Obroke možete učiniti još zdravijim ako im dodate začine koji pomažu u kontroli dijabetesa.Mnogi od njih pozitivno deluju na zdravlje srca, snižavaju nivo glukoze u krvi ili pak regulišu insulinsku rezistenciju. Ako ih koristite svakodnevno, bićete zdraviji, a smanjićete i unos soli, koja je je štetna za bubrege.
Sledeći put prilikom pripreme jela, iskoristite cimet, dumbir, grčko seme, kurkumu…
Ne plašite se da eksperimentišete isprobavajuću različite kombincije aromatičnih i zdravih začina.
Đumbir
Fitoterapeuti su odavno prepoznali njegova blagotvorna svojstva, pa je dumbir neretko jedan od glavnih sastojaka prirodnih preparata protiv raznih bolesti. Skorašnja istraživanja sprovedena na životinjama pokazala su da dumbir poboljšava osetljivost na insulin. To se još uvek ne može sa sigurnošću tvrditi za ljude, ali rezultati studija obećavaju…
Beli luk
Osim što reguliše krvni pritisak, beli luk poseduje i antidijabetska svojstva, jer pomaže u regulaciji nivoa šećera i triglicerida u krvi, pokazala su neka istraživanja. Rezultati studija sugerišu da se redovnom upotrebom suplemenata na bazi ove aromatične biljke može usporiti razvoj nekih komplikacija dijabetesa, ojačati imunitet, olakšati borba s infekcijama…
Kurkuma
Upotrebljavaju je praktikanti tradicionalne kineske i ajurvedske terapije, koji pre svega ističu njena antiinflamatorna svojstva. Moderna nauka je dokazala da smanjuje insulinsku rezistenciju, te da ima sposobnost da ublaži zapaljenske procese koji nastaju kao posledica dijabetesa. Smatra se da je kurkuma odličan izvor energije.
Muskatni oraščić
Indijski stručnjaci su zaključili da ovaj začin, ukoliko se š unese u terapeutskim dozama, znatno snižava nivo glukoze u krvi, poboljšava lipidni status, podstiče beta-ćelije pankreasa da oslobađaju insulin i blagotvorno deluje na zdravlje gušterače i jetre, iako ove tvrdnje još uvek čekaju zvaničnu potvrdu, to ne treba da vas spreči da uživate u njegovoj aromi.
Crvena paprika
Veoma je korisna u kontroli dijabetesa jer poboljšava cirkulaciju oslabljenu usled povećane koncentracije šećera u krvi, što s vremenom uništava krvne sudove. Osim toga, ako ste gojazni, pomoći će vam da ubrzate metabolizam i sagorite koju kaloriju više. Dovoljno je da prstohvat ovog začina dodate jelima koja svakodnevno konzumirate.
Piskavica
Istraživanja su pokazala daje piskavica (ili grčko seme) pravi izbor za osobe s dijabetesom. Stručnjaci iz Centra za istraživanje dijabetesa Jaipur iz Indije kažu kako ekstrakt i seme ove biljke, ukoliko se konzumiraju svakodnevno, znatno snižavaju nivo šećera u krvi (preprandijalno) i smanjuju otpornost na insulin. Seme piskavice ima karakterističan, jak i aromatičan miris i gorak ukus.
Cimet
Rezultati naučnih istraživanja pokazali su da pola kašičice cimeta na dan može sniziti nivo šećera ukrvi. Studija sprovedena u Pakistanu pokazala je da je 30 pacijenata s dijabetesom imalo znatno manje glukoze, triglicerida i holesterola u krvi nakon što su konzumirali ovaj začin tokom 40 dana. Stoga, sledeći put kada budete pravili puding od jabuka, sutlijaš ili ovsenu kašu, nemojte štedeti cimet! Ako ste u žurbi, dovoljno je da 200 ml jogurta pomešate s pola kašičice ovog lekovitog začina.