Šuga ili scabies – prenošenje, dijagnoza i lečenje

Svrab (šuga, scabies), kolokvijalno poznata kao “sedmogodišnji svrab”, je zarazna bolest površinskog sloja kože koju uzrokuje parazit Sarcoptes scabiei var. hominis.Jedini rezervoar je čovek. Od svraba oboljevaju svi, nezavisno od uzrasta, pola i socijalnog statusa. S obzirom na brzo širenje, bolest se često javlja u obliku porodičnih epidemija ili među osobama u uslovima kolektivnog smeštaja.

Uzroci svraba

Sarcoptes scabiei ili šugarac je člankonožaca koji živi na koži sisara. Najčešće su zahvaćeni delovi kože koji ne sadrže mnogo žlezda lojnica, budući da loj sprečava razmnožavanje parazita. Osim ljudi, može da zarazi i druge sisare – pse, mačke, divlje svinje, majmune, koale i druge.

Manji je od 0.5 cm, tako da je jedva vidljiv golim okom i nema oči. Ženka buši hodnike u površinskim slojevima kože u koje polaže 20-30 jajašaca. Tada se za nekoliko dana (najčešće 3 do 10) izlegu mlade grinje (larve), koje puze po koži, razvijaju se u nimfe, te potom u odrasli oblik šugarca. Po izlasku odraslih parazita na površinu mužjaci uginu, a ženke polažu nova jajašca. Infekcija uzrokuje jak svrab, verovatno zbog alergijske reakcije na grinje.

suga svrab

Prenos šuge

Najčešći izvor zaraze je osoba pri kraju inkubacije koja još nema izražene smetnje ili bolesnik sa jasno izraženim znakovima bolesti.

Šuga se prenosi s jednog na drugog čoveka:

  • direktnim dodirom kože na kožu
  • polnim odnosom
  • vešom, odećom, peškirima i posteljinom (karakterističnije za norveški oblik svraba)
  • kupanjem u bazenima (dokazano samo kod norveškog oblika svraba)

Bolest se češće javlja u hladnijem delu godine. Redovno održavanje lične higijene ne sprečava zarazu ako je ostvaren kontakt sa zaraženom osobom.

Simptomi šuge

Prosečna inkubacija svraba je 2 do 6 nedelja, maksimalno 8 nedelja. Važno je znati da je za to vreme osoba predstavlja izvor infekcije za okolinu. Može se manifestovati kao klasični ili hiperkeratotičke (norveški) svrab. Klasični oblik javlja se u većine obolelih, dok je norveški oblik vrlo redak, uglavnom u nemoćnih, hronično bolesnih, slabije otpornih starijih i imunodeficijentnih osoba.

1. Klasični oblik svraba

Klasični oblik mnogo je češći i karakterisan je sledećim promenama:

  • intenzivni svrab kože koji se pojačava noću iu toploti, dok su danju su smetnje blaže
  • pojava sitnih kanalića (sivkasto crna linija na koži) – najčešće između prstiju šake, ručnom zglobu, podlakticama,
  • lakovima, pazusima, donjoj strani trbuha, unutrašnjoj strani bedara, dojkama oko bradavica, spolovilu, donjoj strani
    zadnjice, na čijem se kraju nalazi sitna papula ili vezikula (mehur)
  • pojava tamnih tačkastih promena (poput osipa) na koži
  • glava, lice, vrat, dlanovi i tabani kod dece mogu biti zahvaćeni, kod odraslih nije karakteristično
  • sekundarne bakterijske infekcije koje nastaju grebanjem kože

2. hiperkeratotičke (Norveški) svrab

Krustava šuga, ranije poznata kao Norveška šuga, je ozbiljnija forma infekcije koja je često povezana sa imunosupresijom. Kod ovog oblika bolesti ne moraju biti prisutne tipične kožne promene, kao niti uobičajeni svrab. Zbog velikog broja parazita u kožnim promenama, ove osobe su vrlo zarazne za okolinu, pa je potrebno sprovesti brzo i efikasno lečenje u svrhu sprečavanja širenja u okolinu.

Kod klasičnog oblika bolesti, dodir kože na kožu u trajanju od 5 do 10 minuta smatra se rizičnim za prenos bolesti, dok je kod norveškog oblika i kratkotrajno rukovanje rizično.

Dijagnoza šuge

Dijagnoza se postavlja na osnovu prisutnih kliničkih smetnji, a potvrđuje dokazom uzročnika u kožnoj strugotini svežih sumnjivih promena. Negativan nalaz ne isključuje svrab, jer je u zaražene osobe obično prisutan mali broj parazita, 10 do 15.

Osoba se smatra zaraznom do potpunog završetka lečenja.

Lečenje

U lečenju se primenjuju različita antiskabicidna sredstva. Potrebno je strogo pridržavanje uputstava lekara. Kod simptomatskih osoba sa klasičnom kliničkom slikom antiskabicidno sredstvo primenjuje se dva puta u razmaku od 7 dana, dok se kod asimptomatskih kontakata preporučuje jednokratna primena. U lečenju norveškog oblika svraba, uz primenu oralnog leka, antiskabicidno sredtvo treba primeniti više puta.

Lečenim osobama treba naglasiti da svrab može potrajati i do 2 nedelje nakon uspešno primenjene terapije. Ukoliko svrab potraje duže od 2-4 nedelje od završenog lečenja ili se pojave nove kožne promene, treba se obratiti lekaru.