11 razloga zbog kojih je prokelj dobar za zdravlje

Zajedno sa ostalim povrćem iz familije Cruciferous, prokelj ne samo da sadrži esencijalne nutrijente za naše telo, već ima i višestruko korisno dejstvo na zdravlje, što ga čini izuzetno korisnim za jelo.

Evo jedanaest razloga koji čine prokelj još korisnijim:

 

Holesterol
Visok sadržaj biljnih vlakana u prokelju (preko 15% preporučenog dnevnog unosa) pomaže snižavanju holesterola. Vlakna se vezuju za žučne kiseline koje učestvuju u procesu varenja masti (a jetra ih proizvodi od holesterola). Kako se žučne kiseline vezuju za ova vlakna, jetra proizvodi nove količine koje će pomoći u daljem varenju masti, a za to opet koristi slobodan holesterol iz krvi, i posledično smanjuje njegovu koncentraciju.

DNK
Nedavne studije su pokazale da određena jedinjenja u prokelju blokiraju aktivnost sulfotransferaze, enzima koji može narušiti stabilnost DNK unutar belih krvnih zrnaca.

Antioksidanti
Prokelj sadrži mnoštvno antioksidanata, uključujući vitamine C, E i A, kao i minerale mangana. Sem toga bogat je i flavonoidima (izorhamnetin, kverticin i kempferol) koji takođe učestvuju u zaštiti ćelija od oksidativnog stresa.

Zapaljenje
Prokelj obiluje glukobrazicinom (predstavnik glukozinolata), koji se pokazao odlično u borbi protiv inflamacije na genetskom nivou, time što inhibira aktivaciju prokarcinogena, a sam se konvertuje u molekule indol-3-karbinola. Osim toga, jedna i po šolja prokelja sadrži oko 430 mg omega-3 masnih kiselina (oko ⅓ dnevno preporučene količine) koje su suštinski deo antiinflamatornih procesa u našem telu. Konačno, vitamin K se pokazao kao efikasni regulator odgovora našeg tela na zapaljenske procese.

Prokelj u prevenciji raka
Glukozinolati u prokelju i njihovi izotiocijanati (aktiviraju detoksikaciju) pokazali su se kao odlično sredstvo za borbu protiv raka i njegovu prevenciju, uključujići rak bešike, dojke, debelog creva, pluća, prostate i jajnika.

Zaštita kardiovaskularnog sistema
Prokelj sadrže izotiocijanate poreklom od glukozinolata. Ova moćna jedinjenja ne samo da pokreću anti-inflamatornu aktivnost u našem kardiovaskularnog sistemu već mogu i sprečiti pojavu ili pomoći u saniranju oštećenih krvnih sudova. Regulacijom zapaljenskih procesa prokelj pomaže u borbi protiv srčanog udara, ishemijske bolesti srca i arterioskleroze. Sem toga, ranije opisano dejstvo na regulaciju holesterola u krvi smanjuje mogućnost blokade krvnih sudova.

Probava i dijeta
Jedna šolja prokelja sadrži četiri grama (16% dnevnog unosa) biljnih vlakana, koja mogu pomoći pri varenju, u sprečavaju zatvora i održavanju niskog nivoa šećera u krvi. Sulforafan u prokelju takođe štiti povšinski sloj želuca time što sprečava prekomerno razmnožavanje Helicobacter pylori, bakterije koje može dovesti do raka želuca.

Vitamin K
U prokelju se nalazi posebno visoka koncentracija vitamina K (jedna šolja sadrži 273,5% dnevnog unosa), koji pomaže da kosti ostanu zdrave, sprečava kalcifikaciju tkiva u telu, služi kao antioksidans i anti-inflamatorno sredstvo, pa je od suštinskog značaja za pravilnu funkciju mozga i nerava .

Vitamin C
Hranljiva svojstva vitamina C (jedna šolja prokelja sadrži preko 161% preporučenog dnevnog unosa) obezbeđuju zdrav imuni sistem, snižavaju krvni pritisak i štite od njegovog povećanja, bore se protiv trovanja olovom, ublažavaju simptome katarakte, i služe kao moćan antioksidans koji sprečava “starenje ćelije” koje može dovesti do ateroskleroze, bolesti srca, moždanog udara i raka.

Vitamin A
Prokelj takođe sadrži i vitamin A – preko 20% dnevnog unosa, koji jača imunitet, štiti oči od katarakte i makularne degeneracije, održava kosti i zube zdravim, sprečava stvaranje kamenja u urinarnom traktu, i od suštinskog je značaja za naše reproduktivne organe.

Folati
Biohemijska reakcija pod nazivom ciklus metilovanja oslanja se na folate kako bi se pravilno prepisale informacije sa DNK. Folati transformišu norepinfrin u adrenalin, kao i serotonin u melatonin. Sem toga, folati potiskuju dejstvo aminokiselina homocisteina, za koju se pokazalo da doprinesi razvoju bolesti srca. Jedna šolja prokelja sadrži veliku dozu folne kiseline (skoro 25% dnevnog unosa) i u velikoj meri doprinosi sveukupnom zdravlju.