Čaj za pesak i kamen u mokraćnim kanalima i bešici

Kamen nastaje uglavnom u bubrezima, a kroz mokraćne kanale dolazi u bešiku gde ostaje i vremenom se povećava daljim taloženjem otpadnih materija iz soli iz mokraće

Kamen retko kada nastaje u samoj mokraćnoj bešici. Nastaje uglavnom u bubrezima, a kroz mokraćne kanale dolazi u bešiku gde ostaje i vremenom se povećava daljim taloženjem otpadnih materija iz soli iz mokraće. Kamen stalno trlja sluzokožu bešike zbog čega nastaju njene upale.

Kamen u mokraćnim kanalima može biti različite veličine, od zrna peska do kamena težine jednog kilograma. Takođe može biti različitog oblika, boje, čvrstine i različitog hemijskog sastava.

Nedovoljno kretanje i unošenje tečnosti, voća i povrća, kao i preterano konzumiranje mesa i alkohola glavni su uzroci stvaranja kamenja, koje nastaje kao posledica poremećaja metabolizma. Kamenje u mokraćnim organima često imaju ljudi koji pate od viška kilograma, dijabetičari ili pacijenti koji boluju od upale mokraćnih puteva.

Ako imate problem sa kamenom u bubregu ili sa peskom u mokraćnim kanalima, možete se rešiti muka uz čaj koji možete pripremiti sami za sebe kod kuće i to za veoma kratko vreme.

kamen u besici

Čaj za izbacivanje kamena iz bešike i mokraćnih kanala

Sastav čaja: 50 g pirevine (podzemni deo), 50 g listova breze, 50 g listova medveđeg grožđa, 40 g korena i plodova ježovine (veprine), 20 g stabljike preslice (rastavića) ,10 g stabljike majčine dušice

Pripremanje i primena čaja: Trave usitniti što vše i izmešati. U 2 litra proključale vode staviti 15 g mešavine trave i kuvati poklopljeno 3 minuta. Kada se čaj ohladi, procediti ga u bocu i dodati mu 1 supenu kašiku svežeg limunovog soka. Popiti dnevno 2 litre čaja.

Čaj za topljenje kamenja u bešici i mokraćnim kanalima

Čaj koji topi pesak i kamenje u bubrezima i bešici priprema se tako da se 1 velika kašika mešavine jednakih delova preslice (rastavića) i borovice (Fructus jumperi) s malo pelina (Artemisia absynthium) kuva 5 minuta u 2,5 dl vode. Zatim se to ostavi da poklopljeno stoji 15 minuta i onda procedi.

Popije se jedna šolja odmah, a ostatak svaki sat po gutljaj.

Pri tom je veoma korisna topla, sedeća kupka u odvaru od 1,5 kg sveže ili 25 dkg suve preslice na 10 litara vode. Jaki bolovi pri izlasku kamena iz bubrega, žuči ili bešike, odmah će prestati.

Isti čaj jača želudac, kad se pije topao ujutru natašte, posebno ako mu se doda još i jednaka količina kičice (Erytnraea centaurium).

Protiv hronične upale bubrega i visokog pritiska dobro je spremiti 3 velike kašike mešavine od po 40 g preslice i lišća breze, te 20 g imele.

Sve to kuvati 10 minuta u 1 l vode, ostaviti to da stoji preko noći, a ujutru procediti.

Pije se u 5 obroka u toku dana.

Ostali čajevi za kamen i pesak u bešici i mokraćnim kanalima

Šaku lanenog semena preliti sa pola litre vrele vode. To piti svaka dva sata po 1 decilitar. Svaki dan pravi se sveži čaj.

Jednu kašiku semena od dinje istući u avanu i kuvati 2-3 minute u 2 decilitra vode. To piti više puta dnevno.

Povezano>>> Pesak i kamen u mokraćnoj bešici simptomi, lečenje, prirodni lek

Rastavić, medveđe grožđe, smrekove bobice (samleveno) i list šumske jagode – po 2 kašike; suve ljuske od mahuna – 3 kašike, prečica – jedna kašika na 2 litre vode dok se ne ukuva na polovinu. Od tog čaja piti po jednu šoljicu triput dnevno pre jela.