Česta promena raspoloženja, usporenost, nadutost, loše varenje, opstipacija, bolne otečene grudi, bolovi u stomaku, mučnina i glad za slatkišima… redovne su tegobe svake pete žene iz meseca u mesec! Predmenstrualni
sindrom (PMS) zajednički je naziv za ove i druge psihičke i fizičke probleme izazvane disbalansom hormona u ženskom organizmu.
Nevolja je što PMS utiče na gotovo sve važne sisteme u organizmu, centralni nervni, digestivni i genitalni sistem, i često sprečava normalno funkcionisanje žene.Utiče mnogo faktora, ali je činjenica da se u drugoj polovini menstrualnog ciklusa nivo hormona stalno menja, pa organizam ne stiže da se prilagodi i da odgovori na te promene.
Na organizam žene, osim povećanog estrogena, i retko progesterona, utiče i povećan nivo prostaglandina:
Ovaj hormon odgovoran je i za bolne menstruacije, pa zato neki lekari prepisuju tablete koje blokiraju stvaranje prostaglandina, ili hormonsku terapiju koja utiče na PMS. Veoma je teško razlučiti šta konkretno kod koje žene izaziva predmenstrualni sindrom, jer su uzroci i simptomi često različiti. U apotekama se mogu naći i efikasni biljni preparati koji utiču na smanjenje simptoma PMS a.
I način ishrane može u velikoj meri da utiče na pojavu simptoma, s jedne strane, i da ublaži tegobe, s druge. Blagotvoran je utkaj vitamina E, koji ima snažan efekat u borbi sa PMS. Prateći jelovnik žena koje pate od PMS, naučnici su utvrdili da one uglavnom jedu znatno više ugljenih hidrata, šećera, mlečnih proizvoda i soli, dok manje unose namirnice koje sadrže gvožde, mangan i cink.
ISHRANA I PMS
Šta izbegavati
čokoladu
alkohol
kafu
belančevine životinjskog porekla
Faktori rizika
Opasni stres
Stalni stres stvara osećaj anksioznosti i nervne napetosti, a smanjuje nivo dopamina, zaduženog za dobro raspoloženje. Stres može da poveća i nivo estrogena.
Esencijalne masti
Manjak esencijalnih masti (omega 3 i omega 6, kojih ima najviše u plavoj ribi, maslinovom i lanenom ulju) može da dovede do pojave viška ženskog hormona prolaktina, koji utiče na raspoloženje i ravnotežu vode u organizmu.
Magnezijum
Manjak magnezijuma prouzrokuje migrenu, vrtoglavicu, mučninu, slab apetit, apatiju, umor, promenu rasploženja i grčeve u mišićima. Ima ga u tamnozelenom lisnatom povrću, integralnim žitaricama, semenkama, bananama, koštunjavom voću, avokadu, zrnevlju soje, šargarepi…
Vitamin B
Nedostatak vitamina B uzrokuje nedostatak energije, anksioznost, depresiju, agresivnost, slabu memoriju, porast šećera u krvi, otežan rad nadbubrežne žlezde. Manjak ovog vitamina usko je povezan i sa dominacijom estrogena u odnosu na progesteron.
ŠTA JESTI
Orašasto voće
Orasi, lešnici i bademi sadrže vitamin B i puno nezasićenih masnih kiselina i gvožđa.
Vesele banane
Visok nivo kalijuma u banani, umanjuje želju za slatkišima i otklanja vodu iz organizma, zbog koje se žene često osećaju tromo. Banana deluje na organizam poput čokolade, jer popravlja raspoloženje, ali ne izaziva nagli pad šećera u krvi.
Sočivo za hormone
Sočivo sadrži mnogo ugljenih hidrata i materija koje obezbeđuju hormonsku ravnotežu. Dobro je i kod iznenadnih napada gladi, jer se supstance iz ove namirnice sporo razgrađuju i dugo daju osećaj sitosti. Bogato je kalcijumom i magnezijumom, pa uspešno otklanja grčeve u stomaku i bolove u krstima.
Brokoli bomba
Brokoli je, vitaminska bomba, veoma bogata kalcijumom koji daje snagu organizmu. Pospešuje izgradnju crvenih krvnih zrnaca, održava vitalnost zahvaljujući vitaminu B6 i ublažava bolne grčeve pred i u toku menstruacije.
Sir od soje
Za vegetarijance prava poslastica, tofu sir, sadrži supstance slične hormonima. Zahvaljujući tome, žene koje se hrane na ovaj način, imaju manje problema sa bolnim ciklusima. Ovaj sir odlična je zamena za meso.
Beli lek
Jogurt je izuzetno bogat vitaminom D i kalcijumom koji po naučnim istraživanjima mogu u potpunosti da oslobode žene PMS.
OLAKŠANJE
Olakšanje za devojke koje se godinama bore sa PMS sindromom, može da bude i sam porođaj, jer posle toga ovi problemi jenjavaju i često nestaju.