Zubni karijes je jedno od najčešćih oboljenja savremenog društva. Arheološka istraživanja pokazuju da je pre bronzanog doba i feudalne epohe bio veoma retka pojava, da bi se kasnije progresivno povećavao broj slučajeva, a poslednjih decenija doživelo astronomsko povećanje i to pojavom savremenog načina ishrane.
Narodi, kao na primer Eskimi i Polinežani, kod kojih je karijes bio relativno nepoznat sve do poslednjih decenija, u novijem dobu imaju veći broj ovakvih slučajeva od kada je u njihov način ishrane uveden savremen način pripreme. Mada se spekulisalo da je reč o infektivnom oboljenju, pa su čak i identifikovani mikroorganizmi koji su uzročnici, ne treba zaboraviti da je u osnovi karijes posledica biološke neravnoteže. Na razvoj karijesa utiču tri glavna faktora:
-Povećanje broja bakterija koje stvaraju kiseline;
-Postojanje šupljina u kojima se talože bakterije;
-Ishrana koja je bogata šećerima i ugljenim hidratima koji hrane bakterije i stvaraju odgovarajuću sredinu za njihov razvoj.
Zajedno sa karijesom se razvija zubna plaka, naslaga koja se fiksira na zubnoj gledi. Dolazi iz pljuvačke i određenih namirnica, a na njoj se nagomilavaju i razvijaju bakterije. Ovaj organski talog se lepi na zubnu gleđ putem neke vrste filma koji se uglavnom sastoji iz proteina. U prisustvu ugljenih hidrata (saharoza), pH vrednost sredine je mnogo kiselija. Bakterije se hrane ovim saharozama, a kada je razlože zarad dobijanja energije, oslobađaju kiseline koje napadaju i razgrađuju kristale apatita gleđi i na taj način prave mikrokanale u unutrašnjosti zuba gde se gomilaju bakterije.Zubni karijes se u početku manifestuje kao mrlja boje krede na zubnoj gleđi, a kasnije probija zub i stvara povredu zubnog tkiva.
Da li postoji predispozicija za nastanak karijesa?
Veoma važan faktor jesu karakteristike svakog pojedinca. Očigledno je da se unutar porodice ne prenose samo geni, već i način ishrane. Velika količina fosfora u zubima, zajedno sa kalcijumom, odlika je zuba koji su otporni na karijes, dok se manjak fosfora povezuje sa nastankom karijesa. Životno doba predstavlja još jedan od važnih faktora u razvoju karijesa, jer između šest i petnaest godina postoji primetno povećanje, a nakon ovog perioda postoji tendencija ka smanjivanju; u trudnoći su potrebe fetusa za mineralima veoma visoke i apsorbuju se na štetu majke; iz ovog razloga neke majke tvrde da ih je svako dete koštalo jednog zuba. Dobro stanje pljuvačke takođe je od veoma velike važnosti. Njen sastav varira i mogu se razlikovati tri tipa:
-Odbrambena pljuvačka, koja ostvaruje ulogu čistoće usta sprečavajući na taj način karijes i svaku vrstu infekcije;
-Pljuvačka za varenje je veoma promenljiva, a može stimulisati ili, pak, sprečiti nastanak karijesa u zavisnosti od unetih namirnica;
-Pljuvačka koja miruje i koja kupa naše zube kada ne postoji nikakav vid stimulansa i koja ima opštu ulogu popravljanja i zarastanja.
Da bi zubi imali odgovarajuće stanište, moraju stalno biti kupani pljuvačkom. Nedostatak odgovarajuće količine pljuvačke je faktor kojim se uvećava rizik od nastanka karijesa usled toga što pljuvačka sadrži supstancu koja se naziva lisozim, a njena uloga je odbrambenog karaktera tipa antibiotika. Ne treba zaboraviti da se pljuvačkom uništava velik broj supstanci prisutnih u našem organizmu, toksičnih ili ne. Višak bizmuta, fluora ili gvožđa, takode se eliminiše pljuvačkom.
Terapija zubnog karijesa
Terapija zubnog karijesa ne treba da se svodi samo na intervenciju zubara, već je preko potrebno iskoreniti uslove u kojima dolazi do stvaranja novog karijesa.
Ishrana
Ishrana je od vitalne važnosti u sprečavanju nastanka karijesa. Namirnice mekane konzistencije u obliku pirea, kao i sve već obrađene, stimulišu karijes jer proizvode manji mehanički stimulans na rad zuba i smanjuju njihovu jačinu. Međutim, najvažnijim faktorom se smatra unošenje šećera (koji se uglavnom nalazi u namirnicama mekog sastava). Slatki ukus šećera je prijatan i ima antidepresivno dejstvo, tako da je važno da se ne zabrani kategorički, imajući u vidu da se potpuna zabrana ponekad veoma teško podnosi ili loše sprovodi. Nekim od skorašnjih analiza se ukazuje na mogućnost da je ljubav prema slatkom ukusu skoro instinkt vrste, povezan sa našim genetskim karakteristikama, a šećer iz prirodnih namirnica pridružuje se najvećim izvorima energije. Industrijalizacija namirnica i promene načina ishrane u savremenom društvu, sa pojavom veštačkih zaslađivača, na primer, pokvarili su ovu genetski uslovljenu želju, čineći je štetnom u ponekim slučajevima. Sposobnost šećera da uzrokuje karijes je činjenica koja je nepobitno dokazana. Problem ugljenih hidrata nastaje u ustima, što je dokazano kada su laboratorijskim miševima davani šećeri putem sonde a koji nisu pokazivali veću učestanost karijesa od onih koji su ujednačeno hranjeni. S druge strane, osobe sa bolestima kao što je dijabetes ili netolerancija fruktoze, kojima je potpuno ili delimično zabranjeno unošenje šećera, imaju veoma nizak nivo zubnog karijesa.
Higijena
Često pranje zuba četkicom je jedan od najvažnijih elemenata u prevenciji karijesa. Pranje zuba se obavlja naročito nakon unošenja slatkiša, jer, podsećamo, šećeri sami od sebe ne dovode do karijesa, već njihovo zadržavanje u ustima, zbog čega se njihovo brzo odstranjenje iz usne šupljine smatra delotvornom prevencijom. Zubne paste, kao i vodice za ispiranje usta sa fluorom su preporučene kao preventive karijesa, a sigurno je i da ga blago kontrolišu jer fluor stimuliše razvoj koštane srži zuba (i ostalih kostiju našeg organizma). Postoje, međutim, i teorije da gde ima manje karijesa, zubi su, paradoksalno, slabiji.
Lekovite biljke
Kod osoba sa dosta karijesa preporučuje se uzimanje kapsula koje sadrže biljku konjski rep (Equisetum arvense). Ova biljka je poznatija po svom diuretičkom dejstvu, ali je takođe veoma delotvorna protiv karijesa. Ipak, nije preporučljivo da se uzima u obliku čajeva jer velika količina složenih minerala koje sadrži nije rastvorljiva u vodi. Savetuje se uzimanje pola kašičice praha ove biljke, odnosno, jedna do dve kapsule dnevno tokom dužeg perioda zarad sprečavanja kvarenja zuba unošenjem hranljivih i potrebnih elemenata koji su izgubljeni. Vodice za ispiranje usta na bazi biljaka sa antiseptičkim dejstvom takode mogu biti uzete u razmatranje, i to kao zamena za hiljadu i jednu tečnost za ispiranje grla i usta koju možemo naći na tržištu.