Tromboza je bolest krvnih sudova nastala usled zastoja krvnih ugrušaka (trombova), koji mogu delmično ili potpuno začepiti venu.Ova venska bolest najčešće zahvata noge i karlicu, a nešto ređe i ruke.Iako se najčešće javlja kod starih osoba, tromboza može nastati u bilo kom životnom dobu.Kada su zahvaćene površinske vene, reč je o površinskoj trombozi (superficijalnoin tromboflebitisu) akutnoj lokalnoj upali venskog zida i okolnog vezivnog tkiva, koju prati stvaranje krvnih ugrušaka u površinskim venama.Ako se krvni ugrušci stvaraju u dubokim venama, nastaje
duboka venska tromboza.Njene su najčešće komplikacije plućna embolija – začepljenja plućne arterije ili njenih manjih grana, i hronićna venska insuficijencija, uzrokovana oštećenjem zalistaka dubokih vena.
Simptomi površinske tromboze jesu zadebljale vene, crvenilo, bol i osećaj trnjenja u nogama; najčešće traju od jedne do dve nedelje, a posle toga se akutni proces smiruje.
Duboka venska tromboza može postojati bez simptoma i očituje se na osnovu različitih stepena oselljivosti. U ovom slučaju najčešće se javljaju sledeći simptomi: otečenost noge, osećaj bola, težine, napetosti i topline, istaknutost površinskih vena, crvenilo i druge promene boje kože zahvaćenog dela noge. Neki od uzroka koji dovode do nastanka venske tromboze jesu genetska predispozicija, oštećenja unutrašnje strane zida krvnog suda, poremećaj zgrušavanja krvi, dugotrajno sedenje ih stajanje, upalna stanja i infekcije, maligne bolesti, hirurškl zahvati, oralna kontracepcija, gojaznost, pušenje…
Takođe, povišenom riziku izložene su trudnice, jer u trudnoći pritisak materice na proširene vene usporava protok krvi.
Pored terapije koju propisuje lekar, pokazalo se da u lečenju i prevenciji venske tromboze mogu pomoći i prirodni lekovi od lekovitog bilja.
1. Ljuta paprika
Crvena ljuta paprika u i prahu jedan je od najboljih prirodnih razređivača krvi. Aktivni sastojak te biljke, kapsaicin, snižava nivo holesterola i triglicerida u krvi, sprečava nakupljanje trombocita i potpomaže rastvaranje fibrina, materije ključne za stvaranje krvnih ugrušaka i nastanak tromboze. Ovaj začin takođe deluje analgetički, pa se za ublažavanje bolova preporučuje direktno nanošenje praha na delove nogu zahvaćene trombozom.
2. Ruzmarin
Ova lekovita biljka vrlo blagotvorno deluje na cirkulaciju krvi, stoga se često upotrebljava za lečenje varikoznih vena, uganuća, ublažavanje modrica. U sastav ruzmarina ulazi flavonoid pod nazivom diosmin, koji umanjuje osetljivost krvnih sudova i samim tim pojačava protok krvi u njima.Takođe je bogata vitaminom (piridoksinom), neophodnim za stvaranje hemoglobina, proteina prenosioca kiseonika od pluća do ostalih delova tela.
Čaj od ruzmarina: Dve kašičice sušenih listova ruzmarina prelili šoljom ključale vode, pa procediti. Piti ujutro i uveče po šolju sveže pripremljenog čaja, po želji zaslađenog medom.
3. Kostrika
Biljka kostrika ježevina ili veprina koristi se u lečenju takozvanih pauk vena, varikoznih vena, hronične venske insuficijencije i drugih poremećaja cirkulacije krvi u donjim ekstremitetima. Odlikuje se snažnim protivupalnim svojstvima koja ublažavaju otoke nogu uzrokovane trombozom vena. U sastav kostrike ulaze steroli, masne kisline i flavonoidi spartein i ruskogeuin, aktivni sastojci koji poboljšavaju stanje krvnih sudova, pospešuju protok krvi u nogama, sprečavajući rizik od nastanka duboke veaske tomboze i plućne embolije.
