Sočivo lekovita svojstva – recepti

Po narodnom verovanju, na stolu ne bi smelo nedostajati jelo od sočiva, naročito u novogodišnjoj noći, da vam u narednoj godini ne bi presušio izvor u novčaniku. Ono što je stručno dokazano – sočivo je neophodno našem organizmu za dobro zdravlje zbog svog sastava.

Lekovita svojstva sočiva

Sočivo je mahunarka visoke biološke i hranljive vrednosti (338 kcal na 100 g). Sadrži visok procenat biljnih proteina, kao i ugljenih hidrata koji se postepeno ispuštaju u krv, čime se postiže dugotrajan osećaj sitosti. Biljna vlakna u sočivu podstiču probavu i snižavaju nivo hole-strola i glukoze u krvi, a složeni ugljeni hidrati dodatno regulišu nivo šećera u krvi. Samim tim se preporučuje osobama sa povišenim holesterolom, dijabetičarima i osobama sklonim opstipaciji. Takođe, sočivo sadrži i brojne vitamine i minerale. Od minerala sadrži: magnezijum, gvožđe, kalijum, kalcijum, fosfor, cink i bakar, zatim vitamine B kompleksa i beta karoten i aminokiseline lizin i triptofan. Zbog visokog sadržaja B vitamina, preporučuje se za jačanje nervnog sistema, a visok procenat gvozda1 ga čini odličnom namirnicom u lečenju i prevenciji anemije.

Može se pripremati u vidu čorbe ili variva. Kod osoba sa osetljivim digestivnim traktom može izazvati tegobe u vidu nadimanja, pa se savetuje da se natapa preko noći (kao pasulj) Lpriprema sa korenastim povrćem (npr. šarga repom i paškanatom), kako bi se ove tegobe umanjile, a sačuvala njegova zdrava svojstva. U kombinaciji sa žitaricama, koje su bogate ugljenim hidratima, sočivo daje uravnotežen obrok, naročito za vegetarijance koji ne unose proteine životinjskog porekla.

Od svih vrsta mahunjača, sočivo je najmanje zahtevno u pogledu kuvanja, jer ne mora prethodno da se potapa. Prodaje se po pravilu sasušeno i na tržištu se može naći nekoliko vrsta koje se uzajamno razlikuju po veličini i boji. Što je zrno sočiva krupnije, to je sočivo skuplje, mada sitnije zrno ima izrazitiji ukus.

Ova sitna mahunjača sadrži veoma malo masnoća, mnogo kvalitetnih hranljivih materija, vitamina A, vitamina iz grupe B, kalijuma, kalcijuma i gvozda. Odlično je sredstvo za sprečavanje neuroza, stresa i malokrvnosti. Zbog velikog sadržaja kvalitetnih biljnih belančevina omiljeno je među vegetarijancima.

CRVENO SOČIVO

Na tržištu se može naći ljušteno i neljušteno. Neljušteno sočivo prikriva svoju crvenu boju ispod braonka-ste ljuske. Ljušteno sočivo se lakše vari i zato je pogodnije, pre svega za decu. Kroz probavni trakt prolazi bez uobičajenih propratnih efekata.
Tokom kuvanja njegova se boja promeni u tamnožutu.
Mekše je od drugih vrsta sočiva, relativno brzo se raskuva i ima kašastiju konzistenciju, pa je stoga odlčno za pripremanje kaša, pirea i namaza.
Boja crvenog sočiva se može iskoristiti i prilikom pripremanja salata, jer će se u njima odlično isticati.

ZELENO SOČIVO

• Ono čuva svoj oblik, pa se čak i posle dužeg kuvanja ne razmekša kao crveno ili crno sočivo. Dobro je kao prilog uz jela od mesa ili žitarica, ali i za čorbe.

• Ne treba ga prethodno potapati, tako da je zgodno kod hitnih odluka o jelovniku za isti dan.

• Ukus mu postaje izrazitiji ako mu se doda nekoliko kapi limunovog soka ili voćnog sirćeta.

• Pikantnu aromu mu može dati i nana.

