Šta su hemoroidi

Hemoroidi su problem koji ne uslovljava odlazak lekaru, osim ukoliko je došlo do bola ili obilnog krvarenja. Osim toga, mnoge osobe koje pate od hemoroida ne usuđuju se da odu lekaru zbog stida.

Hemoroidi su danas veoma česta pojava, naročito u razvijenim zemljama. Statistike nam ukazuju na činjenicu da polovina stanovništva preko četrdeset godina pati od nekog stepena ovog omraženog poremećaja.Međutim, ne može se reći da je problem nov,s obzirom na to da su još u spisima antičkih lekara pronađene preporuke kako da se spreči i kako da se leči.Ukoliko se uzmu u obzir svi ovi podaci, iznenađujuće je koliko je malo istraživanja posvećeno metodama sprečavanja hemoroida; moguće je da je najbolje rešenje prirodno pražnjenje creva.

ŠTA SU TO HEMOROIDI?

Hemoroid je vena anusa ili završnog dela debelog creva koja otekne, trpi upalni proces i konačno formira kesicu krvi. Analni kanal je dugačak neka tri centimetra, a na njegovom donjem delu se nalazi rektum; poslednja dva centimetra su veoma osetljiva na dodir. Spolja je okružen mišićima do kojih dolazi krv putem hemoroidalnih arterija i vena. Hemoroidi mogu biti unutrašnji ili spoljašnji, ali u oba slučaja dolazi do istih simptoma: bol prilikom pražnjenja creva i krvarenje usled tvrde stolice. Spoljašnji hemoroidi su male otekline oko anusa, mekani, boje vina ili ljubičasti i oni su ti koji krvare tokom pražnjenja creva.

Unutrašnji hemoroidi nisu vidljivi na prvi pogled, neophodna je palpacija ili upotreba anoskopa. Kada dođe do rektalnog krvarenja, preporučljivo je posetiti lekara da bi se sprečili drugi problemi koji slede usled krvi u stolici. Unutrašnji hemoroidi se svrstavaju u četiri stepena:

Prvi. Hemoroidi ne zauzimaju veliku površinu i ne mogu se napipati prstima.
Drugi. Hemoroidi su otečeni ali se mogu vratiti u svoj normalan položaj sami od sebe.
Treći. Hemoroidi zauzimaju veliku površinu i moraju se pritisnuti da bi se vratili u normalan položaj.
Četvrti. Hemoroidi se ne mogu vratiti na svoje mesto čak ni pritiskanjem prstima.
Mnogi imaju hemoroide i ne znajući za njih, s obzirom na to da nema nikakvih simptoma. Najčešći su bezbolno krvarenje, ispadanje kroz analni otvor i svrabež. Uobičajeno je da do ovih simptoma dolazi nakon pražnjenja creva, jer je zapravo prolazak fekalija taj koji provocira buktanje simptoma, naročito u slučajevima tvrde stolice.
Hemoroidi se mogu javiti u bilo kom uzrastu, ali su češći kod starijih osoba, i kao što je rečeno, napadaju između četvrtine i polovine ukupnog stanovništva, kako muškarce, tako i žene. Jednostavnije rečeno, do hemoroida dolazi jer je nivo pritiska krvi u venama anusa preterano povišen i smanjuje se otpornost zidova krvnih sudova, zbog čega dolazi do proširenja vena, na isti način kao i kod nogu.
Hemoroidi su zapravo proširenje hemoroidalnih vena, smeštenih u zadnji deo rektuma. Proširenje vene je po definiciji dilatacija vene.

Do dilatacije obično dolazi kada zid vene izgubi svoju prirodnu elastičnost (tokom godina, genetskom predispozicijom, itd.) i/ili kada se poveća pritisak krvi koji u njoj cirkuliše.
Za razliku od proširenih vena, hemoroidi su obično teži za otklanjanje, s obzirom na to da nisu uslovljeni isključivo nagomilavanjem krvi već postoje izvesne veze i sa arterijskim sistemom. Ovime se objašnjava činjenica da izvesni lekovi koji se uspešno upotrebljavaju u slučajevima proširenih vena na nogama imaju ograničeno dejstvo, pa čak i nikakvo kada je reč o hemoroidima.