Stomatitis gingivitis upale sluzokože usta

Najčešći simptom stomatitisa je upala zahvaćene regije. Gingivitis, razlog gubitka mnogih zuba, je jedna od najopasnijih vrsta stomatitisa, mada nije veoma česta. Mnogo je češća hiperosetljivost sluzokože usta. Većina osoba koje imaju ovaj problem nije svesna da je reč o poremećaju koji treba lečiti.

Terapija
Faktori ishrane, okruženja, a nadasve lični, utiču na postojanje infekcija ili upala usne duplje. Postoje različiti fitoterapeutski lekovi koji pomažu u olakšavanju tegoba i ofklanjanju uzroka koji su doveli do upalnog procesa. Mogu se primenjivati direktnom aplikacijom, putem tečnosti za ispiranje usta ili grla, kao i različitim pastama za zube.
stomatitis gingivitis
Lekovite biljke
U slučajevima upale ili infekcije usta može se upotrebljavati ratanija (Krameria triandra), biljka koja potiče iz predela Anda i koja se rasprostire po Peruu, Ekvadoru, Kolumbiji i Brazilu. Civilizacije koje su postojale u pretkolumbovskom periodu su je već tada koristile i nazivale su je pasta! Zbog veoma velike količine tanina kojeg sadrži, snažan je astringent i koristi se kod oboljenja usne šupljine, kao što su oticanje usana, iritacije i krvavljenje sluzokože desni. Mirta (Balsamodendron mvrrha) je još jedna od biljaka od veoma velikog značaja u terapiji upala usne šupljine. Veoma je preporučljiva u slučajevima ulceracija usta i tela uopšte, kao na primer, faringitisa, karijesa i gingivitisa. Neke od tečnosti za ispiranje grla je sadrže, kao i paste za zube. Takode je veoma korisna za spravljanje tečnosti za ispiranje usta, tako što se pedeset kapi tinkture mirte sipa u čaj od kamilice.

Tečnosti za ispiranje grla
Tečnosti za čišćenje usta i ispiranje grla su i dalje jedan od najboljih načina za tretman poremećaja osetljive sluzokože usta i ždrela. Mnoge biljke mogu dati odlične rezultate na ovom polju. Tečnosti za ispiranje grla su dugo bile veoma zanemarene u upotrebi, naročito zbog toga što zahtevaju određeni fizički napor (u spravljanju i korišćenju) do kog ne dolazi korišćenjem tableta koje se mogu kupiti u bilo kojoj apoteci. Kliničke studije nam ukazuju da se pri upotrebi tečnosti za ispiranje grla ne dostižu najdublji delovi ždrela, zbog čega nisu od velike koristi kada je problem u srednjem ili niskom delu ždrela, ali su zato izvanredne za površinske i dostupne delove. U sumnju je dovedeno antibiotsko dejstvo tečnosti za ispiranje grla, s obzirom na to da su tablete sa antisepticima ili antibioticima mnogo snažnije u uništavanju mikroba; međutim, neka od dejstava svojstvenih ovim tečnostima ne mogu se dostići uzimanjem tableta, a osim toga, one mogu biti opasne, naročito za osobe koje pate od alergija. Tečnosti za ispiranje grla toplom vodom postižu efekat hipertermije, to jest, upućuju krv ka sluzokoži usta, a osim toga je i čiste. Grgotanje ove tečnosti nije neophodno, važno je samo da ona dođe u dodir sa upaljenim delovima. Medutim, neki autori insistiraju na činjenici da grgotanje može da pomogne blagoj oksigenaciji tečnosti i vršenju lagane masaže.

Paste za pranje zuba
Nisu sve paste za zube u formi paste. Mogu se koristiti u obliku praška ili dekoksa zajedno sa upotrebom četkice (trljanjem četkicom za zube postiže se bolje čišćenje). Ukoliko su nam zubi žućkaste boje, možemo koristiti recept koji je priložen, a potiče iz stare knjige o lekovitom bilju. U slučajevima zubnog kamenca, možemo upotrebiti dekoks u kom je velika koncentracija kore orahovog drveta (30 g na 150 ml vode, ključalo deset minuta na tihoj vatri). U preventivne svrhe, preporučuje se pranje usne šupljine dva puta mesečno.

Domaća pasta za izbeljivanje zuba
Sastojci
Prah od semenki anisa (Pimpinella anisum)
Prah od listova majčine dušice
Biljni ugalj, u jednakim količinama

Primena
Pola kašičice praha i jedan mlaz soka ceđenog limuna stavi se na četkicu za zube (koja treba da bude napravljena od mekih dlačica), a zatim se zubi trljaju. Poželjno je da prah bude dobro usitnjen, jer u suprotnom postoji rizik da se zubi izgrebu. Ova abrazivna moć mešavine koja beli zube može biti i blago agresivna za gleđ ukoliko se upotrebljava predugo (više od dva meseca ili redovno).