Zimska malokrvnost – simptomi anemije – čajevi

Umornii, bledi, bezvoljni, razdražljivi, osećate se loše… sve su to posledice prazničnih obaveza i zimskog jelovnika. Ako takvo stanje, međutim, potraje i osećate se klonulo i posle spavanja, i na jedvite jade ustajete iz kreveta možda je u pitanju anemija, odnosno malokrvnost.

Anemija ili malokrvnost je stanje smanjenog broja eritrocita u krvi i manje koncetracije hemoglobina (prenosi kiseonik od pluća do perifernih tkiva). Najčešći uzrok anemije, zbog poremećaja u sazrevanju eritrocita, je nedostatak gvožđa. Može da bude posledica povećane potrebe organizma za gvožđem tokom rasta, trudnoće i dojenja, poremećaja apsorpcije gvožđa, kao i akutnih ili dugotrajnih hroničnih krvarenja.

Kod žena u generativnom dobu (od prve mestruacije do menopauze) mesečno krvarenje je najčešći uzrok gubitka gvožđa, ali anemiju mogu da izazovu i dugotrajna krvarenja iz nosa, čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu ili hemoroida.

Veća količina krvi može da se izgubi i zbog povreda u saobraćajnim nesrećama, tokom operacija, ili porođaja. Bolesti tankog creva (Kronova bolest) takođe mogu da ograniče sposobnost tela da apsorbuje dovoljno gvožđa. Anemija može da bude i posledica stroge dijete i neadekvatne ishrane.

Osim gvožđa, koje je najvažnije, za sintezu hemoglobina potrebni su vitamini B12 i C, kao i folna kiselina.

Dnevne potrebe
ŽENE: 15 mg
sa obilnim i produženim menstruacijama i više
MUŠKARCI: 1 mg
DECA: 6 do 12 mg
SPORTISTI: 30-50 mg
TRUDNICE i DOJILJE: 900 mg

Da bi popunili rezervoare gvožđa potrebno je da jedemo raznovrsnu hranu, naročito bogatu ovim mineralom, a najviše ga sadrže iznutrice- jetra i bubrezi.Ima ga i u crvenom mesu, integralnom hlebu, zelenom lisnatom povrću, voću, mahunarkama, jajima, ribi, živinskom mesu, orasima, suvom voću i pahuljicama od žitarica. Apsorpciju gvožđa podstiče vitamin C, pa zato treba da se jede hrana bogata njime, recimo nezaslađen sok od pomorandže uz doručak od žitarica. Kafu, čaj, kakao i druge napitke koji sadrže kofein ili tanin trebalo bi da pijemo 1-2 sata pre ili posle jela, jer ove supstance otežavaju apsorpciju gvožđa. Organsko gvožde iz namirnica životinjskog porekla lako se apsorbuje, dok se neorgansko iz povrća, ali i žumanca(!) apsorbuje znatno teže.

Simptomi i znaci anemije, javljaju se sporo i postepeno, pa većina bolesnika i ne zna šta im je dok ih umor i slabost sasvim ne obuzrnu. A malokrvnost može da bude i posledica vrlo ozbiljnih oboljenja – leukemije i drugih malignih bolesti. Bez precizno utvrđenog uzroka ostaje da se leče samo simptomi anemije, što se smatra stručnom greškom, a pacijentu i dalje ostaje problem.
Za lečenje težih oblika anemije potrebno je više meseci, ali ukoliko se sa terapijom počne na vreme, lečenje je uspešno i relativno brzo. Ukoliko je uzrok anemije dijeta ili neadekvatna ishrana, znatno će da pomogne hrana bogata gvožđem i vitaminom C, ali ako je malokrvnost posledica krvarenja i drugih bolesti, obavezna je svakodnevna terapija tabletama gvožđa. Kada se izleči bolest ili poremećaj koji je doveo do anemije, stanje će se normalizovati za 1-2 meseca. Za nezalečene anemije ponekad su odgovorni i lekari koji vrlo često ne traže razlog malokrvnosti, nego samo ustanove nedostatak gvožđa i prepišu tablete i vitamin B12 što, ponekad, uopšte ne mora da bude ispravno.

Simptomi anemije

-trajni umor i bezvoljnost
-glavobolja
-pospanost
-zadihanost pri naporu
-slabost i klonulost
-jak umor posle vežbi
-vrtoglavice
-razdražljivost

Spoljni znaci anemije

-bledilo kože i vidljivih delova sluzokože
-lomljivi nokti
-ragade u uglovima usana
-gladak i bolan jezik

Ako je u pitanju anemija zbog nedostatka gvožđa, fitoterapija predlaže i kao preventivu i lek koprivu (kapi i čaj), belu mrtvu koprivu, majčinu dušicu, maslačak (sadrži više gvožđa nego spanać), orah (list i zeleni plod sadrže 4 g C vitamina na 100 g ploda), list šumske jagode i preslicu (rastavić) bogat mineralima i oligoelementima.

Čajevi za anemične

Mešavina 8 biljaka (brojke u zagradama odnose se na kašike)
-list koprive (7)
-majčina dušica (7)
-list šumske jagode (6) ♦list oraha (5)
-list žalfije (5)
-preslica (5)
-hajdučka (4)
-cvet nevena (4)
Uputstvo
4 kaske mešavine prelijte sa 600 ml proključale vode, poklopite i ostavite da stoji 40 minuta
Procedite, podelite u 3 doze, pijte toplo i zasladite medom.

Ključala kopriva
Uputstvo
2 kašike sitno iseckanog lišća koprive prelijte sa 250 ml vode i ostavite da ključa 5 minuta. Ključanjem vode se oslobađaju važni sastojci koprive, pre svega silicijumova kiselina. Kad provri, skinite s vatre, procedite i pijte 2-3 šolje na dan.