VITILIGO
Vitiligo se naziva još i leukodermija i odlikuje se prisustvom mrlja sa smanjenom pigmentacijom, skoro bele boje, koje se razlikuju od regularne boje kože i po tome što imaju nešto tamniji rub; mogu da napadnu čitavo telo.
Iz nekog, uglavnom, nepoznatog razloga, ali koji se često povezuje sa jednom vrstom gljivične infekcije, ćelije na pojedinim površinama kože ne proizvode melanin, pigment-hormon koji potamnjuje kožu. U mnogim slučajevima vitiligo je posledica poremećaja funkcije tiroidne žlezde i češće se javlja kod osoba kod kojih je ona uklonjena ili je njena funkcija ukinuta radioaktivnim jodom, zbog prisustva guše. Ne postoji mnogo efikasnih lekova protiv vitiliga, niti u alopatskoj medicini, niti u fitoterapiji, ali se predlaže lečenje semenom sedmolista (Amni visnaga), kako unutrašnjom tako i spoljašnjom upotrebom. Sedmolist sadrži tri različite vrste psoralena koji izgleda stimulišu pigmentaciju kože. Takodje se preporučuje ekstrakt amnisa (Ammi majus), vrsta koja je u bliskom srodstvu sa sedmolistom. Tretman je poznat kao egipatski metod koji se sastoji u internom unošenju praha amnisa u dnevnim dozama od 4 do 6 grama. Istovremeno, sa tinkturom ili ekstraktom iste biljke mažemo ugrožene površine, a na kraju ih tretitamo ultraljubičastim zracima ili ih izlažemo sunčevoj svetlosti najviše pola sata. Nakon toga, pojaviće se primetna pigmentacija.
INTERTRIGO
Intertrigo je osip, često vlažan, koji se javlja na mestima gde postoji trenje. Često se javlja ispod grudi kod žena, pod pazuhom, u unutrašnjem delu butina, preponama i na rubu analnog otvora. Učestalo trljanje izaziva pucanje kože koja ne može odmah nakon pucanja da se regeneriše, a u težim slučajevima može da izazove usekline.
Može da se ublaži odmah fenom za kosu, hladnim vazduhom i talkom, što će nam pomoći da osušimo ranu i ublažimo pečenje.
LOJNE CISTE
Lojne ciste predstavljaju nagomilanu masnoću na dermisu i u potkožnom tkivu. Ponekad se u njima javlja hronična infekcija kada še iz nje cedi mast.
Uglavnom govore o poremećaju unutrašnje ravnoteže zbog čega treba preduzeti dijetu kako bi se promenila ishrana kože. Postoji jasna veza između pojave lojne ciste i poremećaja masnoće u krvi, naročito triglicerida (u manjoj meri i holesterola). Trigliceridi u krvi se povećavaju kada se unose ili neadekvatno prerade masti, brašno ili alkohol; dok holesterol raste kao odgovor (na nivou ishrane) unošenjem masti životinjskog porekla (jedine koje sadrže holesterol). Smanjivanje unosa masti životinjskog i biljnog porekla, kao i povećanje, mada u malim količinama, esencijalnih masnih kiselina polinezasićenih (tipa DHGLA, na primer), jeste jedno od rešenja ovog problema.