Ojed ispod pelena lečenje

ojed ispod pelenaNema koristi od osećanja krivice: postoje dobri izgledi da će vaša beba u određenom trenutku svog mladog života dobiti ojed ispod pelena, bez obzira na to koliko je vi marljivo presvlačili pri prvom znaku (ili mirisu) nevolje.

Ojed ispod pelena posledica je tesnog kontakta osetljive bebine kože s toksičnom mešavinom kiselog urina i fecesa. Ova opasna mešavina probija zaštitnu masnoću na bebinoj zadnjici, i izaziva crvenilo, oticanje i bolove.
Do ojeda ispod pelena može da dođe kod odojčadi bilo krje starosti, ali najproblematičniji period je oko devet meseci. Napad ojeda može da izazove isprobavanje novih namirnica, kao i dehidratacija, dijareja i upotreba antibiotika.
U većini slučajeva, ojed nestane u roku od jednog dana, ali iritacija može da potraje i po deset i više dana.

Tradicionalni načini lečenja
• Što više vazduha, to bolje. Najlakši način za lečenje ovog problema jeste da odojče što više vremena provodi bez pelena. Pustite bebu da švrlja bez pelena po toploj, suvoj sobi. Ojed se skoro uvek povuče kada se izloži vazduhu. Deset ili petnaest minuta nakon menjanja pelena trebalo bi da budu dovoljni da bi se postigao željeni efekat.
• Promena je dobra. Posebno kada menjate pelene. Što pre promenite mališanovu prljavu pelenu, to će njegova zadnjica biti svežija.
• Napravite branu. Nanesite neku mast na bazi cink-oksida na predeo ispod pelena radi prolaženja ojeda i isušivanja rana. Ova mast obrazuje zaštitni sloj između bebine osetljive kože i tih oštrih i opasnih hemikalija. Ova mast može da isušuje kožu,stoga je nemojte koristiti ukoliko je koža vaše bebe suva ili se peruta.
• Učvrstite pelene slabije radi protoka vazduha, bar dok ne prođe osip.
• „Vodena beba”. Potapanje u toplu kupku na pet ili deset minuta nekoliko puta dnevno može mnogo da doprinese umirenju tegoba s bebinom zadnjicom. Voda otklanja iritirajuće kiseline, vraća koži vlažnost i ubrzava isceljivanje.
• Izbegavajte alkohol. Mnoge komercijalne vlažne maramice za odojčad sadrže alkohol, parfem i druge hemikalije koje mogu da škode bebinoj zadnjici, posebno prilikom napada ojeda ispod pelena. Iako mnogi roditelji vole lagodnost koju pružaju vlažne maramice, bar dok ne proće ojed pređite na blagi sapun i vodu i dobro ispirajte.

Prirodni lekovi
Svi niže navedeni prirodni lekovi mogu da se koriste kao dopuna konvencionalnim medicinskim sredstvima.

• Neka odojče obavezno dobija puno tečnosti radi razblaživanja jakih kiselina koje se nalaze u urinu i fecesu.
• Brižljivo pratite efekte uvođenja novih namirnica u bebinu ishranu. Mnogi roditelji povezuju ojed ispod pelena s uvoćenjem novih namirnica. Ukoliko posumnjate da je određena namirnica krivac za ojed, izbacite je iz detetove ishrane i pokušajte da je uvedete nekoliko nedelja kasnije.
• Ukoliko je predeo ispod pelena veoma suv i nadražen, pri presvlačenju na upaljenu kožu utrljajte malo uljanih kapi vitamina E.

Biljni lekovi
• Nanosite tanak sloj masti od nevena posle menjanja pelena.

Prevencija

Najbolji način da sprečite pojavu osipa ispod pelena jeste da bebu presvlačite čim pokvasi ili zaprlja pelene. Dobro očistite taj predeo, posebno između kožnih nabora. Ukoliko se kod vaše bebe često javlja ojed ispod pelena, natapkajte predeo napadnut osipom mešavinom spravljenom od jedne kašike sode bikarbone i oko 120 mililitara vode. Baznost sode bikarbone trebalo bi da ublaži kiselost urina i stolice.

Kada zatražiti pomoć
U većini slučajeva, ojed ispod pelena prođe u roku od jednog ili dva dana, ali neki uporni ojedi potraju i više od nedelju dana, što predstavlja dovoljan razlog da se obratite lekaru. Obratite pažnju da li su se pojavili znaci infekcije – groznica, gubitak apetita, oticanje, iscedak, plikovi u vidu bubuljica – i obratite se lekaru, koji će u tom slučaju verovatno propisati odgovarajući antibiotik.