Jezik funkcija i građa
Jezik je jedinstven po tome što je jedini mišić koji nije povezan sa kostima na oba kraja. On je povezan na jednom kraju sa jezičnom kosti, što je takođe jedinstveno jer je to jedina kost koja nije povezana sa bilo kojom drugom kosti u telu.
Primarna fiziološka funkcija jezika je senzacija ukusa i pomaganje u žvakanju. Takođe pomaže kod govora i formiranja zvuka.
Jezik je sastavljen od velikog broja pojedinačnih mišića koji pomažu u pozicioniranju dok žvaćete ili govorite. Gornja površina jezika sadrži kvržice za čulo ukusa. Prosečna osoba ima između 2.000 i 8.000 kvržica za ukus na svom jeziku, ali taj broj veoma varira. Kvržice za čulo ukusa pokrivaju površinu jezika i izgledaju kao male projekcije nalik na bradavice, nazivaju se papile koje su lako vidljive.
Najčešće bolesti jezika
Postoji veliki broj problema koji se mogu razviti u vezi sa jezikom. Najčešće bolesti jezika su vezane za:
– Oštećenje nerava koje inhibira pokrete jezika i može da oteža govor i žvakanje.
– Abnormalnosti vezane za ukus, izazvane oštećenjem nepca od infekcija ili povreda, kao što su opekotine.
– Bol u jeziku koji može biti izazvan ranama u ustima, anemijom ili čak rakom usta.
Brojni problemi mogu uticati na jezik, kao što su:
– bol
– rane
– otok
– promene u ukusu
– promene u boji
– promene u teksturi.
Ovi problemi često nisu ozbiljni. Međutim, ponekad simptomi mogu nastati usled neke osnovne bolesti koja zahteva lečenje.
Možete sprečiti mnoge probleme sa jezikom praktikovanjem dobre oralne higijene. Ako je već došlo do problema sa jezikom, neki jednostavni kućni lekovi mogu ublažiti simptome.
Mogući simptomi bolesti jezika do kojih može doći uključuju:
– delimičan ili potpun gubitak ukusa ili promene u vašoj sposobnosti da osetite kiselo, slano, gorko ili slatko
– problem da se pokreće jezik
– otok jezika
– promena normalne boje jezika ili pojava mrlja na jeziku koje su bele, svetlo roze, crne ili braon boje
– bol celog jezika ili samo na određenim mestima
– peckanje celog jeziku ili samo na pojedinim mestima
– bele ili crvene fleke, koje su često bolne
– dlakavi izgled jezika.
Ljudski jezik – bolesti:
Povreda je najčešći uzrok nelagodnosti vezane za jezik. Na jeziku se nalazi mnogo nervnih završetaka za bol i dodir i mnogo je osetljiviji od drugih delova tela. Jezik se često slučajno ugrize, međutim, brzo zaceli.
Prekomerni rast normalnih jezičnih papila može jeziku dati ”dlakav” izgled. Dotične “dlake” mogu promeniti boju, ako osoba puši ili žvače duvan, jede određenu hranu ili boja potiče od bakterija koje su na jeziku. Jezik takođe može postati dlakav posle visoke temperature, lečenja antibioticima ili ako se previše često koristi vodica za ispiranje usta koja sadrži peroksid.
Vrh jezika može izgledati crno ako osoba uzima preparate bizmuta protiv problema sa želucem. Mreža belih linija ili bele naslage na jeziku nalik na zgrušano mleko, koje se mogu ukloniti ostavljajući krvavu površinu, mogu ukazivati na oralnu kandidijazu.
Crvenilo jezika može biti znak perniciozne anemije ili nedostatka vitamina. Anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa može jeziku dati bled i gladak izgled. Prvi znak šarlaha može biti promena normalne boje jezika u boju jagode, a potom maline. Beličaste mrljice slične onima koje se ponekad mogu naći na unutrašnjoj strani obraza mogu biti posledica povišene temperature, dehidracije, drugog stadijuma sifilisa, kandidijaze, lihena planusa, leukoplakije ili ukoliko osoba diše na usta.
Glatki crveni jezik i bolna usta mogu biti simptomi pelagre, pothranjenosti uzrokovane nedostatkom niacina u ishrani.
Na geografskom jeziku, neka područja jezika su bela, dok su druga crvena i glatka.
Iako su male kvržice na obe strane jezika često bezopasne, uočljiva kvržica koja se nalazi na samo jednoj strani može biti kancerogena. Neobjašnjiva crvena ili bela područja, ranice ili izrasline na jeziku – naročito ako su bezbolna – mogu biti znakovi raka i trebalo bi da posetite lekara. Najveći broj kancera jezika se javlja na stranama jezika ili na dnu usta. Kancer se gotovo nikad ne pojavljuje na vrhu jezika.
Ranice na jeziku mogu uzrokovati virus herpes simplexa, tuberkuloza, bakterijska infekcija ili početni stadijum sifilisa. Ranice mogu uzrokovati alergije ili bolesti imunog sistema.
Glositis je upala jezika, praćena crvenilom, bolom i otokom. Glosodinija je pečenje ili bolni osećaj jezika. Ovaj osećaj mogu uzrokovati pritisak jezika na zube, alergijska reakcija ili nadražljive supstance kao što su alkohol, začini ili duvan.
Lečenje
Možete sprečiti ili olakšati neke probleme sa jezikom praktikovanjem dobre oralne higijene. Redovno perite zube i čistite ih koncem, a nemojte zaboraviti i jezik da očistite i posetite stomatologa za rutinske preglede i čišćenja.
Tretman problema sa jezikom zavisi od osnovnog uzroka. Za neke bolesti jezika, nije potreban tretman, dok za ostale uslove – lekovi, hirurgija ili zračenje mogu biti potrebni. Ako je problem sa jezikom rezultat osnovnog zdravstvenog stanja, lečenje osnovnog problema može biti ključ za rešavanje problema.
Ako imate afte ili ranice na jeziku koje nastaju zbog povrede, treba da uradite sledeće:
– Izbegavajte vruću i začinjenu hranu
– Pokušajte da pijete samo hladne napitke i jedete samo blagu, mekanu hranu sve dok bol ne prođe
– Takođe možete pokušati da primenite neke lokalne tretmane za bol, npr. u vidu gelova
– Možete isprati usta sa toplom slanom vodom ili mešavinom tople vode i sode bikarbone
– Možete hladiti ranu u ustima
Javite se lekaru ako ne vidite nikakav napredak u naredne dve do tri nedelje.