Da li znate šta je stevija? Probajte ovo slatko blago prirode i uverite se i sami da postoji zdrava i slatka alternativa ozloglašenom šećeru i veštačkim zaslađivačima.
Čuli ste mnogo puta da je šećer loš za zdravlje, ali da li ste se ikada posvetili traženju zdrave alternative? Često se prepustimo sticaju okolnosti, a o zdravlju brinemo tek kada se razbolimo. Ako se držimo čuvene izreke Bolje sprečiti nego lečiti, onda je vreme da se upoznate sa slatkom, lekovitom biljkom – stevijom.
Stevija je u Južnoj Americi poznata vekovima. Indijanska plemena iz Paragvaja koristili su steviju kao zaslađivač za hranu i piće više od 1 500 godina, po čemu je i dobila narodno ime sladak list. Sedamdesetih godina prošlog veka, u Japanu je počeo uzgoj stevije, što je danas rezultiralo činjenicom da oko 90 miliona ljudi koristi steviju kao zaslađivač već 40 godina, bez neželjenih efekata!
Stevija je žbunasta biljka iz roda hrizantema, koja ima neverovatno slatke listove. Slast steviji daju steviol glikozidi, od kojih je najslađi i najkvalitetniji rebaudiozid A (Reb A); prema količini ovog glikozida, određuje se kvalitet stevija proizvoda (visok kvalitet – preko 95% Reb A). Stevija glikozidi su do 300 puta slađi od šećera, pa se koriste u maloj količini.
Stevija je jedinstvena po tome što nema kalorijsku vrednost i ugljene hidrate. Stevija ne podiže nivo šećera u krvi (glikemijski indeks = 0), što je značajna činjenica za dijabetičare, osobe na antikandida dijeti, sportiste, ljude koji vode računa o zdravom životu i svima koji su na posebnom režimu ishrane. Stevija sadrži i određenu količinu antioksidantnih materija, što olakšava borbu protiv oksidantnog stresa i slobodnih radikala koji su izazivači mnogih bolesti savremenog čoveka. Stevija može da se koristi u prevenciji dijabetesa, metaboličkog sindroma, osteoporoze, gojaznosti i karijesa.
Stevija je pogodna za kuvanje i pečenje kolača i slatkiša, jer je stabilna na temperaturi do 200 stepeni Celzijusa, što je razlikuje od veštačkih zaslađivača koji se raspadaju na visokim temperaturama. Ova osobina stevije je obožavana jer omogućava uživanje u slatkom ukusu bez brojanja kalorija.
Zanimljiva činjenica u vezi sa stevijom je da, ako preterate sa količinom, vaš napitak postaje gorak, a ne sladak – zato je potrebno da se svi stevija proizvodi individualno doziraju prema sopstvenom ukusu.
Da li su stevija proizvodi bezbedni? Apsolutno, 2011. godine, EFSA (Evropska agencija za bezbednost hrane) odobrila je stevija zaslađivače kao bezbedne za ljudsku upotrebu. Početkom 2013. godine, u Srbiji, na osnovu Zakona o bezbednosti hrane, steviol glikozidi su označeni kao potpuno bezbedni dodaci hrani.
dr med. Bojana Mandić