Začepljeno (zapušeno) uho uzrok i lečenje

Uzrok

Zapušene uši se obično odnose na nejasan osećaj pritiska u uhu ili punoće zajedno sa određenim stepenom začepljenosti u odsustvu bilo kakvog bola uha. Povremeno, može se javiti neka zvučna senzacija u uhu zajedno sa začepljenjem uha.

Koji je uzrok za začepljene uši?

Najčešći razlog za zapušenost ušiju je disfunkcija Eustahijeve tube. Putovanje avionom takođe može dovesti do ovog stanja.

Disfunkcija Eustahijeve tube – zapušeno uvo je obično izazvano blokadom Eustahijeve tube. Eustahijeva tuba je cev koja povezuje šupljinu srednjeg uha sa usnom dupljom i pomaže u izjednačavanju pritiska vazduha u šupljini srednjeg uha sa pritiskom vazduha u okruženju. Eustahijeva tuba se otvara tokom zevanja, gutanja i žvakanja. Disfunkcija Eustahijeve tube najčešće dolazi zbog prehlade i obično traje oko nedelju dana. Međutim, disfunkcija se može javiti zbog bilo koje druge infekcije u usnoj i nosnoj šupljini i takođe može biti uzrokovana alergijom (npr. polenska groznica, rinitis itd.).

zapuseno uvo

Putovanje avionom – spuštanje aviona izaziva nagli porast pritiska vazduha što može dovesti do neravnoteže u pritisku između šupljine srednjeg uha i spoljašnje sredine. Jednostavno zevanje i žvakanje je često dovoljno da se otvori Eustahijeva tuba i da izazove izjednačenje pritiska tokom spuštanja aviona. Teška neravnoteža ponekad može dovesti do bola u uhu zbog barotraume.

Manje uobičajeni uzroci zapušenosti ušiju

Ređi uzroci za začepljene uši su navedeni u nastavku. Zapušenost ušiju u ovim uslovima traje više nedelja i obično je praćena sa nekoliko drugih simptoma.

  • upala sinusa
  • Menierova bolest (što je poremećaj unutrašnjeg uha koji izaziva poremećaj sluha i ravnoteže)
  • holesteatom (kožna cista u srednjem uhu)
  • Akustični neurom (tumor nerva koji povezuje unutrašnje uvo sa mozgom)
  • gljivične infekcije spoljašnjeg uha
  • ozbiljan otitis media (posebna vrsta infekcije srednjeg uha koja se odlikuje vodenim pražnjenjem iz uha)
  • tegobe vezane za temporomandibularni zglob
  • nakupljanje cerumena u ušnom kanalu.

Zapušene uši i vrtoglavica

Čulo sluha i ravnoteže su anatomski veoma blisko postavljeni – nalaze se u unutrašnjem uhu, tako da su problemi sa uhom često povezani sa problemima sa ravnotežom. Stoga, zapušene uši i vrtoglavica se mogu istovremeno pojavljivati. Uzroke treba potražiti u disfunkciji Eustahijeve tube, a vrtoglavica u najvećem broju slučajeva ukazuje na probleme sa sistemom za ravnotežu. Zapušene uši i vrtoglavica mogu da ukažu na probleme sa sinusima, što je često posledica alergijske reakcije. Menierova bolest je jedan od ozbiljnijih uzroka zapušenih ušiju i vrtoglavice, koja ukoliko se ne tretira na vreme, može da dovede do gubitka sluha.

Zapušene uši kod beba i dece

Zapušene uši kod beba i dece su česta pojava. Zašto je to tako? Naime, deca imaju veće šanse da dožive zapušenost uha od odraslih jer su njihove Eustahijeve tube kraće. Ovo omogućava da infekcija lakše putuje u srednje uho. Zato su mala deca podložnija infekcijama (upali) uha i imaju više problema prilikom oslobađanja od infekcija upravo iz ovog razloga.

Zapušene uši kod beba i dece su obično rezultat infekcije, kao što je prehlada, sinusne infekcije ili grip. Zapušenost ušiju, koja je često praćena i zapušenim nosem, od ovih infekcija traje oko jedne do dve nedelje. Začepljen nos i uši kod vašeg deteta koji traju duže od nekoliko nedelja su često posledica alergije na nešto iz životne sredine, kao što su: ambrozija, polen, buđ, dlake kućnih ljubimaca itd.

Zapušene uši u trudnoći

Zapušene uši u trudnoći su jedna od tegobi koju će prijaviti veliki broj žena. Pored zapušenih ušiju, u trudnoći je i veoma česta pojava zapušenosti nosa. U čemu je problem? Pa, u hormonima, svakako. Zbog fluktuacije nivoa hormona kod trudnica, one su podložnije sinusnim infekcijama i uopšte alergijskom rinitisu – što osim zapušenosti nosa, može da uzrokuje i zapušenost ušiju u trudnoći. Ovo stanje ima čak i poseban naziv – trudnički rinitis. Posavetujte se sa svojim lekarom o bezbednim metodama rešavanja ovog problema, ako često doživljavate zapušene uši u trudnoći.

Kako otčepiti uho

Kako otčepiti uho? Zapušenost ušiju obično nestaje sama od sebe bez lečenja. Preporučuje se da pokušavate da fizički otvorite Eustahijevu tubu žvakanjem, gutanjem, zevanjem ili štipanjem nosa, a zatim probajte da naduvate obraze sa zatvorenim ustima. Trebalo bi da osetite pucketavi zvuk ako se Eustahijeva tuba uspešno otvara. Ako ove tehnike ne pomognu, možete pokušati da uzimate oralne dekongestante, kao što je pseudoefedrin, da ublažite upalu Eustahijeve tube. Antihistaminici i steroidni sprejevi za nos mogu da pomognu ako imate alergije. Oni ne treba da se koriste više od 5 dana.

Kada posetiti lekara?

Preporučuje se da posetite lekara ako imate bolove u uhu, ako simptomi ne prođu u roku od 48 sati ili ako sumnjate na prisustvo stranog tela u uhu.

Lečenje zapušenih ušiju zavisi od uzroka. Obično, kao što smo rekli, začepljeno uho neće zahtevati nikakve posebne lekove i to se uglavnom rešava spontano u roku od nekoliko dana.

Često zapušenje ušiju zbog alergije zahteva antihistaminike i druge anti-alergijske mere (izbegavajući alergen, lekove kao što su kortikosteroidi itd).

Tretman u posebnim slučajevima zapušenosti ušiju, zbog drugih retkih uzroka, biće usmeren na lečenje primarnog stanja.