Upala uha otits je veoma česta kod dece- čak 90 odsto mališana do šeste godine bar jednom dobije ovu infekciju.Upala uha kod beba se teško uočava, jer simptomi kao što su razdražljivost i povišena telesna temperatura mogu biti posledica drugih stanja. Upravo zato treba imati na umu da se upale uha kod dece često javljaju nakon prehlada i respiratornih infekcija, pa je neophodan preventivni pregled ušiju.
Starija deca će se žaliti na pritisak ili bol u uhu, a drugi znakovi mogu biti gubitak apetita, bol u grlu, povraćanje, oslabljen sluh, poremećaj ravnoteže ili vrtoglavica. Sva deca imaju osetljiv ušni kanal, ali neki faktori odgovorni su za veću podložnost infekciji. Ova upala češće pogađa dečake, decu koja idu u vrtić ili su izložena duvanskom dimu. Pored toga, istraživanja su pokazala da novorođenčad koja se hrane na flašicu imaju dva do tri puta više šanse da obole od upale ušiju od dece koja sisaju.
Upale srednjeg uha vrlo su retko izolovane, to su uglavnom stanja povezana s infekcijom nosa i ždrela. Ove regije su anatomski i funkcionalno vrlo povezane i obložene sluznicom istog tipa, što pospešuje i ubrzava razvoj upale srednjeg uha preko Eustahijeve tube.
Procesi u nosu imaju vodeću ulogu, i u tome su jednako važna stanja nosne sluznice (to su najčešće alergijski, a potom i hronični procesi, što je povezano sa uslovima života i rada) i mehaničke prepreke u njegovim šupljinama koje remete disanje na nos, a time i ventilaciju srednjeg uha.
Treba pomenuti i devijacije fiosne pregrade, polipe u nosu i kod dece treći krajnik odnosno problem u ždrelu. Nedovoljan priliv vazduha u srednje uho predstavlja ozbiljniji preduslov za razvoj upale, usled razvoja “vakuum” stanja, koje je dobra podloga za razvoj bakterija i, posledično, upale.
Otitis kao prateće stanje uvećanog trećeg krajnika kod dece smeštenog u gornjem spratu ždrela može se razvijati postepeno, pa tek kada se primeti da dete slabije čuje te da previše glasno govori, zaključuje se da nešto nije u redu sa ušima.
Upala srednjeg uha može preći u ozbiljno stanje zbog širenja u okolne koštane pa i moždane strukture. Upravo zbog toga svaka infekcija gornjih disajnih puteva nosa i ždrela kod dece zahteva odlazak lekaru.
Svako je barem jednom imao osećaj “zapušenog” uha. Pritisak, pucketanje ili zapušenost stvaraju se u Eustahijevoj tubi, cevi koja spaja uho sa ždrelom. Ukoliko je dotok vazduha otežan ili onemogućen, u srednjem uhu nastaje pritisak, a funkcija slušnih koščica biva blokirana. Samim tim, dolazi do nakupljanja sekreta, a ukoliko to stanje potraje, nastaje upala uha praćena bolom i oslabljenim sluhom. Uvo se može začepiti i usled nakupljanja ušne masti – cerumena, a u tom slučaju jedini lekjeste ispiranje ušnog kanala.To je jednostavan i bezbolan postupak koji se obavlja u ORL ambulanti.
KOLIKO KOD UPALE UHA POMAŽU NARODNI LEKOVI?
Narodni lekovi, poput soka čuvarkuće, kamilice ili belog luka, nisu od koristi. Jedino što može ublažiti bolove do odlaska lekaru jeste toplo ulje, ali ni ono nema efekta ukoliko iz uha curi sekret. Zato je najbolje obratiti se lekaru čim kod deteta primetite prve simptome zapaljenja uha.