6 namirnica protiv nadutosti stomaka

Svi mi osetili smo to – osećaj punoće natečenosti i nadutosti u području stomaka (i ne samo u vreme PMS-a). Ovaj osećaj nije samo fizički neprijatan, već može uticati na naše raspoloženje i samopouzdanje. Pa, zašto se to uopšte dešava i što sve možemo učiniti kako bismo sprečili ovu pojavu?
Svi se mi, s vremena na vreme, osećamo pomalo naduvano i otečeno. Ovo je najčešće uzrokovano prirodnim procesima tokom varenja, nadutosti se obično dešava radi nakupljanja tečnosti ili proizvodnje gasa u telu. Međutim, nadutost stomaka nije uvek uzrokovana zbog nakupljanja previše gasova – važnije je kako telo obrađuje te gasove.
Dobra vest je što povremenu nadutost lako možete smanjiti pametnim izborom hrane i promenama načina života.

Ovih šest namirnica pomoći će vam da se rešite neprijatnog osećaja nadutosti i da zadržite ravan stomak.

Pirinač (u potpunosti probavljivi ugljeni hidrati): Neke namirnice, osobito pojedini ugljeni hidrati, ili su neprobavljivi ili se mogu samo delimično da svari u crevima. Upravo te namirnice mogu uzrokovati nakupljanje gasova, a time i nadutost. Prema Američkom koledžu za gastroenterologiju pirinač i pirinčano brašno dobar su zamena za skrobne namirnice kao što su pšenica, ovas, kukuruz i krompir. Pirinač se u potpunosti vari u tankom crevu, što znači da sa njom imate najmanje šanse za stvaranje gasova u crevima.

Banana (kalijum): Nadutost nije uvek povezana sa gasovima. Krivac može biti i visoki unos natrijuma (soli). So se skriva u većini današnje prerađene hrane, a ona privlači i zadržava vodu u telu. Kalijum, s druge strane, može pomoći “kontrirati” natrijum u telu, pa je održavanje omjera natrijuma i kalijuma važno za održavanje nivo vode u telu. Ako je vaša nadutost posledica jučerašnje slane večere, pokušajte u svoje jutarnje ovsene pahuljice dodati jednu naseckanu bananu kako biste popravili odnos natrijuma i kalijuma u ​​telu.

Jogurt (probiotici): Jogurt vam takođe može pomoći pobediti nadutost, no morate odabrati onaj koji ima aktivne probiotičke kulture. Redovno konzumiranje ovakvih jogurta pomaže povećati prisustvo “dobrih” bakterija (Bifidobacterium i Lactobacillus) u probavnom traktu, što olakšava efikasnu probavu i sprečava nadimanje stomaka. Najbolji izvor je običan, nemasni jogurt. Ako vam treba malo slatkoće u jogurt umešajte sveže voće – izbegavajte voćne jogurte jer sadrže mnogo šećera.

Biljni čaj (smanjuje grčeve): Istraživanja su pokazala da nana (pepermint) smiruje bol i upale u želucu i crevima. Za brzinsko olakšanje pijuckajte čaj od nane jer će vam pomoći opustiti probavni trakt i ponovo uspostaviti normalnu peristaltiku, odnosno kontrakcije mišića.

Krastavac (prirodni diuretik): Ako ste već otečeni krastavac je savršena grickalica koja će vam pomoći izravnati stomačić. Visok udeo vode i mali udeo vlakana ovog ukusnog povrća može uzrokovati učestalije mokrenje, pa ćete se osećati lakše i manje naduto.

Papaja (papain): Istraživanje sprovedeno 2009. godine pokazalo je da sirova papaja sadrži belu, mlečnu supstancu nazvanu papain (proteolitički enzim koji pomaže varenje proteina), a kad je zrela ova voćka odlična je kao umereno snažan laksativ koji pomaže ubrzati rad creva. I iako ovo baš i nije najpopularnije ili najdostupnije voće kod nas – ako naletite negde na nju – isprobajte je, napravite od nje frape za doručak!

Zapamtite – hrana na različita tela utiče na različite načine. Ako se često osećate naduto pokušajte voditi dnevnik ishrane kako biste što lakše prepoznali koja vam hrana smeta i koju morate izbegavati. Povremena nadutost sasvim je normalna, no ako je stalno prisutna i hronična, može biti simptom ozbiljnijih zdravstvenih problema, pa se u tom slučaju posavetujte sa lekarom.

Saznajte više>>> 7 proverenih lekova protiv nadutosti stomaka