Žučni napada karakterisan je bolovima pod desnim rebrenim lukom koji se obično šire pod desnu lopaticu, desno rame, desni pazuh ili grudni koš.
Bol može biti oštra i isprekidana u trajanju od nekoliko sati. Bol prolazi i dolazi i to je tip boli koji se zove kolika. Za žučne kolike tipično je da ta bol polako raste do jednog nivoa i zatim postepeno opada. Osim opisanih bolova kod žučnog napada bolesnik često ima mučninu i povraća ili ima nagon na povraćanje. Žučnu koliku uzrokuje pomeranje kamena ili kamenca unutar žučne kese koji se najčešće pomere u uži deo žučnjaka tj, vrat žučnjaka ili u trenutku kada kamenci uđu u žučne vodove.
Tada osobe osim bolova, mučnine, povraćanja, imaju i upalu žučne kese ili žučnih vodova popraćenu povišenom telesnom temperaturom, drhtavicom, groznicom i žuticom. Obično je začepljenje privremeno i nije komplikovano infekcijom. Trajno začepljenje koje zatvori cistični vod uzrokuje upalu žučne kese (stanje nazvano akutna upala žučnjaka). Žučni kamenci ili pesak koji začepi gušteračni vod uzrokuje upalu pankreasa (pankreatitis).
Ponekad se isprekidana bol (kolike) na mestu žučnjaka u trbušnoj šupljini mogu javiti i nakon operativnog uklanjanja žučnjaka, a takvu bol mogu uzrokovati žučni kamenci u zajedničkom žučnom ili gušteračinom vodu. Kod ovakvih tegoba najbolje je da se bolesnik javi lekaru koji će utvrditi o čemu se radi.
Zašto se i kada najčešće javljaju žučni napadi i imaju li oni veze s određenom hranom koja se konzumira?
Bolovi koji su karakteristični za žučni napad uzrokovan kamencima nastaju zbog pomeranja kamenca iz šireg slobodnog dela žučnjaka u područje suženog dela tkz. vrata žučnjaka kod većih kamenaca ili zbog pomeranja manjeg ili više manjih kamenaca u izvodni kanal žučnjaka ili glavni žučni vod.
Najčešći uzroci žučnog napada su:
Masna teška, začinjena hrana osobito prepržena ili kuvana na luku ili češnjaku, veće količine svežeg voća i povrća, kolači s masnim kremama i jajima, čokoladom i orasima, kolači ili hleb rađeni od dizanog testa posebno topli, jaja, mahunarke – biće podrobnije objašnjeno o načinu ishrane pacijenata sa žučnim kamencima.
Fizički posao (podizanje, dizanje teških tereta ili dizanje tegova u teretani i slični fizički napori) – tada je moguće kod postojanja većeg kamenca u žučnjaku ili žučnjak ispunjen mnoštvom kamenaca kod takvog napada napipati otvrdnuće pod desnim rebrenim lukom napred. To je najčešće stisnut žučnjak ispunjen kamencima.
Povezano>>> Ako osećate bol ispod rebra HITNO se javite lekaru!
Psihičke tegobe (nervoza, stalna nervna napetost koja duže vreme traje iz dana u dan udruženo sa neredovnom ili nepravilnom ishranom ili bez nje) .Ovakvo se napadi često viđaju kod pacijenata koji čak i ne jedu hranu koja provocira napad kamena u žuči koji se u fazi rastave braka, problema na poslu, problema s decom, studenata koji spremaju ispite).
U trudnoći ili neposredno nakon nje, uzrok su najverovatnije hormonalne promene u trudnoći koje pogoduju nastanku kamena u žuči ili zbog pritiska deteta na izvodi žučni vod.
Ovde valja napomenuti da najveći broj postojećih kamena u žuči ne izaziva nikakve tegobe bez obzira na prethodno navedene moguće uzroke napada.