Pelenski osip uzrok, lečenje, prevencija

Pelenski osip je uobičajen oblik upale kože (dermatitis) koji se pojavljuje u vidu fleka po koži pelenske regije, koje su jarko crvene boje.

Pelenski osip je često povezan sa vlažnim ili retko promenjenim pelenama, osetljivom i iritiranom kožom. Obično pogađa bebe, ali i oni koji redovno nose pelene mogu razviti ovo stanje.

Osip od pelena može zabrinuti roditelje i iritirati bebe. Međutim, obično se može rešiti sa jednostavnim kućnim tretmanima, kao što su češća promena pelena i masti.

Simptomi

Pelenski osip se karakteriše sledećim simptomima:

Simptomi na koži – osip od pelena je obeležen crvenim, osetljivim izgledom kože u pelenskoj regiji – zadnjici, butinama i genitalijama.

Promene u bebinom raspoloženju – možete primetiti da je vašoj bebi neprijatno, naročito tokom promene pelena. Beba sa pelenskim osipom često plače kada se pelenska regija ispira ili dotakne.

pelenski osip

Kada kod lekara?

Ako se bebina koža ne poboljša nakon nekoliko dana kućnog lečenja, razgovarajte sa svojim lekarom. Ponekad, trebaće vam lekovi za lečenje pelenskog osipa.

Dete treba odvesti kod lekara ako je osip:

– ozbiljan ili neobičan

– pogoršava se uprkos kućnom lečenju

– krvari, svrbi ili curi

– uzrokuje peckanje ili bol pri mokrenju ili pražnjenju creva

– prati ga groznica.

Uzroci

Pelenski osip može da ima mnogo uzroka, uključujući:

Iritacija od stolice i urina. Duže izlaganje urinu ili stolici može da iritira osetljivu bebinu kožu. Vaša beba može biti više sklona osipu ako često doživljava proliv ili pražnjenje creva, jer izmet više iritira nego urin.

Trljanje. Uske pelene ili odeća koja dodiruje kožu mogu dovesti do osipa.

Iritacija od novog proizvoda. Koža vaše bebe može reagovati na vlažne maramice za bebe, novi brend pelena, deterdžent ili omekšivač koji se koriste za pranje pelena od tkanine. Druge supstance koje mogu biti problem uključuju sastojke koji se nalaze u nekim losionima, praškovima i uljima za bebe.

Bakterijske ili gljivične infekcije. Ono što je počelo kao jednostavna infekcija kože se može proširiti na okolnim regionima. Područje koje se obuhvata pelenama – zadnjica, butine i genitalije – je posebno ranjivo jer je toplo i vlažno, što je savršeno plodno tlo za bakterije i gljivice.

Uvođenje novih namirnica. Kad beba počne da jede čvrstu hranu, sadržaj njene stolice se menja. Ovo povećava verovatnoću osipa. Promene u ishrani bebe takođe mogu da povećaju učestalost stolice, što može dovesti do pelenskog osipa. Ako je vaša beba dojila, ona može da razvije osip kao odgovor na nešto što majka jede.

Osetljiva koža. Bebe sa određenim stanjem kože, kao što su atopični dermatitis ili seboreični dermatitis (ekcem), mogu biti podložnije tome da razviju pelenski osip. Međutim, iritirana koža usled atopijskog dermatitisa i ekcema prvenstveno utiče na druga područja nego na pelensku regiju.

Upotreba antibiotika. Antibiotici ubijaju bakterije – dobre vrste, kao i loše. Kada beba uzima antibiotike, bakterije koje drže rast gljivica pod kontrolom mogu biti iscrpljene, što dovodi do osipa zbog gljivične infekcije. Primena antibiotika takođe povećava rizik od dijareje. Bebe koje doje, a čije su majke uzimale antibiotike, su pod rizikom od osipa.

Lečenje pelenskog osipa

Najbolji način za lečenje kad je u pitanju pelenski osip je da bebina koža stalno bude čista i suva, koliko je moguće. Ako bebin osip opstaje uprkos kućnom lečenju, lekar može propisati:

– Blagi hidrokortizon (steroid) krem

– Antimikotik krem, ako vaša beba ima gljivične infekcije

– Lokalni ili oralni antibiotik, ako vaša beba ima bakterijske infekcije.

Koristite kreme ili masti sa steroidima samo ako ih pedijatar ili dermatolog preporučuju – jaki steroidi ili njihova česta upotreba mogu dovesti do dodatnih problema.

Pelenski osip obično zahteva nekoliko dana da se poboljša, a može se vratiti u više navrata. Ako osip opstaje uprkos tretmanima koje lekar prepiše, onda on može preporučiti da odvedete vašu bebu kod dermatologa.

Postoje i neki alternativni tretmani kojima se može tretirati pelenski osip, poput masti od hamamelisa, nevena i aloe vere, a odlična je i mešavina meda, maslinovog ulja i pčelinjeg voska.