CRNO SOČIVO

• Proverena, omiljena klasika među mahunjačama sa tipično zemljastim ukusom. Od svih vrsta sočiva, crno sočivo se kuva najduže. Ukoliko imate vremena ili patite od problema sa varenjem mahunjača, sočivo potopite u vodu barem jedan sat pre početka kuvanja.

Vreme kuvanja: Crno sočivo kuvati 30-60 minuta, Zeleno sočivo 20-40 minuta, a Crveno sočivo kuvati 15-20 minuta. Vreme kuvanja zavisi od veličine zrna i od toga da li je sočivo bilo prethodno potopljeno u vodu. Naš savet: Vreme kuvanja sočiva treba skratiti, ukoliko se ono kuva u ekspres loncu.

Recepti

Pikantna čorba od sočiva sa šargarepom

POTREBNO JE:

– 140 G LJUŠTENOG CRVENOG SOČIVA
– 600 G ŠARGAREPE NARENDANE NA KRUPNO RENDE
– 1 L BISTRE SUPE OD POVRĆA (MOŽE I OD KOCKE)
– 130 ML MLEKA
– 2 KAŠIČICE KIMA
– 4 KAŠIKE MASLINOVOG ULJA
– PRSTOHVAT IZMRVLJENIH ČILI PAPRIČICA
– SO, MLEVENI CRNI BIBER.

PRIPREMA:

U velikoj šerpi zagrejati ulje i na njemu oko 1 minut pržiti kim i čili, sve dok začini ne počnu da “iskaču” i da puštaju aromu. Polovinu isprženih začina izvaditi kašikom i skloniti za kasnije.
U šerpu, po potrebi, dodati još ulja, zatim šargarepu. Sočivo, vrelu supu od povrća i mleko i sve staviti da proključa. Potom vatru smanjiti na umerenu i kuvati još oko 15 minuta, sve dok sočivo ne omekša.
Čorbu probati i po potrebi dosoliti i pobiberiti. Pre služenja, svaku porciju ukrasiti kašikom jogurta i sa malo prethodno sklonjenih proprženih začina.

FAŠIRANE ŠNICLE OD SOČIVA

POTREBNO JE:

– 100 G CRVENOG SOČIVA
– 350 G MLEVENOG PILEĆEG MESA
– 60 G HLEBNIH MRVICA
– 1 KAŠIKA LIMUNOVOG SOKA
– 1 KAŠIČICA SECKANOG SVEŽEG ORIGANA
– SO, SVEŽE MLEVENI CRNI BIBER
– ULJE ZA PRŽENJE.
Dobar savet: Umesto svežeg origana, može se upotrebiti i suvi.

PRIPREMA:

Sočivo skuvati da bude meko i preručiti u veliku činiju. Dodati mleveno meso, mrvice, limunov sok, origano, so i biber i sve dobro izmešati. Od mase pri faširane šnicle.
U velikom tiganju zagrejan ujjfei faširane šnicle pržiti sa obe strane rJlBiižno po 8-10 minuta, da porumene. Faširane šnicle zatim vaditi na papirni ubrus da se ocede od preterane masnoće. Služiti tople.

GULAŠ OD SOČIVA

POTREBNO JE:

– 500 G JUNETINE BEZ KOSTI
– 4 KAŠIKE ULJA
– 300 G SOČIVA
– 2 KISELA KRASTAVČIĆA
– 1 KAŠIKA SUVOG GROŽĐA
– 200 ML CRNOG VINA
– MLEVENI CRNI BIBER,SIRCE ILI LIMUNOV SOK
– 3 KAŠIKE KISELE PAVLAKE.

PRIPREMA:

1. Sočivo skuvati u vodi i ocediti. %
2. Meso iseći na kocke i na ulju ispržiti sa svih strana.
3. Prženo meso posoliti, pobiberiti, dodati oplaknuto suvo grožđe, isečene krastavci će, preliti crnim vinom, poklopiti i poklopljeno pirjaniti. Kada meso postane potpuno meko, dodati skuvano sočivo i dobro izmešajte u slučaju potrebe, razrediti vodom u kojoj se kuvalo.
4. Kraće vreme krčkati sve zajedno, zatim gu laš začiniti sirćetom ili limunovim sokom i kise lom pavlakom.