Briga o noktima i zanokticama je veoma bitna i za muškarce i za žene. Iako često ne vodimo računa o tome, briga o zanokticama sprečava moguće infekcije samog nokta. Dostupni su razni preparati koji pomažu u održavanju zanoktica zdravim i mekim.
Zašto je važno obratiti pažnju na brigu o zanokticama? Šta su to zanoktice i kakvu ulogu imaju? Zanoktice formiraju zaštitni sloj između nokta i prsta. To znači da su zanoktice ona mrtva koža koja se preklapa preko nokta i prsta. Ispod zanoktica se nalazi koren nokta. Zanoktice imaju veoma zanimljivu ulogu na našem telu. Kao što svaki list ima zaštitni sloj koji unutrašnje slojeve štiti od oštećenja, tako i zanoktice na našim noktima imaju ulogu čuvara od raznih oštećenja izazvanih gljivicama, bakterijama i td. Nije li čudno, zanoktice imaju zaštitnu ulogu, ali ih mi retko ubrajamo u zaštitne delove našeg tela. Njihovo odsustvo može izazvati ozbiljne infekcije nokta, pojavu gljivica i td. Daćemo vam nekoliko korisnih saveta o nezi zanoktica koje možete primenjivati kod kuće uz veoma malo truda.
Hidratacija noktiju
Najveći uzročnik problema sa zanokticama su suvi, iskrzani i nokti skloni ljuštenju. Ovi uzročnici dovode do oštećenja zanoktica ( do pojave suvih delova zanoktica u predelu oko samog nokta). Da biste sprečili ovo, morate redovno hidrirati nokte kremom za ruke ili mlekom za telo. Nije dovoljno samo namazati ruke kremom, već morate blagim masiranjem da utrljate kremu na zanoktice.
Nega zanoktica
Svakog dana, posle kupanja, poželjno je da masirate vaše zanoktice toplim uljem ili jojoba uljem. Ovo će sprečiti sušenje zanoktica. Korišćenje ulja nije dovoljno za omekšavanje zanoktica, pa suve delove treba uklanjati kako bi nokti bili mekši. Neko koristi ulje pomorandzinog drveta za omekšavanje zanoktica, ali je najefektivnije ukloniti suve delove zanoktica.
Koristite štapić za odstranjivanje zanoktica
Nakon omekšavanja zanoktica potrebno je ukloniti beličaste ostatke na korenu nokta i sa predela oko nokta. Koristite štapić za odstranjivanje zanoktica tako što ćete lagano gurnuti suvi deo zanoktice, pod takvim uglom da pri tome ne oštetite zdravi deo zanoktice. Laganim, kružnim pokretima pomerajte štapić ka korenu nokta i tako ćete ukloniti mrtvu i pahuljastu kožu. Nastavite sa ovom procedurom dva do tri puta po noktu.
Odmorite vaše zanoktice
Ponekad preterana nega može dovesti do sušenja, cepanja i ljuštenja zanoktica oko nokta. Osobe koje preterano koriste lak za nokte i druge lakove treba da daju noktima i zanokticama odmor. Nanošenje acetona više od jednom nedeljno može isisati svu vlažnost. Izbegavajte upotrebu acetona više od jednom nedeljno. Takođe, izbegavajte odlaženje na manikir previše često, jer i to može dovesti do preraslih i očvrslih zanoktica.
Briga o zanokticama kada dođu u dodir sa kućnom hemijom
Dok obavljate kućne poslove, kao što su čišćenje i pranje, zanoktice dolaze u dodir sa jakim hemijskim supstancama raznih kućnih sredstava za čišćenje, koje štete i isušuju kožu oko noktiju. Zbog toga je preporučljivo da kada koristite takve proizvode nosite gumene rukavice postavljene pamučnim materijalom.
Pored gore navedenih saveta za zaštitu zanoktica, budite uzdržani od griženja noktiju. Nikada ne kidajte vaše zanoktice prstima ili zubima. Takvim postupcima ćete samo ukloniti zaštitni sloj na noktima. Štaviše, uzdržite se od upotrebe vaših noktiju za uklanjanje suvih delova zanoktica. Bolje od toga je da imate odgovarajući štapiić ili hidratantnu kremu u vašoj torbi, tako da u svakom trenutku možete svojim zanokticama dati odgovarajuću negu. U slučaju pojave infekcije, odmah se obratite vašem dermatologu. Nadamo se da ste na osnovu ovog teksta dobili dovoljno korisnih informacija o adekvatnoj nezi zanoktica.