Alergija na sunce kod većine osoba se prvi put javi u adolescenciji
Alergija na sunce iz nepoznatih razloga češće pogađa žene nego muškarce i osobe svetlije puti. Najčešće se javlja na dekolteu u obliku malih bubuljica koji svrbe. Jednom kad se javi, kod većine osoba se ponavlja svake godine. Od alergija na sunce dodatno su ugroženi oboleli od autoimunih bolesti, bolesti bubrega, osobe koje uzimaju antibiotike (tetraciklini) i analgetike.
Šta je alergija na sunce i kako je razlikovati od uboda insekata?
Neželjene reakcije na koži, do kojih dolazi nakon sunčanja su vrlo česte leti i u proleće, a mogu se javiti već posle nekoliko minuta ili sati nakon direktnog izlaganja suncu. Vrlo je čest osip koji se naziva Polimorfna reakcija na svetlost, a izgleda poput žarkog crvenog osipa na licu, vratu, dekolteu uz pojavu sitnih bubuljica ili mehurića.
Nešto je ređa prava urtikarija (koprivnjača) koja počinje na osunčanim delovima tela, a kasnije se može širiti na ostatak kože. Urtikarija se razlikuje od ugriza insekta jer nakon ugriza nastaje crvenilo koje ima crvenu sredinu dok toga nema kod urtikarije.
Kako sprečiti i lečiti alergiju?
Važno je sprečiti nastajanje osipa, pa se treba oprezno i kratko izlagati suncu uz korišćenje krema sa fotozaštitom te nošenjem odeće.Treba izbegavati nanošenje parfema i dezodoransa kao i make up-a prilikom odlaska na plažu. Alergija na sunce i reakcije kože na sunce su nasledne jer se viđaju u pojedinim porodicama učestalije, tako da je genetska podloga bitna.
Prva pomoć je prestanak izlaganja kože suncu, uzimanje antihistaminika u tabletama kao i kalcijuma. Na kožu treba nanositi blaže kreme na bazi kortikosteroida kroz nekoliko dana. Kod jakih alergijskih reakcija uvek postoji opasnost od anafilaktičkih reakcija, ali kao posledica alergije na sunce su retke.
Povezano>>> Alergija na sunce simptomi dijagnoza lečenje
Pomažu li dodaci ishrani i koji?
Budući da je mnoge materije poreklom iz hrane teško uneti u količinama koje imaju zaštitni efekat protiv štetnog delovanja sunca, dodaci ishrani mogu biti izuzetno korisna pomoć za pripremu kože za sunčevo zračenje. Najbolji primer su karotenoidne pigmenti astaksantin i lutein koji se nalazi u ograničenom broju namirnica. Dobar dodatak ishrani koji se koristi za zaštitu kože od sunčevog zračenja trebao bi da sadrži kombinaciju raznovrsnih aktivnih materija poput prirodnih karotenoida, s posebnim naglaskom na beta-karoten ili astaksantin.
Osim astaksantina i drugih prirodnih karotenoida, preporučuje se i uzimanje materije s antioksidativnim učinkom kao što su vitamin E i selen te koenzim K10. Najbolja strategija u zaštiti kože je kombinacija namirnica i dodataka ishrani koje je potrebno započeti uzimati do 10 nedelja pre izlaganja suncu i tokom celog leta.
Saznajte više>>> Kalcijumom protiv alergije na sunce