Gljivične infekcije na koži, glavi, stopalima, noktima, polnim organima – simptomi i lečenje

Sadržaj:
– gljivična infekcija kože simptomi lečenje
– infekcije kože glave
– infekcija stopala
– infekcije noktiju
– infekcija polnog organa kod muškaraca
– gljivice na polnom organu kod žena

Gljivične infekcije na koži

Oni koji vole da provode vreme napolju, u teretani, ili na drugim mestima koja mogu prouzrokovati da koža postane znojava i prljava – treba da znaju da postoji veliki rizik od dobijanja gljivične infekcije na koži. Iako ovo stanje obično nije opasno, može biti bolno, neprijatno i teško izlečivo. Gljivične infekcije na koži se takođe mogu preneti sa jedne osobe na drugu ili dodirom nečega što je bilo u kontaktu sa zaraženom kožom. To je razlog zašto se korisnici opreme u teretani podstiču da čiste mašine za vežbanje pre i posle upotrebe.Veoma učestale i lako prenosive su i gljivične infekcije polnih organa kod žena i muškaraca.

Često ove infekcije postaju još gore kada osoba ne očisti inficirano područje ili dozvoljava da dotično područje ostane toplo i vlažno. Gljivične infekcije se teško leče, veoma su uporne i često se vraćaju nakon izlečenja. Postoji nekoliko različitih tipova infekcija kože koje su uzrokovane gljivama, i sve one mogu da se pojave na različitim delovima tela počevši od kože glave do nokta na stopalu.

Gljivična infekcija kože simptomi i lečenje

 gljivicna infekcija na kozi

Gljivične infekcije kože se mogu pojaviti skoro bilo gde, na leđima ili nogama ili na licu, grudima, preponama ili polnim organima.

Ukoliko primetite simptome poput navedenih u jednoj ili više specifičnih oblasti vašeg tela, trebalo bi da posetite lekara kako bi dobili odgovarajuću dijagnozu i lečenje. Sprečavanje ponavljanja gljivične infekcije nakon tretiranja je veoma važno, zato morate uvesti promene u svom životu koje će to sprečiti. Redovno perite sportsku opremu. Čistite mašine za vežbanje u teretani pre i posle upotrebe. Perite ruke često. Držite kožu, nokte i kožu glave čistim i suvim koliko je to moguće. Nemojte nositi zatvorenu obuću u kući.

Ključ je da omogućite svojoj koži da diše, ali i da koža bude čista. Ove infekcije mogu biti veoma bolne.

Gljivične infekcije će obično izazvati osip na koži, često sa podignutim ivicama. Tinea, tip gljivične infekcije, izaziva prstenasti osip koji liči na normalnu kožu u sredini i ima fleke na ivicama. Različite vrste infekcija obično izazivaju različiti osip; neke su ljuspičaste, a neke samo izazivaju suvoću kože.

Kada je u pitanju gljivična infekcija kože simptomi pored navedenih uključuju:

  • svrab
  • ljuštenje kože
  • pucanje kože
  • bol zaraženog dela tela (uho, stopalo, nokti, skalp itd.)
  • pucanje i gubitak zaražene kose
  • pucanje i prebojenost prsta i noktiju.

Da se reši gljivična infekcija kože lečenje je često dugotrajno, ali ukoliko budete uporni i vodite računa o svojoj higijeni, trebalo bi da ne bude problema. Obično se prepisuju antigljivične kreme i losioni koji se aplikuju direktno na inficirani deo kože. Veoma retko, kod veoma ozbiljnih i upornih gljivičnih infekcija, neophodno je koristiti oralne antigljivične lekove koji deluju sistemski. Jedan od najpopularnijih preparata koji se može kupiti u apotekama bez recepta je Canesten, za gljivične infekcije na koži glave šampon Mycoseb.

Saznajte više>>>  Gljivice na koži simptomi i lečenje

Gljivicne infekcije kože glave

gljivicna infekcija koze glaveGljivične infekcije kože glave izazivaju proređivanje i gubitak kose, često uz karakterističan osip po koži glave. Ove gljivice se mogu preneti sa osobe na osobe deljenjem češljeva, četki, peškira, kapa i drugih predmeta koji mogu biti u kontaktu sa kožom glave i kosom.

Obično, ova infekcija izgleda samo kao ozbiljna perut na različitim mestima na koži glave. Tada se često meša sa psorijazom.

