Sinusitis – upala sinusa simptomi i lečenje

Upala sinusa ili sinusitis je često dijagnostikovano obolenje koje nastaje usled alergija ili infekcija. Karakteriše se zapaljenjem sluzokože sinusa. Evo nekoliko informacija koje se tiču simptoma upale sinusa – sinusitisa.

Termin „sinusi“ se odnosi na paranazalne sinuse, šupljine unutar kostiju lobanje, koje su ispunjene vazduhom i obložene mukoznom membranom, tj. sluzokožom. Locirani su u predelu oko nosa. Postoje 4 vrste paranazalnih sinusa: maksilarni, frontalni, sitasti i klinasti. Kako i sam naziv sugeriše, klasifikovani su prema delu kosti lica na kojoj se javljaju. Osnovna funkcija sinusa je da čine nosnu duplju vlažnom i da greju udahnuti vazduh.

Zapaljenje, odnosno upala paranazalnih sinusa se naziva sinusitis. Možemo ga podeliti na infektivan i neinfektivan. Prvi se javlja usled razvoja bakterija u sinusima, a drugi kao posledica alergija i raznih faktora okruženja. Upala sinusa se dalje klasifikuje na akutnu, subakutnu, hroničnu; zavisno od trajanja bolesti. Akutni sinusitis traje manje od 4 nedelje, subakutni između 4 i 6 nedelja, dok hronični može da potraje i više od 12 nedelja.

Simptomi upale sinusa

Simptomi kratkotočne upale se razlikuju od simptoma hronične upale. Oni mogu varirati, zavisno od vrste sinusa koja je pogošena upalom. Zapaljenje paranazalnih sinusa dovodi do povećanog lučenja mukoze koja blokira nosne hodnike, što dalje dovodi do kongestije (zagušenja), tj. nemogućnosti disanja. Slede neki od uobičajenih znakova i simptoma upale sinusa, koji se mogu tretirati kao akutni ili hronični.

Simptomi akutnog sinusitisa

  • Zapušen nos
  • Gust, zelen ili žut nosni sekret
  • Bol u sinusima ili u licu
  • Pritisak u predelima sinusa i lica
  • Umerena do jaka glavobolja
  • Lučenje sekreta u ždrelo
  • Visoka temperatura
  • Gubitak čula mirisa
  • Kašalj i kongestija
  • Osetljivost u predelu jagodica, posebno kod maksilarnog sinusitisa
  • Bol postaje jači usled naginjanja, bilo napred ili nazad

Simptomi hronične upale sinusa

  • Hronično zapušenje nosa
  • Hronično lučenje sekreta u ždrelo
  • Gnoj u nosnim šupljinama
  • Gubitak čula ukusa i mirisa
  • Loš zadah
  • Blaga glavobolja
  • Pritisak ispod oka, posebno kod maksilarnog sinusitisa
  • Zubobolja ili hronična osetljivost zuba, posebno kod maksilarnog sinusitisa
  • Pritisak u predelu sinusa

Dakle, pritisak i bol u predelu lica su tipični znaci upale sinusa. Oni se mogu pogoršati tokom naginjanja unapred, unazad, leganja, ležanja na leđima ili drugim pozicijama gde se pritisak prenosi na glavu. Oblast koja je zahvaćena bolom se pažljivo pregleda, radi dijagnoze upaljene sinusne kosti. Kada je u pitanju sinusitis izazvan alergijom, pomenuti simptomi mogu biti praćeni svrabom u očima, vodnjikavim očima, kijanjem i bistrom mukozom. U težim slučajevima, sinusitis može dovesti do osteomijelitisa (upala koštane srži), upale mozga, meningitisa. Ukoliko doživljavate simptome kao što su otok na čelu, nesvestica, otežani vid, nedostatak daha, jaka glavobolja ili otoci oko očiju, hitno idite do doktora.

