Ovo nije vest za pivopije, već za ljude koji žele da žive zdravo. Zato, pod hitno ubacite ovaj penušavi napitak u svoj meni. Odavno je poznato da su čašica rakije natašte ili 2 dl vina posle ručka korisni za zdravlje, a šta je sa popularnim napitkom od ječma? Da znate – i pivo može da ide ruku podruku sa zdravim napicima, samo je potrebno voditi računa o količini koju pijete (“pivski alkoholizam” je najopasniji!). Ovo piće proizvodi se u procesu alkoholnog vrenja iz slada, hmelja, pivskog kvasca i vode, spada u slabije alkoholne napitke i sadrži od 3 do 13% alkohola, u zavisnosti od vrste i proizvođača.
Šta sadrži:
Flaša piva sadrži 100 mg vitamina. Među njima su: B1, B2, B3, B6, B9, (jača nervni sistem), E (poboljšava metabolizam, jača potenciju, sprečava nastanak tumora), PP (odgovoran za glatku kožu), holin (igra važnu ulogu u metabolizmu, blagovremeno otklanja nakupljene masti u jetri), kalcijum (važan za mišiće i kosti), kalijum (važan za srce), silicijum (odgovoran za čvrstinu kostiju) i magnezijum (jača srčani mišić).
Litar nefiltriranog piva sadrži , istu količinu belančevina kao 10 litara tek pomuženog mleka. Tako visoka koncentracija belančevina u sladu potpomaže izbacivanju toksina iz organizma.
I na kraju, pivo je jedini alkoholni napitak u čijem je sastavu gorak hmelj, koji stimuliše lučenje želudačnog soka.
Zašto je korisno:
Umerena upotreba piva smanjuje rizik od koronarne (ishemijske) bolesti srca, usporava slabljenje intelektualnih sposobnosti i razvoj demencije kod starijih osoba.
Pivo poboljšava rad digestivnog trakta. Kada se natašte popije 1 čaša, pivo oslobađa želudac od viška sluzi, što je korisno pri mnogim oblicima gastritisa.
U pivu se nalaze aktivne materije koje pomažu razbijanje masti u organizmu.
Hmelj sadrži jedinstvene supstance koje imaju umirujuća i blago antidepresivna svojstva.
Krigla piva na dan najbolji je način da sačuvate zdravlje kostiju. Silicijum i minerali koji se nalaze u pšenici i ječmu direktno utiču na njihovu čvrstinu.
OPREZ!
Ne preporučuje se konzumiranje piva u slučaju hipertonične bolesti, nefritisa, ciroze jetre, dijabetesa, kao i ženama u drugom stanju.
Kako pravilno piti:
Ne mešajte pivo s drugim napicima i vrstama piva.To može dovesti do narušavanja čula ukusa, ali i izazvati “buru” u želucu.
Pijte pivo iz staklene, porcelanske, keramičke posude, jer metalna i plastična čaša nisu odgovarajuće.
Pravi ukus i aroma piva mogu se osetiti tek pri temperaturi između 6 i 8°C.
Ne dolivajte sveže pivo u ono koje je već odstojalo, ne mućkajte ga i ne mešajte.
Čak i ako ste na festivalu piva, ne preporučuje se da popijete više od dve litre za veče.