Neke gljivične infekcije kože glave uzrokuju gubitak kose na pečate. Ova ogoljena mesta su obično upaljena i veoma ljuspičasta. Kosa često puca i počinje hronično da opada.

U nekim slučajevima, razvijaju se bolni čirevi (bubuljice) na koži glave.

Teža infekcija se razvija u malom broju slučajeva. Ona može izazvati trajne ožiljke i gubitak kose, a obično je praćena otokom upaljenih mesta na koži glave.

Ako imate ozbiljnu infekciju, možete razviti visoku temperaturu (groznicu) i uvećane žlezde na vratu.

Gljivične infekcije kože glave se često leče antigljivičnim šamponima i kremama, međutim, ovo nije dovoljno i često se prepisuju i oralni antigljivični lekovi.

>>> Vaginalne gljivice simptomi, uzrok, lečenje

Gljivicna infekcija stopala     

 

Gljivična infekcija stopala se obično naziva atletsko stopalo, mada može biti više različitih tipova ovakve infekcije. Atletsko stopalo se može proširiti na nokte i na ruke. Atletsko stopalo nije ozbiljno, ali ponekad ga je teško izlečiti. Međutim, ako imate dijabetes ili oslabljen imuni sistem, trebalo bi da odmah posetite lekara.

Gljivična infekcija stopala se može dobiti u direktnom kontaktu sa zaraženom osobom ili dodirom površine kontaminirane sa gljivama. Gljivice uspevaju u toplim i vlažnim uslovima i najčešće se nalaze u tuševima, svlačionicama i oko bazena.

Svako može dobiti atletsko stopalo, ali određena ponašanja povećavaju rizik. Faktori koji povećavaju rizik od dobijanja atletskog stopala uključuju:

  • ukoliko hodate bosi na javnim mestima, naročito u svlačionicama, tuševima i oko bazena
  • deljenje čarapa, cipela ili peškira sa zaraženom osobom
  • nošenje uske, zatvorene obuće
  • ukoliko su vam noge mokre duži vremenski period
  • znojave noge
  • mala povreda na koži ili noktu na nozi.

Koji su simptomi gljivične infekcije stopala? Postoji mnogo mogućih simptoma atletskog stopala. Možete iskusiti jedan ili više od sledećih simptoma:

  • svrab, peckanje između prstiju
  • svrab, peckanje na tabanima
  • plikovi na nogama koji svrbe
  • pucanje i ljuštenje kože na nogama, najčešće između prstiju i po tabanima
  • suva koža na tabanima ili sa strane stopala
  • osetljiva koža na stopalima.

Lečenje gljivične infekcije stopala se obavlja lokalnim antigljivičnim kremama ili losionima, a retko se prepisuju i oralni lekovi protiv gljivica, obično kod upornih i težih infekcija. Često se koriste alternativne metode lečenja, poput potapanja stopala u kupku od sirćeta i vode, korišćenje ulja čajevca, sode bikarbone i slično.

>>> Soda bikarbona protiv kandide i drugih gljivica

Gljivicne infekcije noktiju na nogama

 

Gljivicne infekcije noktiju na nogama su često prateća pojava atletskog stopala ili gljivične infekcije stopala.

Kada je u pitanju gljivična infekcija nokta simptomi su:

  • prebojenost nokta
  • zadebljali nokti
  • pucanje nokta
  • odvajanje nokta od nokatne ploče.

Gljivična infekcija nokta na nozi – lečenje podrazumeva lokalno korišćenje antigljivičnih krema i losiona, kao i kupki za stopala na prirodnoj bazi. Obavezno je održavati noge čistim i suvim.

>>> Žalfija i soda bikarbona za ispiranje protiv gljivica i bakterija

Gljivična infekcija polnih organa kod muškaraca

Simptomi gljivične infekcije kod muškaraca mogu da uključuju svrab osip, crvenilo kože, oticanje, iritaciju i svrab oko glave penisa, takođe mogu se pojaviti crvene tačkice ili bol prilikom mokrenja i tokom seksa. Oralni lekovi ili antifungalne kreme kao što je Makmiror mogu da se koriste za lečenje kandidijaze na polnom oraganu kod muškaraca.

>>> Vinsko sirće protiv gljivica

Gljivice na polnom organu kod žena

Vaginalne gljivične infekcije najčešće izaziva gljivica iz roda Candida albicans a simptomi uključuju vaginalnu svrab, peckanje, sekret, i bol pri mokrenju.Za lečenje se koriste vaginalete a u teškim slučajevima oralni antifungalni lekovi.