Spušten pomeren želudac tegobe
Trbušni zid održava organe u stomaku u normalnom položaju.
Međutim, usled određenih faktora može se desiti da se istanji prednji trbušni zid, što uzrokuje spušten želudac (želudac se spušta nekoliko centimetara u karlicu).
Spušten želudac se češće javlja kod žena, a pojavu obično prati i ‘’mlitavost’’ trbušne muskulature. Želudac je izdužen i spušten ispod svog normalnog položaja.
Faktori rizika:
- nakon naglog gubitka na telesnoj težini
- posle jako stroge dijete
- posle porođaja
- posle operativnih zahvata u stomaku
- visoke, mršave i nedovoljno razvijene osobe
Spušten (pomeren) želudac – tegobe se ne moraju javljati uvek, mada često mogu postojati određeni simptomi bolesti. Ukoliko je prisutna i atonija želuca, tegobe mogu biti vrlo neprijatne. Osobe koje imaju spušten želudac se naročito žale na tegobe nakon unosa tečne hrane ili velike količine vode ili napitaka. Takođe, kod pomerenog želuca se često javljaju i psihičke tegobe.
Podignut želudac je pojava koja takođe može da se javi, a podrazumeva pomeranje želuca ispod rebra. Podignut želudac se podjednako javlja i kod mladih i kod starijih, a faktori rizika su:
- povišen pritisak u trbušnoj duplji (dizanje teškog tereta, često i jako kašljanje, trudnoća i porođaj, povraćanje, napinjanje kod zatvora, gojaznost)
- stres
- nasleđe
- slabost dijafragme
Pomeren želudac simptomi
Pomeren želudac – simptomi (podignut želudac – simptomi):
- bol u grudima (u predelu srca)
- loš zadah
- krvarenje desni
- mučnina
- podrigivanje
- štucanje
- veliki apetit
- povraćanje
- gorušica
- psihički problemi
- Spušten želudac simptomi:
- osećaj ispunjenosti i težine u stomaku
- problemi sa varenjem hrane (sporo varenje)
- podrigivanje
- pospanost
- malaksalost
- brzo zamaranje
- nadimanje
- problemi sa probavom (zatvor)
- hemoroidi
Spusten želudac lečenje
Spušten želudac – lečenje nije nimalo lako i često iziskuje veoma dug vremenski period i veliko strpljenje! Mora se delovati na trbušni zid, želudac i na čitav organizam (nervni sistem).
Potrebno je jačati trbušni zid određenim vežbama i nositi trbušni pojas koji podiže stomačne organe na gore.
Što se tiče delovanja na sam želudac, tu se najpre misli na korekciju ishrane. Potrebno je uzimati umerene količine hrane bez mnogo tečnosti. Hrana se mora dobro sažvakati, a creva redovno prazniti.
Lekar će prepisati određene lekove za jačanje i umirenje organizma, što će pomoći u lečenju spuštenog želuca.
Nameštanje želuca
Nameštanje želuca je tehnika koju koriste fizioterapeuti kako bi vratili želudac u normalan položaj. Nameštanje želuca se radi na prazan stomak i najpre se utvrđuje u kom položaju se nalazi želudac. Primenjuju se posebne tehnike masaže, kako bi se želudac postepeno vratio u normalan položaj, a po završetku tretmana – stavlja se vakuum posuda na centar pupka, kako bi se poboljšalo vraćanje želuca u normalan položaj.