Slabiji vid kod dece

Detetu se mora obezbedlti da kad piše i čita ima dobro osvetljenje i dovoljno visok sto i stolicu…
Osvetljjenje mora biti belo, dovoljno ali ne zaslepljujuće, usmereno na radni sto. Najzad, mora se nalaziti sa leve strane.
slabiji vid kod dece
Kako utvrditi slabiji vid kod deteta
Ambliopija je očna mana mnogo manje poznata široj javnosti od miopije -kratkovidosti. Podsetimo se da je ambliopija karakteristična vidna insuf icijencija – slabovidost, bilo jednostrana (jedno oko), bilo obostrana (oba oka). U većini slučajeva kod slabijeg vida dece ne radi se o anatomskom oštećenju oka, već sam samo o poremećaju u njegovom radu – tada govorimo o funkcionalnoj ambliopiji, veoma važnom pojmu, jer se te slabovidosti najčešće mogu lečiti pod uslovom da se rano otkriju. Zbog toga je veoma značajno da im se udje u trag i pre druge godine života, kakobi se neodložno počelo sa lečenjem. ..

Kad je dete staro dve do tri godine, izlečenje nastupa za dve do tri nedelje. Kod dece od četiri-pet godina, ono iziskuje najmanje tri do pet meseci i već beležimo i neuspehe. Ali, posle pet godina i pre sedam, neuspesi su sve brojniji, a izlečenje nesigurno.

Kasnije, lečenje ima sasvim malo izgleda da uspe a i kad se postigne izlečenje, ono je samo ograničeno.
Najbolji period za utvrđivanje funkcionalno slabijeg vida je vreme između devetog i desetog meseca života.

Znači li to da bi sve desetomesečne bebe trebalo voditi oftalmologu?

Ne. Stručnjaci predlažu pribegavanju jednoj vrlo jednostavnoj »igri«: jednog dana. detetu se stavi prevez preko jednog oka pa se pusti da se igra petnaest do dvadeset minuta. Sutradan se prevez stavi na drugo oko. I tako se nastavi tokom pet ili šest dana. Tada je dovoljno da se posmatraju detinje reakcije pa da se utvrdi vidi li slabije na jedno oko.

Strabizam razrokost ne prolazi sam od sebe
Ako dete podnosi prevez preko jednog oka, zatim preko drugog, nema problema. Ali ako strgne prevez svaki put kad mu je stavljen preko jednog oka to je razlog da se potraži savet oftalomologa. Samo on može doneti odluku o lečenju (koje je jednostavno i nije bolno).

U svakom slučaju, vid deteta se mora kontrolisati pre četvrte-pete godine. U principu, svako dete bi u trećoj godini trebalo podvrgnuti kompletnom očnom pregledu.

Važno je da se zna: protivno onome što mnogi veruju, strabizam ne prolazi sam od sebe, s godinama. Ne znamo odakle vodi korene ova opasna predrasuda, ali se protiv nje moramo energično boriti kao i protiv ubedenja da dete treba voditi očnom lekaru tek kad počne da uči da čita – što je često prekasno da bi se u najozbiljnijim slučajevima nešto moglo učiniti.

Povezano>>> Sprečite gubitak vida i bolesti oka sa ovim receptom

Neophodnost pravilnog osvetljenja veoma je važna za vid dece
Ukoliko otac i majka pate od neke vidne mane, budnost u vezi sa vidom deteta mora biti još veća.
Svaki »bo-bo« u vezi sa okom mora biti povod za kontrolu i utvrđivanje mogućih uzroka: udara ili infekcije, kao i nekih očnih mana.

Osvetljenje igra bitnu ulogu,ali ono nije jedini faktor. Oftamolozi, sasvim opravdano, podsećaju da i položaj detinje ruke vrši svoj uticaj. Ako osvetljenje nije pogodno i ako, dok dete piše, ruka stvara na svesci senku koja mu smeta, dete će se iskriviti i posledice će se osetiti kako na vidu tako i na kičmenom stubu.

Očigledno je da detetu levaku ne možemo nametnuti osvetljenje koje pada sa leve strane zato što bi senka koju stvara ruka u tom slučaju sakrila ono što piše i prisilila ga nanenormalan vidni napor. U tom sluačju, najviše bi odgovaralo osvetljenje sa desne strane.

Ni vitamini za bolji vid bez lekarskog saveta
Ima dece koja su po prirodi prilježna u učenju i to je dobro. Ali ne možemo olako preći preko činjenice da stalno gledanje izbliza, pa ma i na propisanom odstojanju, može da se odrazi na detinji vid, naročito ako je ono još sklono miopiji kraktkovidosti. Potrebno je da dete gleda i u daljinu, prilikom igre, sporta, šetnji. To je najbolji način da se njegovim očima pruži odmor.

U svakom slučaju, opšte zdravstveno stanje deteta utiče na razvoj njegovog vidnog kao i svih drugih sistema. Iz tog razloga premaranje deteta treba smatrati mnogo štetnijim no što je kod odraslog.
Kad je u pitanju oko, dete sa sklonošću ka miopiji, izloženije je opasnosti da mu se ta miopija razvije ili pogorša ukoliko mu organizam u nečem oskudeva. To je još jedan razlog da se zalažemo za sport i fizičku kulturu.

Nemojte se suviše mučiti oko hrane koja bi bila korisna za oči. Ukoliko detetu treba davati dodatne vitamine, o tome će isključivo da odluči lekar.Naročito je važno da se samoinicijativno ne preduzima terapija vitaminima.

A šta da se radi kad se javi miopija šta je bolje, naočari ili kontaktna sočiva?

O tome može da odluči samo oftalmolog. Treba znati da postavljanje i održavanje kontaktnih sočiva iziskuje higijenu i spretnost što nisu uvek odlike vezane za detinjstvo. Svako nepridržavanje higijene povećava opasnost od infekcije. Zato su za decu ipak pogodnije naočare.