Trnjenje šaka i stopala, nesvestica, gastritis, povišen holesterol, osećaj umora i depresija – glavni su simptomi nedostatka vitamina B12 u organizmu…
Vitamin B12, poznat i kao “crveni vitamin” ili cijanoko-balamin, jedno je od najznačajnijih jedinjenja koje se nalazi u namirnicama životinjskog porekla. Zajedno sa folnom kiselinom učestvuje u mnogim procesima u ljudskom organizmu kao što su sinteze DNK, mijelinskog omotača koji oblaže nervne ćelije, kao i sinteza i regeneracija crvenih krvnih zrnaca (eritrocita). Osim toga, B12 povećava apetit kod dece i pomaže njihov rast i razvoj, održava dobro stanje nervnog sistema i poboljšava koncentraciju i pamćenje. “Danas veliki broj ljudi, pogotovo mladih, drži razne dijete koje isključuju ili minimalizuju unos mesa u organizam, što se odnosi i na vegetarijanski
način ishrane. Prirodni izvori ovog vitamina su namirnice životinjskog porekla. Tako se dobija grupa sa velikim faktorom rizika za deficijenciju vitamina B12, a to za sobom povlači i niz drugih problema i oboljenja
Nedostatak vitamina B12, dovodi do anemije, ali mnogo pre manifestacije tog oboljenja mogu se javiti simptomi neuroloških i psihičkih poremećaja kao što su ataksija (nesiguran hod), parestezija (trnjenje u šakama i stopalima), mišićna slabost, problemi sa vidom, demencija, psihoze, i promene raspoloženja.
Period od nastanka avitaminoze, do pojave prvih simptoma može da traje od jedne do pet godina, u zavisnosti od uzrasta i trenutnog zdravstvenog stanja. Naučnici smatraju da« se ovi simptomi mogu javiti čak i ako je nivo vitamina B12 samo malo ispod normalne vrednosti.
B12 se teško resorbuje kroz želudac, pogotovo u odsustvu intrinzičkog faktora (IF), supstance koja služi kao “prenosnik” i neophodna je za resorpciju vitamina B12. Odsustvom IF, izostaje i resorpcija vitamina B12 i dolazi do takozvane perniciozne anemije. Simptomi su bledilo, slabost i hronični umor.
U slučaju gastritisa usled primarne bolesti dolazi do nedostatka IF, samim tim i do neadekvatne resorpcije vitamina B12 u krv. Zbog toga se preporučuju lingvalete sa vitaminom B12, koje se otapaju pod jezikom, pa vitamin direktno iz usta prelazi u krvotok.
Naučnici su utvrdili da nedostatak vitamina B12 može biti uzročnik težih bolesti, koje dovode i do invaliditeta. Bolest ozbiljno povezana sa deficijencijom B12 je multipla skleroza, koju karakteriše poremećaj mijelina u centralnom nervnom sistemu, a za čiju sintezu je direktno odgovoran B12.Korist vitamina B12 u slučajevima depresije ogleda u činjenici da sintetiše jedinjenja, serotonin i dopamin, koja učestvuju u aktivaciji neurotransmitera odgovornih za raspoloženje. I kod nekih pacijenata sa demencijom i Alchajmerovom bolešću zabeležen je nizak nivo ovog vitamina. Smatra se da nedostatak vitamina B12 rezultira izostankom reakcije metilacije štetnog homocisteina u CNS-u, što je karakteristika Alchajmerove bolesti.
Takođe, i kod pacijenata sa malignim tumorima, pre svega dojke i pluća, ustanovljenje veoma nizak nivo vitamina B12. Poznato je da B12 pomaže obnovu radijacijom ili oksidacijom oštećene DNK, prema tome ima ulogu u zaštiti od kancera. Rizik za pojavu ove bolesti može se smanjiti primenom folata, kao i većih količina vitamina B12 u kombinaciji sa vitaminom B6 (piridoksin) i metionina. U ovim slučajevima preporučuje se primena vitamina B12 u obliku injekcija.
Terapijsko dejstvo
Postoje dokazi da je kombinacija vitamina B12 i ribljeg ulja (omega-3 masnih, kiselina) daleko efikasnija u snižavanju ukupnog holesterola i triglicerida u odnosu na primenu samog ribljeg ulja.
Budući da vitamin B12 ima ključnu ulogu u ćelijskoj deobi, njegov nedostatak može dovesti do smanjenja broja spermatozoida kod muškaraca. Studije su pokazale da se primenom visokih doza (1.000 mcg i više) ovog vitamina postiže značajno povećanje broja spermatozoida.
Kod žena, budući da B12 ima ključnu ulogu u razvoju novog tkiva, nedostatak ovog vitamina može izazvati izostajanje ovulacije.
Određivanje vrednosti vitamina B12 u krvi
Ako ste posumnjali da patite od hipovitaminoze (nedostatka vitamina B12 u organizmu), to možete proveriti analizom krvi i to na dva načina: određivanjem faktora zrelosti eritrocita (MCV), gde su normalne vrednosti između 85 i 90 (preko 100 je znak potpune ispražnjenosti depoa vitamina B12) ili direktnim određivanjem nivoa vitamina B12 u krvi, gde vrednosti ne bi trebalo da se spuštaju ispod 400 jedinica. Nema straha od hipervitaminoze ovim vitaminom — njegova toksičnost nije zabeležena čak ni u slučaju ogromnih doza.
Prirodni izvori vitamina B12
Najbolji prirodni izvori bogati vitaminom B12 su pre svega džigerica, bubrezi, govedina i svinjetina. Ako ne jedete meso, ovog vitamina ima i u jajima, mleku i mlečnim proizvodima. Ako ste apsolutni vegetarijanac, spas potražite u lingvaletama sa sintetisanim vitaminom B12. Doktori već rutinski daju i vitaminske injekcije ovog vitamina, ali to bi trebalo da predupredite uzimanjem vitamina B u tabletama.
Saznaj više >>>
Vitamin B17
Najvažniji vitamini
Nedostatak vitamina Grupe B
Vitamini za decu i bebe