Šta je dismenoreja
Menstrualni grčevi (dismenoreja) su pulsirajući ili grčeviti bolovi u donjem delu stomaka. Mnoge žene doživljavaju menstrualne grčeve neposredno pre i tokom menstrualnog ciklusa.
Za neke žene, ova nelagodnost je samo ”dosadna”za druge, menstrualni grčevi mogu biti dovoljno jaki da utiču na svakodnevne aktivnosti tih nekoliko dana ciklusa svakog meseca.
Menstrualni grčevi mogu biti uzrokovani prepoznatljivim problemima, kao što je endometrioza ili fibroidi materice. Tretiranje osnovnog uzroka jeste ključ za smanjenje bola. Menstrualni grčevi koji nisu izazvani osnovnim stanjem, imaju tendenciju da se smanje sa godinama i često se poboljšaju posle porođaja.
Uzrok
Koji je uzrok dismenoreje? Tokom menstruacije, materica se kontrakuje kako bi pomogla ljušćenje tkiva koje je oblaže. Supstance poput hormona (prostaglandini) uključene u bol i zapaljenje, aktiviraju kontrakcije mišića materice. Viši nivoi prostaglandina su povezani sa više-težim menstrualnim grčevima.
Teške kontrakcije mogu da stegnu krvne sudove koji ishranjuju matericu. Dobijeni bol može da se poredi sa bolom u grudima koji se javlja kada su krvni sudovi blokirani, što onemogućava ishranu i dotok kiseonika u delovima srca.
Menstrualni grčevi ili dismenoreja mogu takođe biti uzrokovani sledećim slučajevima:
Endometrioza – kod ovog oboljenja, tkivo koje oblaže matericu postaje implantirano izvan materice, najčešće na jajovodima, jajnicima ili tkivu koje oblaže karlicu.
Fibroidi materice – ove nekancerozne izrasline u zidu materice mogu biti uzrok bola.
Adenomioza – u tom stanju, tkivo koje oblaže matericu počinje da urasta u mišićne zidove materice (javlja se prisutnost endometrijuma u miometrijumu).
Zapaljenska bolest karlice – ova infekcija ženskih reproduktivnih organa je obično izazvana polno prenosivim bakterijama.
Stenoza grlića materice – kod nekih žena, otvor grlića materice može biti toliko mali da ometa menstruaciju, što dovodi do povećanja bolnog pritiska unutar materice.
Faktori rizika
Možete biti izloženi većem riziku od menstrualnih grčeva (dismenoreje), ako:
– ste mlađi od 30 godina
– počeli ste pubertet ranije, u dobi od 11 godina i mlađi
– imate teška krvarenja tokom menstrualnih perioda (menoragija)
– imate nepravilna menstrualna krvarenja (metroragija)
– nikada niste rodili
– imate porodičnu istoriju dismenoreje
– ako ste pušač.
Primarna i sekundarna dismenoreja
Primarna dismenoreja se javlja u odsustvu patologije male karlice, a sekundarna dismenoreja proizilazi iz prepoznatljivih organskih bolesti.
Kliničke karakteristike primarne dismenoreje uključuju sledeće:
- pojava ubrzo nakon menarhe (početka reproduktivnog perioda žene) ≤6 meseci
- uobičajeno trajanje od 48-72 sati (često počinje nekoliko sati pre ili neposredno posle menstruacije)
- grčevi ili bolovi nalik na porođajne
- pozadina stalnog bola u donjem stomaku, koji zrači na leđa ili butine
- nema identifikovanih bolesti male karlice koje bi uzrokovale dismenoreju.
Sledeće može ukazati na sekundarnu dismenoreju:
- dismenoreja sa početkom u 20-im ili 30-im, nakon relativno bezbolnih prethodnih ciklusa
- jaka menstrualna krvarenja ili neredovna krvarenja
- dismenoreja koja se javlja tokom prvog ili drugog ciklusa nakon menarhe
- abnormalnosti vezane za malu karlicu, uočene pregledom
- slaba reakcija na upotrebu nesteroidnih anti-inflamatornih lekova ili oralnih kontraceptivnih sredstava
- neplodnost
- dispareunija (bolan seksualni odnos)
- vaginalni sekret.
Bolne menstruacije u trudnoći
Dok nikada nećete imati stvarne menstrualne grčeve tokom trudnoće, postoji nekoliko puta u toku trudnoće, kada možete primetiti nešto što se oseća slično menstrualnim grčevima. U ovakvim situacijama, ponekad će bol signalizirati da nešto nije u redu; međutim, u mnogim slučajevima, bol nalik na menstrualni je normalan deo zdrave trudnoće.
