80-90%, može se naći u gastrointestinalnom traktu. Može se naći još u krvnim pločicama i centralnom nervnom sistemu.
Kako se serotonin može naći širom tela, veruje se da ova hemikalija utiče na razne telesne i psihološke funkcije.
Serotonin ne može preći preko krvno-moždane barijere, dakle, serotonin koji se koristi u mozgu mora se proizvesti unutar njega.
Smatra se da serotonin može da utiče na raspoloženje i socijalno ponašanje, apetit i varenje, san, pamćenje i seksualnu želju i funkciju.
Serotonin kako ga povećati
Depresija i prateći gubitak zadovoljstva su najpoznatiji znaci niskog nivoa serotonina, ali oni svakako nisu jedini.
Ostali simptomi nedostatka serotonina uključuju:
- ljutnju
- neobičnu osetljivost na bol
- glad za ugljenim hidratima i opsesivno prejedanje
- zatvor
- digestivne poremećaje
- osećaj snuždenosti od nedostatka sunčeve svetlosti
- osećaj preterane zavisnosti od drugih
- osećaj preopterećenosti
- preteranu budnost i oprez
- nesanicu
- nisko samopoštovanje
- migrenu
- smanjene kognitivne funkcije
- zujanje u ušima.
Serotonin – kako ga povećati? Lekovi koji menjaju nivo serotonina imaju važne kliničke koristi kao takvi u lečenju depresije, mučnine i migrene. Drugi načini za povećanje nivoa serotonina u telu uključuju indukciju raspoloženja, svetlo, vežbanje i ishranu.
Indukcija raspoloženja: promene u mislima, bilo kroz psihoterapiju ili samo-indukciju, mogu povećati nivo serotonina, kako je interakcija između proizvodnje serotonina i raspoloženja dvosmerni odnos.
Svetlo: već se koristi kao tretman za sezonski afektivni poremećaj, nekoliko studija ukazuju da se može koristiti za lečenje depresije, takođe.
Vežbanje: vežbanje ima antidepresivno dejstvo, a neka istraživanja su predložila da se može povećati funkcija serotonina u mozgu.
Ishrana: namirnice koje imaju više nivoe triptofana od drugih mogu biti povezane sa poboljšanim raspoloženjem i kognicijom, verovatno zbog povećanog nivoa serotonina. Najpouzdaniji način da podignete nivo serotonina sa hranom je da strateški jedete zdrave ugljene hidrate odvojeno od proteina. Prejedanje ugljenih hidrata je način da se podigne nivo serotonina.
To su sve oblasti koje zahtevaju dalje proučavanje, tako da sadašnje znanje ostaje spekulativno.
Da li se može naći prirodni serotonin
Da li se može naći prirodni serotonin? Serotonin se sintetiše iz aminokiseline triptofan. Mnoge namirnice sadrže triptofan, tako da je uobičajeno uverenje da ako jedete hranu bogatu triptofanom, možete povećati svoj nivo serotonina. Ali da li je to istina?
Serotonin se ne može naći u hrani, ali triptofan može. Hrana bogata belančevinama, gvožđem, riboflavinom i vitaminom B6 teži da sadrži velike količine ove aminokiseline. Nažalost, povećanje nivoa serotonina nije tako jednostavno ako samo jedete “hranu bogatu triptofanom”.
Serotonin u hrani
Serotonin u hrani – gde ga možemo naći? Serotonin se ne može naći u hrani, ali triptofan može – kao što smo već rekli.
Triptofan koji ćete naći u hrani mora da se takmiči sa drugim aminokiselinama da se apsorbuje u mozgu, tako da je malo verovatno da će imati mnogo efekta na vaše nivoe serotonina. Ovo se razlikuje od suplemenata triptofana, koji sadrže prečišćen triptofan i mogu imati efekta na nivo serotonina.
Dok hrana bogata triptofanom neće sama povećati serotonin, postoji jedna moguća ”varka” u ovom sistemu: ugljeni hidrati. Moguće je da jedete hranu bogatu triptofanom sa zdravom porcijom ugljenih hidrata – ovo može da ima uticaj na vaše nivoe serotonina. Kada jedete ugljene hidrate, više insulina se oslobađa u vašem sistemu. Insulin promoviše apsorpciju aminokiselina u srcu, mišićima i organima. Triptofan sada čini veći deo aminokiselina u krvi, što znači da je veća verovatnoća da će se apsorbovati kroz moždanu barijeru.
Dok one ne mogu da se takmiče sa suplementima triptofana (serotonina) – koji ne bi trebalo da se uzimaju bez odobrenja od svog lekara – namirnice dole navedene sadrže velike količine triptofana (serotonina). Vaša najbolja šansa za postizanje višeg nivoa serotonina bez upotrebe suplemenata, je da jedete često sledeće namirnice, uz porciju zdravih ugljenih hidrata, kao pirinač, ovsena kaša ili integralni hleb.
Namirnice bogate serotoninom su zapravo namirnice bogate triptofanom, koji utiče na povećanje nivoa serotonina u mozgu, a to su sledeće:
- jaja
- sir
- anans
- tofu sir (soja generalno)
- losos (riba generalno)
- orašasti plodovi i semenke
- ćuretina
- morski plodovi
- ovas
- grašak
- banane.
Da li je dobro koristiti serotonin tablete
Da li je dobro koristiti serotonin tablete? Serotonin suplementi mogu biti odlični za poboljšanje vašeg raspoloženja i smanjuju prejedanje, ali nisu za svakoga. Postoje neki ljudi koji ne bi trebalo da uzimaju suplemente serotonina, a vi treba da znate ako ste jedan od njih, i tako bi bilo bolje da pokušate nešto drugo.
Serotonin suplementi – ko treba da ih izbegava?
Ako ste trudni ili dojite, trebalo bi da budete oprezni o uzimanju nekih lekove ili dopuna, a prvo se obratite lekaru.
Ako ste sa dijagnozom bipolarnog afektivnog poremećaja ne treba uzeti serotonin dodatak bilo koje vrste.
Ako već uzimate dodatak ili lekove koji povećavaju serotonin (npr. anti-depresivi) treba ovo uzeti u obzir, tako da se vaš nivo serotonina ne povećava preko zdravih granica. Ako uzimate lekove bilo koje vrste, razgovarajte sa svojim lekarom o bilo kojoj mogućoj interakciji.
Suplement koji je najbliži stvarnom serotoninu je 5-HTP. Potencijalni neželjeni efekti 5-HTP suplementa uključuju gorušica, bol u stomaku, mučninu, povraćanje, proliv, pospanost, seksualne probleme i probleme sa mišićima. Neki lekovi koji se primenjuju u toku operacije mogu da utiču na serotonin. Uzimajući 5-HTP pre operacije može izazvati previše serotonina u mozgu i može da dovede do ozbiljnih nuspojava, uključujući srčane probleme, drhtavicu i anksioznost. Pacijent treba da prestane da uzima 5-HTP najmanje 2 nedelje pre operacije.