Vitamin C poboljšava imunitet i ima veoma važnu ulogu u stvaranju kolagena značajnog za razvoj i regeneraciju tkiva, krvnih sudova, kostiju i zuba.
Vitamin C (askorbinska kiselina) jedan je od najsnažnijih antioksidanata. U prirodnom stanju, najviše ga ima u narandži, mandarini, limunu, kiviju, šipku, višnji, crnoj ribizli, borovnici, lisnatom povrću, peršunu i paprici. Ima veliku ulogu u stvaranju kolagena značajnog za razvoj i regeneraciju tkiva, krvnih sudova, kostiju i zuba. Vrlo je važno znati da ovaj vitamin povećava otpornost organizma i daje efikasan i kod bolesti disajnih puteva, uključujući grip i alergije.
Nedovoljan unos vitamina C može dovesti do hipovitaminoze koja se najčešće javlja kod dece, alkoholičara, pušača i starijih osoba. Nedostatak askorbinske kiseline u organizmu dovodi do bolesti koja se zove skorbut. Patogenetska podloga skorbuta dovodi do nemogućnosti stvaranja kolagena.
Najznačajnije promene dešavaju se na kostima i u krvnim kapilarama (kosti postaju lomljive, a zglobovi otiču). Zubi postaju klimavi, a zubno meso je otečeno i krvari. Cesta propratna pojava skorbuta je hipohromna anemija. Mnogi stručnjaci za prevenciju bolesti preporučuju upotrebu velikih doza askorbinske kiseline. Ipak, ne treba preterivati, jer prevelike doze mogu dovesti do stvaranja bubrežnih kamenaca. Preporučena dnevna doza je do 1.000 mg, a kod pušača, trudnica i obolelih od akutne virusne infekcije ove vrednosti su nešto veće.
SAVETI
Svakoga dana unositi bar 1.000 mg vitamina C
Ukoliko se vitamin C ne unosi hranom, trebalo bi da se koriste kapsule ili tablete, obične ili šumeće
Prilikom pripreme čaj bi trebalo ohladiti do sobne temperature, pa tek onda dodati limunov sok, jer je vitamin C termolabilan.
Hranu i napitke koji sadrže veliku količinu vitamina C trebalo bi konzumirati postepeno, jer se opterećuje želudac što može rezultirati grčevima i dijarejom