Potcenjena kod laika, a opasna srčana bolest, srčana aritmija može da se otkrije i bez skupih pregleda, jednostavnim dodirom ruke…lečenje je obavezno…
Srce je epicentar gotovo svih dešavanja u organizmu, ali mu često ne posvećujemo dovoljno pažnje. Kada stvari izmaknu kontroli uglavnom je već kasno. Samo naizgled bezazleni simptomi poput aritmije zahtevaju punu ozbiljnost i pravovremene reakcije, bilo da se radi o osećaju da će srce da iskoči iz grudi zbog jakog ritma, bilo da se primirilo do te mere, da se njegov rad jedva oseća.
Od ovakvih tegoba ljudi pate od 18. godine, pa sve do duboke starosti.
Po definiciji, srčane aritmije predstavljaju poremećaj sprovođenja, ili stvaranja srčanih impulsa, vrlo važnih za rad srčanog tkiva i njegove osnovne uloge (pumpanja krvi). Kad se aritmije pojave, srete svoj posao obavlja otežano.
Aritmija može da se ispolji kao usporen (ne prelazi 50 otkucaja), ili ubrzan srčani rad (čak preko 120 otkucaja u minuti). To može svako da ustanovi jednostavnim merenjem puisa na unutrašnjoj strani ruke. Jagodičnim delom kažiprsta, srednjeg i domalog prsta, pronađe se i pritisne arterija i broje otkucaji srca u toku 1 minuta. Ako se stalno registruje poremećen srčani rad, obavezno treba posetiti lekara, jer ove aritmije mogu do te mere da se iskomplikuju da dovedu i do naprasne smrti.
Ima aritmija koje su potpuno bezazlene i koje ne treba lečiti, ali o tome treba da odluče lekari. One koje zahtevaju ozbiljno lečenje su posebno one sa ubrzanim srčanim radom, jer ukazuju na neko prethodno ozbiljno oboljenje. To može da bude oboljenje krvnih sudova, najčešće skleroza, ali i infarkt. Nekada se radi o primarnom oboljenju srčanog mišića, bez oboljenja srca i krvnih sudova. Izazivaju ga virusi, najčešće njihova koksaki grupa. Ukoliko se ova bolest ne leči, ostaje trajno, a ako se na vremeprimeni terapija, virus može da se izbaci iz organizma, a srčani mišić oslobodi zapaljenskog procesa. Le-čenje traje duže, pa se treba naoružati strpljenjem. Svi drugi ubrzani pulsevi (tahikardija), leče se tako što se leči osnovno oboljenje (infarkt), koje je i dovelo do poremećaja.
U preventivnom smislu, za pravilan srčani ritam veoma je važan zdrav način života u svakom smislu. Počevši od ishrane, koja ne srne da bude masna i preslana. Svakodnevna fizička aktivnost, makar brža šetnja, dobra je prevencija svim kardiološkim oboljenjima, pa tako i aritmijama. Vrlo je važno da stariji od 40 godina redovno obavljaju preventivne kardiološke preglede, pogotovo oni koji u porodici već imaju nekoga sa ovom vrstom bolesti.
Ekstrasistole
Ekstrasistole su takođe ozbiljne aritmije, koje se ispoljavaju takozvanim povremenim i prevremenim srčanim udarima, pri čemu pacijent ima osećaj da srce “preskače”. Ovakvi srčani udari su vrlo neprijatni i obuzdavaju se lekovima.
Ubrzani puls i ekstrasistole nekada su izazivani preteranim fizičkim naporima, kofeinom, ili kola i energetskim napicima, cigaretama, stresnim načinom života, nedovoljnim spavanjem i odmaranjem, pa i neuzimanjem propisanih lekova, ili pogrešno propisanim lekovima.
I minus i plus
Kod tahikardije (ubrzanog rada) pacijent ima osećaj lupanja srca, povremeno praćenog gubitkom svesti. Ponekad je prisutan i bol u grudima, kao kod angine pektoris. Dok kod usporenog rada (bradi-kardije), oseća nesvesticu do potpunog gubitka svesti.
NARODNI RECEPTI ZA LEČENJE ARITMIJA
Nesvestica i lupanje
– 50 g jagorčevine (Primula officinalis)
– 25 g lavandinog cveta (Lavandula officinalis)
– 10 g hmelja (Humulus lupulus)
– 15 g kantariona (Hvpericum perforatum) Jedna vrhom puna kašika mešavine prelije se sa 1/4 litra vrele vode i ostavi 3 minuta. Pije se vrelo, zaslađeno s malo meda.
Vino od jaglike
(za srčanu uznemirenost)
U proleće, kada jagorčevina (jaglika ili Primula officinalis) cveta, ubrati pregršt cvetova i potopiti u 2 litra čistog belog vina. Flašu držati na suncu 2 nedelje, a zatim po potrebi piti 2 do 3 gutljaja. Teži srčani bolesnici treba redovno da piju po 3 kašike napitka dnevno.
Nervozno lupanje srca
– 1 kašičicu usitnjene lavande (Lavandula officinalis) preliti sa 200 ml ključale vode, poklopiti i ostaviti 20-tak minuta
Procediti i dnevno piti 2 do 3 šolje ovog čaja.
Zeleni čaj
(za krepkost srca)
– 1 kašičicu (oko 5 g) zelenog čaja (Camellia sinensis) preliti sa 250 ml vruće vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 3 minuta