Susam i seme susama u ishrani

Seme susama je jedno od najstarijih zrna koje je čovek počeo da gaji. U davna vremena čovek je Sesamum orientale i Sesamum Indicum, jednogodišnju biljku lepih zvonastih cvetova, uzgajao zbog semenki specifičnog mirisa, ali i lekovitosti.

Susam je još uvek jedna od osnovnih namirnica na Srednjem istoku i istočnoj Evropi. Susam je najstarija gajena biljka iz koje se dobija ulje. Susam se pominje još davne 1550. godine pre nove ere u Ebersovom papirusu, a ima čak i ranijih pisanih dokumenata o gajenju susama u dolinama reka Tigar i Eufrat.

Prema verovanju Asiraca, bogovi su pili vino od susama pre nego što su stvorili zemlju da bi dobili snagu za ostvarenje mamutskog zadatka koji je bio pred njima.
Od antičkog doba pa do danas, usamu se pripisuju velika afrodizijačka svojstva. Susam je jedan od najboljih prirodni izvora kalcijuma koji organizam lako i apsolutno potpuno apsorbuje. 100g susama ima čak 1160 mg kalcijuma.

U susamu ima dosta i cinka, a funkcije cinka u organizmu su raznovrsne. Utiče na rast, regeneraciju kostiju, krvi, zatim u metabolitmu nukleanskih kiselina, proteina i ugljenih hidrata. Neophodan je za rad hipofize, polnih žlezda, insularnog aparata žlezde pankreasa.

Susam je bogat masnim kiselinama i lecitinom, B vitaminima, magnezijumom, gvožđem i dobar je izvor vitamina E- bukvalno sve materije koje su značajne za zdravlje, vitalnost, lepotu i pojačanu funkciju reproduktivnog sistema. Susam sadrži dobar procenat svih esencijalnih aminokiselina, naročito metionina, koga često nema u proteinima povrća, a veoma važan je za funkcionisanje jetre.

susam seme

Zbog znatnog sadržaja lecitina, susam koristi osobama izloženim velikom intelektualnom naporu, koje trebaju održati memoriju na visokom nivou. Naglašavam da prisutni lecitin pomaže apsorpciju vitamina A, D, E i K. Zbog bogatstva u kalcijumu i fosforu, dobar je za kosti i zube.

Susam je orijentalna zeljasta biljka čije se mrko žuto seme upotrebljava u kulinarstvu za spravljenje alve, kao dodatak nekim vrstama hleba, kolača, a suvo pržen se koristi za posipanje barenog ili sirovog povrća.
Susamov taan je samleveno seme susama pretvoreno u fini namaz (sadrži oko 50% belančevina (proteina) i 58% ulja), koji se veoma lako vari.

Susam kupujte u manjim količinama, jer izloženi na vazduhu, brzo užegnu. Semenke susama pre upotrebe trebalo bi malo usitniti ili zgnječiti, jer će u suprotnom „proputovati“ kroz digestivni sistem nesvaren. Takođe, lako se peku – divoljno je ubaciti semenke u posudu sa neprijanjajućim dnom i minut ili dva peći na blagoj vatri neprekidno mešajući.

Narodna medicina preporučuje da se od lišća susama i vrele vode načini kupka za oči, kada su umorne, crvene i kad peku.

Susamovo seme se koristi za dobijanje jestivog ulja, ali i za kozmetiku i pravljenje sapuna. Susamovo ulje se smatra najkvalitetnijim, jer je postojano na visokim temperaturama za ostalih ulja, pa se najčešće koristi.
Mirjana Ljutić, nutricionista