Saznajte više>>>  Kako da pročistite sinuse za samo nekoliko sekundi koristeći sopstvene prste

Šta izaziva upalu sinusa

Upala sinusa, drugačije poznata i kao sinusitis, je zapaljenje paranazalnih sinusa. Često je povezana i sa upalom gornjeg respiratornog trakta. Sinusitis može nastati i infekcijom, dakle dejstvom bakterija, virusa ili gljivica u paranazalnom području. Bakterije i virusi su uzroci najvećeg broja upala sinusa. Pacijenti koji imaju simptome obične prehlade često prijavljuju i simptome sinusitisa. Drugim rečima, upala sinusa je često katalizovana običnom prehladom.

Mogući okidači ovog neprijatnog oboljenja su i zagađivači vazduha, hemijski sastojci i drugi alergeni, ekstremni klimatski uslovi, stres, dehidracija, i preterano pušenje. Bilo koja alergija koja negativno utiče na funkcionisanje imunitetamože dovesti do otoka i upale sinusa.
Ljudi koji imaju kompromitovan imunitet i oni koji pate od dentalnih upala ili povrede nosnih kostiju su skloniji sinusitisu od drugih ljudi. Biti svestan uzroka i simptoma sinusitisa, pomaže lakšoj prevenciji ovog neprijatnog zamornog oboljenja.

 

Dijagnostikovanje i tretmani upale snusa

Upala sinusa se dijagnostikuje na osnovu pregleda simptoma, medicinskih pregleda i anamneze pacijenta. Pošto su simptomi upale sinusa slični onimakod prehlade, doktor može sprovesti neke posebne testove, poput mikrobioloških testiranja, endoskopije nosa i sinusa, kao i skeniranja sinusa. Ultrazvuk se takođe koristi u procesu dijagnostikovanja, pošto je pouzdana metoda i jeftinija od skenera. Palpitacija i perkusija lica pomažu u identifikovanju sinusitisa, što dalje pomaže u lakšem tretmanu ovog oboljenja.

 

Lečenje upale sinusa

Upala sinusa se treba lečiti što je pre moguće, pošto postoje šanse da akutni sinusitis dovede do subakutnih ili hroničnih stadijuma. Osnovni cilj lečenja sinusitisa je da se izleči upala i pacijent oslobodi nazalne kongestije, tj. zapušenja nosa.

Za pacijenta koji boluje od akutnog sinusitisa, preporučuje se terapija antibioticima.
Takođe se mogu koristiti i tzv. dekongestanti, bilo u vidu masti ili za oralnu upotrebu, kako bi se pročistili nosni kanali.
Dodatno, doktor može preporučiti i dodatnu terapiju antihistaminima i kortikosteroidima.

Prema istraživanju sprovedenom na Univerzitetu Viskonsin, na medicinskom fakultetu, dnevna doza nosnog ispiranja pomoću hipertonog slanog rastvora predstavlja efektan način lečenja hroničnog sinusitisa. Pacijent može naneti rastvor u nosne kanale koristeći bocu sa pumpicom.

Još jedna studija je pokazala da je ispiranje nosnih kanala efektno, posebno kada se koristi isključivo tokom upala sinusa, a ne u dugoročnom periodu. Razlog leži u tome što mukoza sadrži korisne mikrobe koji deluju protiv patognena, sprečavaju’i nastanak upale.

 

Kućni lekovi za upalu sinusa

Upala sinusa se može lečiti korišćenjem prirodnih načina u kućnoj režiji. Predlažemo vam neke od metoda kućnog lečenja koje mogu biti od koristi.

Inhaliranje pare, dva ili tri puta dnevno može dosta pomoći. Možete dodati par kapljica eukaliptusovog ulja, što će dovesti do oslobađanja zapušenih nosnih kanala i smanjiti bol.
Uzimanje tečnosti, vrućih bilnjih čajeva ili samo vode može biti od koristi.
Tuširanje vrelom vodom je stari-dobri lek protiv sinusitisa.
Možete koristiti slano nosno ispiranje uz pomoć čajnika (neti pot), što je koristan metod za smanjenje pritiska i bola u licu kao i otpušenje nosa.

Iako su lekovi efektni kao sredstvo tretmana sinusitisa, postoje šanse da će se upala sinusa opet pojaviti, zato treba biti oprezan i izbegavati okidače.