UNUTRAŠNJE LEČENJE HRONIČNIH EKCEMA
U širem smislu, svima je poznata veoma bliska veza između hroničnih ekcema i poremećaja metabolizma. Tačnije, međutim, veoma ih je teško shvatiti i objasniti. Ali poremećaji varenja, naročito hronični zatvor je dobra polazna tačka. Među drugim simptomima, ne možemo ništa konkretno da zaključimo i ne preostaje ništa drugo nego da izvršimo nekoliko neophodnih provera. Postoje ekcemska hronična stanja koja, kako nam to iskustvo pokazuje, mogu da nestanu iznenađujuće lako promenom metabolizma. Druga su, naprotiv, otporna na metod i između dve krajnosti se nalazi još i čitav spektar mogućih patoloških manifestacija.
U vezi s tim treba koristiti antidiskrazijske dermatotrope, kako ih je Riperger nazvao. Reč je o diuretičkim biljkama poput paskvice (Solanum dulcamara), i Phaseolus vulgaris. Isto tako su neophodna jaka sredstva za čišćenje.
Običan čaj sa laksativnim dejstvom može postići izuzetne efekte kod hroničnih ekcema. Neki recepti mogućih kombinacija naznačeni su u priloženim okvirima.
Još tri lekovite biljke imaju svoje; polje primene kod hroničnih i akutnih kožnih bolesti:
Orah
Listovi oraha se koriste kao domaći lek protiv hroničnih ekcema, škrofuloze i oteklina kapaka. Garancije za uspeh su, međutim, mnogo manje nego što se misli. Orahovo lišće se koristi spolja tako i interno i pokazalo se delotvornim naročito kod dečije dermatoze, najbolje sa maćuhicom (Viola tricolor) u jednakoj razmeri i u napitku (dve kašičice na šolju vode).
Noćurak za lečenje hroničnog ekcema
Njegovo seme ima aromatičan ukus poput belog maka, sadrži mnogo ulja, bogato je esencijalnim masnim kiselinama. Ove kiseline imaju veoma značajnu ulogu u metabolizmu prostaglandina, naročito u sprečavanju pojava alergije i pojačanom lučenju različitih hormona. Njegova primena daje određene terapeutske rezultate, naročito kod, dečijeg neprimerenog hiperaktivnog enzima i kod kraljuštice (ihtioze) praćene jakim svrabom. Ulje noćurka se uzima na kašičicu kao da je ulje bakalarove jetre.
Viola tricolor ili maćuhica
Viola tricolor je saponinska biljka. Brojne studije, posebno skorija, preporučuju upotrebu čaja od maćuhice protiv kožnih bolesti.
RECEPT PROTIV DEČJE DERMATOZE
Trobojna ljubičica-Priprema i doziranje
Pripremiti čaj sa po dve kašičice u svaku šolju. Piti po jednu dozu ujutru i jednu uveče, tokom nekoliko uzastopnih nedelja.
STIMULISANJE SAMOLEČENJA HRONIČNOG EKCEMA
Jedan stari metod, koji su koristile i preporučivale ranije generacije dermatologa, sastoji se u pogoršavanju stanja hroničnog ekcema pomoću supstanci koje nadražuju a potom ih lečiti kao akutni ekcem pomoću vlažnih obloga i slično. Iskustvo nam pokazuje da su akutni ekcemi uglavnom lakši za lečenje od hroničnih (s obzirom da je kod ovih spora evolucija). U te svrhe mogu se koristiti proizvodi koji nadražuju poput kalcijum-karbonata. Mi smo, međutim, pre za određene biljne sokove, naročito sveži sok ili kuvani od stabljika peršuna pomešanih sa njegovim korenom. Isto tako, smese sa svežim sokom od mlečike, koje se koriste protiv bradavica, zaslužuju da se pomenu.
Recepti protiv hroničnih ekcema
Sastojci i koncentracija:
Listovi sene do 40 % Plodovi kumina (Carvum carvi), cvetovi kamilice i stabljike paskvice, na jednake delove i do 20%.
Priprema i doziranje
Sipati dve kašičice mešavine u čašu kipuće vode. Držati dvadeset minuta. Treba uzimati po jednu čašu ujutru i uveče.
recept 2
Sastojci i koncentracija
Stabljike paskvice, kopriva , koren lavljeg zuba (Foeniculum vulgare), listovi sene i morač (Foeniculum vulgare), na jednake delove i do 100%.
Priprema i doziranje
Sipati jednu ili dve kašičice mešavine u šoljicu ključale vode. Ostaviti da se natapa deset minuta.
Pije se po jedna šolja ujutru i druga uveče tokom dve nedelje.