Prehlade i infekcije su svakako najčešće na prelazu leta u jesen i zime u proleće, budući da je svakom organizmu potreban određeni period privikavanja. Zato i ne čudi što se mnogi upravo tokom jeseni žale na grebanje u grlu, koje je jedna od najčešćih propratnih pojava različitih vrsta infekcija.
Grebanje u grlu
Uzevši u obzir da svi znamo u kolikoj meri grebanje u grlu može da bude neprijatno, sasvim je za očekivati da želimo da pronađemo magični napitak iz Prirode koji će nam pomoći da ga što brže i lakše otklonimo.
Srećom, grebanje u grlu vrlo često prođe nakon par dana, ali ukoliko se dogodi da simptomi potraju, preporuka je da potražite pomoć lekara, jer je najverovatnije u pitanju bakterijska infekcija koja zahteva odgovarajuće lečenje antibioticima pod nadzorom lekara.
Zašto se javlja grebanje u grlu
Iako, kada se javi ovaj neprijatnost gotovo svi postavljaju pitanje zašto se javlja grebanje u grlu, odgovor je zapravo vrlo jednostavan. Može biti da ste možda pili veću količinu hladnih ili gaziranih napitaka, te da ste bili na nekom slavlju gde ste pevali i kako kažu odrali grlo, a može biti i da vam je jednostavno smetao duvan, ukoliko je u prostoriji u kojoj ste boravili bilo mnogo ljudi koji puše. Uz to, grebanje u grlu se javlja najčešće kao posledica virusa ili bakterija, te mnogih štetnih materija koje udišemo iz vazduha.
Pročitajte i Prehlada simptomi, lečenje, prirodni lekovi
Grebanje u grlu šta preduzeti
Šta preduzeti kada osetimo grebanje u grlu ? Naravno, najbolje je da se najpre setite šta bi mogao biti uzrok tome, te da počnete od konzumiranja toplih čajeva koje ćete zadržati na grlu. Uz to, postoje brojni prirodni lekovi koji će vrlo brzo otkloniti ovu neprijatnost.
Ali, ukoliko se i posle primene lekova iz Prirode grebanje u grlu ne smanji, odnosno potpuno ne prestane, trebalo bi da se obratite lekaru, kako bi se utvrdio tačan uzrok i eventualno sprovela odgovarajuća terapija.
Grebanje u grlu i kašalj
Najčešće se kombinacija grebanje u grlu i kašalj javlja kada je u pitanju alergija na nešto sa čime dolazimo u dodir. Takođe, ovo se događa i kada je prisutna infekcija u nosu, pa dolazi do slivanja niz zid ždrela što dovodi do pojave grebanja u grlu i kašlja.
Ponekad se grebanje u grlu i kašalj javljaju i kao posledica suvog vazduha u prostoriji u kojoj spavate.
Grebanje u grlu lečenje
U zavisnosti od uzroka za pojavu grebanja u grlu zavisiće i lečenje. U suštini, jedino kada je preporuka koristiti antibiotike jeste ukoliko lekar precizno utvrdi da je u pitanju bakterijska infekcija. Ali, svakako se ne preporučuje koristiti medikamente ako vam ih lekar ne preporuči.
Saznajte>>> Kako se boriti s prehladom
U većini slučajeva je za lečenje dovoljno primenjivati neke od brojnih prirodnih lekova, koji će za nekoliko dana otkloniti grebanje u grlu ili, pak povesti računa o održavanju vlažnosti u prostoriji i to naročito tokom zimskih meseci.
Prirodni lekovi
Najčešći prirodni lekovi koji se preporučuju za grebanje u grlu podrazumevaju ispiranje, odnosno takozvano grgotanje. Takođe, preporuka je pojačati unos tečnosti i to naročito toplih biljnih čajeva zaslađenih medom, uz dodatak limuna, a na prvom mestu čaja od žalfije, kojim je takođe dobro i ispirati grlo.
Povezano>>> Propolis kao lek za grlo i kašalj
Tu je još i rastvor soli (po mogućstvu morske) i vode, kojim treba ispirati grlo, te rastvor belog luka i vode, koji se takođe koristi za ispiranje grla. Priprema se vrlo jednostavno : nekoliko čena belog luka ostaviti u vodi da odstoji nekoliko sati. Proceđenom vodom, u koju je beli luk pustio sve svoje lekovite materije treba ispirati grlo nekoliko puta u toku dana.
Saznajte više>>> Kuvano vino za prehladu
Ne treba zaboraviti ni obloge od domaće rakije koje se stavljaju na grlo tokom noći. Da ne biste izgoreli kožu, obavezno je pre nanošenja ovih obloga namažite nekom masnijom kremom, a da rakija ne bi brzo isparila najbolje je da je stavite na vatu, pa preko nje da stavite najlon kesu i obmotate grlo pamučnom maramom.
I na kraju, ali ne i najmanje važno čuveno špinovano mleko, koje smo verovatno svi konzumirali kad smo bili mali, a kada smo imali grebanje u grlu ili upalu grla.