4. Ekstrakt divljeg kestena
Ekstrakt divljeg kestena smatra se obećavajućim prirodnim lekom za hroničnu vensku insuficijenciju; deluje protivupalno, poboljšava cirkulaciju krvi kroz vene, normalizuje venski tonus, smanjuje propuštanje kapilara i ublažava otoke nogu. Najčešće se koristi u vidu dodataka ishrani i čak se smatra efikasnom alternativom kompresivnim čarapama za vene. Napomena: neophodno ga je pravilno koristiti kako bi se izbegle neželjene nuspojave i potencijalno toksično dejstvo.
Čaj od divljeg kestena: Kašičicu osušenih cvetova preliti sa 2,5 dl ključale vode i pokriveno ostaviti 10-15 minuta. Procediti i prti dva puta na dan, posle jela.
Ekstrakt divljeg kestena: 12 do 15 sveže ubranih i sitno naribanih plodova kestena, zajedno s korom, preliti s 2.5 dl ključalog konjaka. Kada se ohladi, procediti, filtrirati i dobijenim ekstraktom masirati oboleli deo noge.Koristiti isključivo za spoljašnju upotrebu
5. Gingko biloba
Aktivni sastojci ginko bilobe, flavonoidi i terpeni, šire krvne sudove i poboljšavaju njihov tonus, podstiču prokrvljenost, sprečavaju slepljivanje trombocita i štite srčani mišić i nerve. Zbog toga se ekstrakt te biljke koristi u lečenju brojnih poremećaja i bolesti povezanih s lošom cirkulacijom krvi kao što su venska tromboza, srčana oboljenja, posledice moždanog udara, Alchajmerova bolest, pa čak i kancer.
6. Glog
U sastav gloga ulaze kvercetin i oligomerni proantocijanidi (OPC), koji štite krvne sudove čitavog organizma od zapaljenja i gubitka elastičnosti. Zbog moćnih antioksidantnih osobina, preparati od gloga pokazali su se efikasnima u prevenciji i lečenju brojnih oboljenja uzrokovanih lošom cirkulacijom, jer doprinose širenju krvnih sudova, poboljšavaju prokrvljenost, te sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka.
7. Kokotac
Biljka kokotac, takođe poznata pod nazivima divlja ili konjska detelina, žućka, orlov nokat, ždraljika i vodnika, koristi se u lekovite svrhe već hiljadama godina. Sadrži kumarin, hemijsko jedinjenje koje tokom fermentacije biljke proizvodi moćni antikoagulant dikumarol. U lekovite svrhe koristi se kao čaj, tinktura, melem, kupka i ponekad se propisuje uz regularnu terapiju protiv stvaranja krvnih ugrušaka u venama, jer ublažava bolove, otoke i uklanja osećaj težine u nogama. Napomena: preparati od kokoca ne preporučuju se trudnicama, dojiljama i osobama koje uzimaju lekove za razređivanje krvi.
8. Ekstrakt borove kore
Doblja se vađenjem ekstrakta kore pojedinih vrsta evropskog bora, i sadrži oligomerne proantocijanlde, antioksldantna jedinjenja koja se vezuju za kolagen u krvnim sudovima, čineći ih jačim i elastičnijim. Osim što poboljšava cirkulaciju krvi, ekstrakt kore bora deluje protivupalno, ublažava otoke, osećaj težine u nogama i druge simptome vaskularnih oboljenja. Rezultati najnovijih studija takođe pokazuju da taj preparat olakšava probleme uzrokovane pojavom proširenih vena u trudnoći.
9. Beli luk
Osim što snižava krvni pritisak, beli luk se smatra najboljim prirodnim razređivačem krvi. Kada se kuva s kiselim
povrćem, posebno s paradajzom, oslobađa ahoin, antlkoagulantni sastojak koji blokira slepljivanje trombocita, onemogućavajući stvaranje tromba. Istraživanja su pokazala da je dovoljno jesti jedan ili dva čena svežeg belog luka dnevno da bi se postigao povoljan efekat na proces zgrušavanja krvi.