Bol u kičmi (vratnom i donjem delu kičme) mogući uzroci i lečenje

Bol u kičmi su veoma česta pojava. Uzroci mogu biti različiti, kao i težina i ozbiljnost samog bola. Obično su bolovi u kičmi posledica nepravilnog položaja tela tokom sedenja ili spavanja, zatim fizičkih napora koji opterećuju kičmu i povrede nerava.

Bolovi u vratnom delu kičme

Dok su bolovi u vratnom delu kičme ređi nego bol u donjem delu kičme (u lumbalnom delu kičme), veliki broj ljudi doživljava bol u vratu u nekom trenutku u svom životu.

Bolovi u vratnom delu kičme se obično poboljšavaju vremenom i mogu se tretirati sa ne-hirurškim tretmanima. Međutim, postoji nekoliko simptoma koji su mogući pokazatelji ozbiljnog zdravstvenog stanja i pacijenti sa ovim simptomima treba odmah da potraže pomoć lekara.

bol u kicmiProgresivni neurološki deficit (slabost u rukama ili gubitak osećaja i koordinacije u rukama ili nogama) može ukazivati na oštećenja nerava.

Ako je povećanje bola praćeno nedostatkom apetita, neplaniranim gubitkom težine, mučninom i povraćanjem, groznicom, jezom – moglo bi da se radi o tumoru ili infekciji kičme.

Bolovi u vratnom delu kičme – uzrok

Iako mnoge epizode bola u vratnom delu kičme nemaju prepoznatljivog anatomskog uzroka, određene vrste bola u vratu i rukama mogu biti povezane sa opštim uzrocima (kao što je mišićno naprezanje) ili sa dijagnostikovanim stanjem (kao što je cervikalna diskus hernija ili cervikalna stenoza).

Bolovi u vratnom delu kičme mogu biti posledica uganuća mekih tkiva (ligamenata, tetiva), a mogu nastati usled naprezanja vrata (nepravilan položaj tokom spavanja), nagle sile (npr. u saobraćajnoj nesreći).

Bolovi u vratnom delu kičme – lečenje

Većina manjih povreda ligamenata, tetiva i mišića u vratu obično se zaleče vremenom (za par dana ili nedelja) jer ova meka tkiva imaju dobro snabdevanje krvlju, što dovodi potrebne hranljive sastojke i proteine za lečenje. Led i/ili toplotna energija, lekovi, fizikalna terapija i/ili kiropraktička ili osteopatička manipulacija mogu da pomognu da se ublaži bolno stanje.

Kod pacijenata sa bolom u vratnom delu kičme koji traje duže od dve nedelje do tri meseca, ili se bol širi na ruku, uz ukočenost ili peckanje – često postoji posebna anatomska anomalija koja izaziva simptome.

Bolovi u lumbalnom delu kičme

Postoje mnoge strukture u lumbalnom delu kičme koje mogu da izazovu bol – bilo iritacije nervnih korenova koji izlaze iz kičme, problemi sa zglobovima, sami diskovi, kosti i mišići – sve ove strukture mogu biti izvor bola u donjem delu kičme.

Mnoga stanja lumbalnog dela kičme su međusobno povezana. Na primer, zglobna nestabilnost može dovesti do degeneracije diska, što zauzvrat može staviti pritisak na nervne korenove.

Bol u donjem delu leđa – uzrok

Problemi sa mišićima

Najčešći uzrok za bol u donjem delu leđa je mišićno naprezanje ili drugi problemi mišića. Ovo naprezanje se javlja usled podizanja tereta, savijanja ili druge teške ili višekratne upotrebe mišića. Ovo obično prođe u roku od nekoliko dana ili nedelja.

Degeneracija diska

Intervertebralni diskovi su kao pločice koje deluju kao amortizeri između svakog od pršljenova u lumbalnom delu kičme. Degeneracija diska može stvoriti bol u disku. Ovo stanje može da se odnosi na mnoge različite uslove –  to su “degenerativne bolesti diska”.

Lumbalna diskus hernija

Diskus hernija je najčešći uzrok za bol u lumbalnom delu kičme. Ovo se može desiti iznenada zbog povrede ili dizanja tereta ili vremenom usled trošenja diskusa. Bol u nogama (išijas) je najčešći simptom diskus hernije.

Disfunkcija sakro-ilijačnog zgloba

Sakro-ilijačni zglob, koji se povezuje sa donjom stranom lumbalnog dela kičme i vrhom repne kosti, može da izazove bol u krstima i/ili išijas, ako postoji bilo kakva vrsta disfunkcije u zglobu koja dozvoljava previše kretanja ili ograničava normalno kretanje.

Spondilolisteza

Spondilolisteza nastaje kada jedan pršljen klizi napred u odnosu na pršljen ispod njega. Ovo klizanje se najčešće javlja kod donjih slabinskih pršljenova (npr. L4 -L5 ili L5-S1). Ako skliznuti pršljen sabija koren nerva na tom nivou, to može dovesti do bola u nozi i eventualno do bola u stopalu.

Osteoartritis

Starenje i habanje mogu izazvati da hrskavica koja pokriva zglobove u donjem delu kičme postane istrošena. Višak trenja može proizvesti izrasline na kostima i oticanje zglobova, što uzrokuje osetljivost, pritisak na nerv i ograničen domet kretanja.

Lumbarna stenoza

Sužavanje kičmenog kanala ili kanala nervnih  korenova može izazvati stiskanje nervnih završetaka, što rezultira bolovima u nozi, peckanju, ukočenosti, pa čak i teškoći hodanja. Ovo suženje je često rezultat izraslina na kostima i oticanja zglobova usled osteoartritisa.

Išijatički nerv, koji se proteže od donjeg dela leđa ka dole niz svaku nogu do stopala, može postati stegnut ili iritiran usled bilo kog od navedenih uslova, što često dovodi do bola ili peckanja niz leđa i nogu i eventualno se proteže do stopala. Ovo je poznato kao išijas.

Kada je u pitanju bol u donjem delu leđa lečenje zavisi od uzroka, a obično bol prolazi nakon nekih kućnih tretmana, kao što su: led i/ili terapija toplotom, odmaranje i izbegavanje aktivnosti koje pogoršavaju bol, lekovi protiv bolova. Vežbe istezanja i snage, kao i druge fizioterapeutske vežbe mogu dosta pomoći kada prođe akutna faza bola.