Limfociti su vrsta belih krvnih ćelija koje su odgovorne za zaštitu organizma od faktora koji izazivaju bolesti. Postoje tri glavne vrste limfocita: T-ćelije, B-ćelije i prirodne ćelije ubice. Ove ćelije zajedno grade imunitet organizma tako što usporavaju razvoj malignih ćelija i proizvode antitela. Studije pokazuju da T i B ćelije igraju glavnu ulogu u kontrolisanju rasta kancerogenih ćelija. Lifmociti se proizvode u koštanoj srži zajedno sa ostalim vrstama krvnih ćelija. Njihov normalan broj je sastavni deo odbrambenog mehanizma tela. Međutim, dešava se da njihov broj padne ispod normale. U većini slučajeva, približno 15-40% belih krvnih ćelija su limfociti, npr. normalna vrednost broja limfocita je 1000-4800/µl.
Mogući uzroci niskog broja limfocita
Nizak broj limfocita ukazuje na to da je otpornost organizma u borbi sa infekcijama znatno smanjena, tako da organizam može postati podložniji čestim infekcijama. Kako limfociti čine 15-40 % ukupnog broja belih krvnih ćelija koje cirkulišu kroz krvotok, nizak broj limfocita može učiniti osobu podložniju ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Disfunkcija koštane srži
S obzirom na to da se limfociti proizvode u koštanoj srži, bilo koja disfunkcija koštane srži može prouzrokovati opadanje broja limfocita. Ako pojedinac boluje od aplastične anemije u kojoj koštana srž ne proizvodi dovoljno novih ćelija da ispune krvne ćelije, to može prouzrokovati sniženje broja limfocita. Broj limfocita može opasti i u slučaju da limfociti budu zarobljeni u slezini ili limfnim čvorovima.
Infekcije
Virusne ili bakteriološke infekcije mogu smanjiti nivo limfocita, ali u većini slučajeva se ovaj nivo povećava kada se infekcija povuče. Sindromi nedostatka imuniteta, poput HIV/AIDS ili čestih infekcija poput hepatitisa, tuberkuloze, tifusa itd. takođe mogu voditi ka niskom nivou limfocita.
Nasledna oboljenja
Nasledna oboljenja, kao što su Di Džordžov sindrom, Viskot-Oldrihov sindrom, ozbiljno imunološko oboljenje i atakija-teleangiektaktika mogu takođe rezultirati smanjenjem broja limfocita.
Autoimuna oboljenja
Autoimuna oboljenja, koja predstavljaju stanja u kojima imuni sistem napada krvne ćelije i tkivo prepoznajući ih kao činioce koji uzrokuju oboljenja, takođe mogu izazvati smanjenje broja limfocita u organizmu.
Terapija steroidima
Duža upotreba steroida ili antibiotika, kao i terapije u lečenju kancera, poput zračenja i hemioterapije, takođe mogu izazvati opadanje broja limfocita.
Znakovi i simptomi
Kada osoba ima nizak nivo limfocita u krvi može se desiti da ona nema nikakve simptome koji ukazuju na to. Ovo stanje se otkriva tek kada se uspostavi dijagnoza bolesti koje su rezultat niskog broja limfocita. Osoba koja u dužem vremenskom periodu pati od čestih infekcija ili temperature ima slab imunitet kao posledicu niskog broja limfocita.
Testovi i dijagnoza
Dijagnoza uključuje detaljan pristup medicinskoj istoriji osobe, poput rizika za razvoj AIDS-a, bilo koje ranije izlaganje zračenju ili hemioterapiji, porodičnoj istoriji bolesti sa limfocitopenijom itd. Doktor sprovodi fizičko ispitivanje osobe tražeći znakove kao što su uvećani limfni čvorovi i slezina. Nakon provere osoba se upućuje na određene testove, poput provere krvne slike sa diferencijalima, protočna citometrija i druge testove na oboljenje na koje se sumnja.
Lečenje
Ako nema značajnog sniženja nivoa limfocita u krvi i nije otkriveno neko oboljenje, doktori ne preporučuju nikakvu terapiju jer će se broj limfocita najverovatnije sam vratiti u normalu. Međutim, ako je snižen nivo limfocita uzrokovan oboljenjima , na raspolaganju su odgovarajući tretmani koji se preporučuju za lečenje glavnog uzroka limfocitopenije. Treba brinuti i o temperaturi i svakoj vrsti infekcije koja prati oboljenje. Otkrivanje bolesti u ranom stadijumu omogućava njeno bolje kontrolisanje. Pravilno praćenje instrukcija doktora i uzimanje lekova u skladu sa terapijom omogućava brži oporavak.