Ishrana i te kako utiče na zdravlje ovih organa, a pre svega treba smanjiti konzumiranje soli i masne hrane…
Zdravlje bubrega je od vitalne važnosti za celokupno stanje organizma. Njihova funkcija se ogleda u uklanjanju otpadnih materija iz krvi i regulaciji količine tečnosti u telu. Nažalost, o bubrezima razmišljamo tek kad saznamo da im je zdravlje na neki način ugroženo. Kada bubrezi postanu preopterećeni toksinima, može im se narušiti funkcija, a najveći rizik od obolevanja imaju osobe koje pate od dijabetesa, osobe s povišenim krvnim pritiskom, kao i oni s genetskom predispozicijom za bubrežne bolesti. Muškarci su nešto podložniji obolevanju nego žene. Takođe, na zdravlje bubrega umnogome utiče i ishrana. Ishrana bazirana na mesu i slanoj hrani šteti bubrezima i povećava rizik od pojave kamenaca. Pušenje, prekomema upotreba alkohola i kofeina takode nisu poželjni ukoliko želite da sačuvate zdravlje bubrega. S druge strane, postoji spisak namirnica koje bi trebalo da uvrstite u redovnu ishranu ukoliko želite da sprečite obolevanje ovih važnih organa i poboljšate njihovu funkciju.
Đumbir
Bilo da ga koristite u sirovom obliku ili kao dodatak jelima, ovaj lekoviti koren odlično je sredstvo za pročišćavanje krvi i bubrega od svih toksina, te je samim tim koristan u sprečavanju bubrežnih oboljenja. Naročito je preporučljiv u ishrani dijabetičara, koji su inače skloni bolestima bubrega. Preporuka je da svakodnveno pojedete parčence dumbirovog korena. Možete ga sisati, sažvakati i pojesti ili dodati nekom od jela s kojima vam se ovaj ljutkasti ukus slaže.
Kupus
Kupusnjače, to jest povrće poput kupusa, kelja, brokolija i karfiola – spadaju u supernamirnice, višestruko korisne za zdravlje. Ovo povrće je puno vlakana i vitamina C i K, koji su potrebni bubrezima da bi funkcionisali punim kapacitetom. Od svih kupusnjača posebno se ističe kelj. Sve ovo povrće možete jesti u sirovom obliku ili kratko bareno na pari. Brokoli i karfiol obarite i začinite belim lukom dobićete izvrsnu salatu za bubrege.
Jogurt
Jogurt i drugi fermentisani proizvodi obiluju korisnim bakterijama koje potpomažu zdravlje bubrega. Probiotske bakterije iz jogurta jačaju imunitet i pomažu u detoksikaciji bubrega. Dve šolje jogurta dnevno važne su i u regulaciji krvnog pritiska, a poznato je da visok krvni pritisak može oštetiti bubrege.
Celer
Celer je jedna od najboljih namirnica za bubrege. Odličan je diuretik, jer sadrži kalijum i natrijum, koji regulišu tečnost u organizmu i stimulišu proizvodnju urina. Celer eliminiše toksine iz organizma, sprečavajući na taj način nastanak kamena u bubregu. Ovo povrće je odličan čistač krvi, a doprinosi i snižavanju krvnog prititska, koji se inače negativno odražava na zdravlje bubrega, naročito ukoliko nije regulisan. Celer je najbolje koristiti svež za pripremu salata, a podjednako su korisni i koren i stabljike. Preporučujemo salatu od rendanog celerovog korena, šargarepe i peršunovog lista.
Pasulj
Veruje se da pojedine namirnice leče upravo onaj organ na koji liče. Ako se time rukovodimo, primetićemo da pasulj nesumnjivo podseća na bubrege, a postoje i dokazi koji potvrđuju ovu interesantnu teoriju. Pasulj ima primenu u lečenju niza oboljenja, u koja spadaju i dijabetes, vodena bolest, reuma, giht, srčane i bubrežne tegobe, upala bubrega posle šarlaha, difterije i tifusa, kamen i pesak u bubrezima i bešici… Rastvara i odvodi mokraćnu kiselinu, koristi se u slučaju bolova u trbušnoj duplji, lišajeva… Treba ga jesti barem dvaput nedeljno, a korisno je i piti čaj od pasulja.
Peršun
Izvrstan je čistač krvi i bubrega. Peršun je takođe odličan diuretik, što znači da potpomaže eliminaciju suvišne tečnosti iz organizma. Upravo zbog diuretskih sposobnosti, peršun predstavlja prirodni lek za bubrege i povišen krvni pritisak. Peršunovo lišće treba jesti u svežem obliku, kao dodatak salatama i jelima na kraju kuvanja, ali ga u lečenju bubrežnih bolesti možete koristiti i u obliku čaja. Čaj od peršuna sprečava apsorpciju soli u tkivu i samim tim štiti jetru i bubrege, a takode ih pročišćava. Ovaj čaj se preporučuje i u slučaju upale mokraćne bešike te kamena u bubregu. Čaj se pije dvaput dnevno, ali izbegavajte njegovu upotrebu pre spavanja, kako ne biste noću ustajali da mokrite.
Integralne žitarice
Visok krvni pritisak, brojni toksini, manjak magnezijuma u organizmu… sve to može i te kako ugroziti bubrege. Zato je potrebno uzimati dovoljno magnezijuma, koji je neophodan za pravilan rad bubrega. Najbolji prirodni izvori magnezijuma jesu zeleno lisnato povrće, koštunjavi plodovi, semenke i integralne žitarice.
Bundeva
Plod bundeve se u narodnoj medicini preporučuje kao diuretik – za izbacivanje suvišne vode iz organizma, naročito kod ljudi obolelih od reume, gihta, zapaljenja bubrega i bešike. Bundevu treba da jedu i dijabetičari, pod uslovom da je ne zasladuju. Za dobar rad bubrega preporučuje se i sok od bundeve, koji se pravi tako što se tri kilograma očišćene i isečene bundeve stavi u šerpu, sa sedam litara vode i dva kilograma šećera. Bundeva se kuva sve dok ne omekša, a zatim se propasira. Nakon što joj se dodaju dve kesice limuntusa, sipa se u staklene flaše, koje treba zatvoriti celofanom, umotati u ćebe i ostaviti da prenoće dok se sok potpuno ne ohladi. Pije se po potrebi, a sve vreme čuva na hladnom i tamnom mestu. I ulje od bundeve je odlična namirnica za zdravlje bubrega i mokraćne bešike, a smatra se da sprečava stvaranje bubrežnih kamenaca. Čak i semenke od bundeve predstavljaju dobru hranu za bubrege, jer su bogate antioksidansima, vitaminima i mineralima, te štite ove organe od slobodnih radikala, a potpomažu i njihovu detoksikaciju.
Brusnica
Sve crvene bobice su veoma bogat izvor antioksidansa, te su poznate kao odlični borci protiv mnogih bolesti. Korisne su i u slučaju održavanja dobrog zdravlja bubrega, jer pospešuju izbacivanje mokraćne kiseline iz ovih organa. Posebno treba istaći brusnicu. Ovo voće je odličan narodni lek za bubrege i mokraćnu bešiku jer sadrži kinin, koji izbacuje ureu i mokraćne kiseline iz bubrega. Cak je i crveno grožđe odličan prirodni lek za bubrege, a ne smemo zaboraviti ni na moćne borovnice.