Polipi na materici su meke, crvenkaste izrasline u unutrašnjojsti materice (na endometrijumu), obično manje od 1 cm u prečniku koje se obično spljošte kako bi se prilepile za unutrašnjost materice.
„Stablo“ polipa kojim se polip drži za zid materice je obično kratak, ali ponekad bude dovoljno dugačak da polip dođe čak i do grlića materice. Polipi obično izazivaju krvarenje, a polipi na materici koji se razvijaju u blizini jajovoda mogu sprečavati otvaranju jajovoda i posledično dovesti do poteškoća sa začećem. Polipi na materici se mogu razviti pre ili posle menopauze. U vrlo retkim slučajevima polipi mogu biti kancerogeni.
Simptomi
Mnoge žene koje imaju polipe na materici uopšte nemaju nikakve simptome. U nekim drugim slučajevima, mogu se pojaviti neki od sledećih simptoma:
– Neredovne menstruacije, poput čestih i obilnih krvarenja u nejednakim vremenskim inrervalima
– Krvarenje između dve menstruacije
– Previše krvarenja tokom menstruacije
– Krvarenje nakon menopauze
Dijagnoza
Dijagnoza se obično postavlja kiretažom, tj. uzimanjem uzorka tkiva i laboratorijskom analizom. Ipak, veći polipi se i ne moraju videti tokom kiretaže. Druge dijagnostičke tehnike uključuju histerogram (rentgensko skeniranje materice) i histereskopija (kada se posebnim medicinskim instrumentom pregleda unutrašnjost materice). Uvek je najvažnije da se uzorak tkiva iz polipa pošalje na biopsiju kako bi se isključila mogućnost karcinoma.
Lečenje
Kada se postavi dijagnoza, polipi se uklanjaju hirurškim putem, histereskopijom. Za ovu proceduru se obično daje totalna anestezija. I nakon uklanjanja polipa, dešava se i da se pojave ponovo. Ako se u polipima nađu i kancerogene ćelije, obično je neophodna histerektomija (vađenje materice).