Bolne menstruacije u trudnoći mogu da ukažu na nekoliko uslova. U svakom slučaju, ”menstrualno” krvarenje u trudnoći se obično javlja na samom početku trudnoće i veoma je blago, dakle jasno se razlikuje od pravog menstrualnog krvarenja. Svako obilno menstrualno krvarenje u trudnoći, koje je pritom i redovno, treba posmatrati kao problem i obavezno se javite lekaru!
Implantacija
Kada se oplođena jajna ćelija implantira u sluzokožu materice, neke žene doživljavaju blage grčeve. Ovo može biti praćeno implantacionim krvarenjem (veoma blago krvarenje/tačkasto). I grčeve i implantaciono krvarenje treba posmatrati kao deo zdrave trudnoće, ali ako ne doživite ove grčeve ili krvarenje, to nije znak da trudnoća nije zdrava. I prisustvo i odsustvo implantacionih simptoma su normalni.
Propuštena menstruacija
Vrlo rano u trudnoći (za mnoge žene, pre nego što uopšte znaju da su trudne), možete iskusiti bol koji se oseća kao da menstruacija dolazi, ali se onda ne završi sa menstruacijom. Ovaj menstrualni bol je veoma čest kod trudnica, iako ga mnoge žene ne povezuju sa trudnoćom, jer još ne znaju da su trudne. Ovaj bol možete osetiti slično onome kao pre nego što dobijete menstruaciju. Pored toga, možete da doživljavate povećan umor, što može pogoršati menstrualni bol. Ova vrsta menstrualnog bola je normalan deo zdrave trudnoće.
Pored ovoga, bolni grčevi nalik na menstrualne u trudnoći mogu da ukazuju i na sledeće:
– bol okruglih ligamenata (proširivanje mišića ispod materice, kako bi se podržala težina rastuće materice)
– vanmaterična trudnoća (kada oplođena jajna ćelija ostaje u jajovodu, umesto u materici)
– spontani pobačaj
– rast materice
– tegobe vezane za creva (koje su normalne u trudnoći, pa izazivaju bol nalik na menstrualni)
– Braxton-Hicksove lažne kontrakcije (kontrakcije materice na početku trudnoće koje podsećaju na porođajne, ali zapravo se odnose na pripremu tela za predstojeći porođaj).
Dok bol nalik na menstrualni u trudnoći može imati nekoliko benignih uzroka, postoje situacije u kojima je bol u stomaku simptom ozbiljne medicinske komplikacije. Iz tog razloga, obratite se lekaru ukoliko osećate dugotrajni bol u stomaku ili ako je bol praćen vaginalnim krvarenjem, jakim glavoboljama, duplim vidom, otokom ruku i lica ili nesvesticom. Dok vaš bol može biti normalan deo trudnoće, mogao bi biti i signal problema.
Dismenoreja lečenje
Dismenoreja se može lečiti. Vaš lekar može da preporuči sledeće opcije lečenja dismenoreje:
Analgetici – lekar može predložiti uzimanje lekova protiv bolova, kao što je ibuprofen ili naproksen natrijum (Aleve), u redovnim dozama počevši od dana pre nego što očekujete vaš rok za početak menstrualnog krvarenja. Nesteroidni antiinflamatorni lekovi, kao što je mefenamička kiselina (Ponstel), su takođe dostupni. Ako ne mogu ovakvi tipovi lekova da pomognu, acetaminofen (Tilenol) može umanjiti bol.
Počnite sa uzimanjem lekova protiv bolova na početku vašeg perioda, ili čim osetite simptome, i nastavite sa uzimanjem leka prema uputstvima tokom dva do tri dana, ili dok simptomi ne prođu.
Hormonske kontraceptivne pilule – kontraceptivne pilule sadrže hormone koji sprečavaju ovulaciju i mogu smanjiti težinu menstrualnih grčeva. Ovi hormoni mogu biti isporučeni u nekoliko drugih oblika: injekcija, flaster koji nosite na vašoj koži, implant postavljen pod kožu ruku, fleksibilan prsten koji ste ubacili u vaginu ili intrauterini uređaj.
Hirurgija – ako su menstrualni grčevi uzrokovani osnovnim poremećajem, kao što su endometrioza ili miomi, operacija može da ispravi ovaj problem i može pomoći u smanjenju simptoma. Hirurško uklanjanje materice takođe može da bude opcija ako ne planirate da imate decu.
Kako zaustaviti menstrualne bolove
Kako zaustaviti mentrualne bolove? Metode ublažavanja menstrualnih bolova koje možda želite da isprobate kod kuće uključuju sledeće:
Vežbanje – istraživanja su pokazala da fizička aktivnost može olakšati bol kod menstrualnih grčeva.
Toplota – potapanje u toplu kupku ili korišćenje boce tople vode ili tople obloge na svom donjem delu stomaka može ublažiti menstrualne grčeve. Primena toplote može biti jednako efikasna kao lekovi protiv bolova, kada je olakšavanje menstrualnih grčeva i pitanju.
Dijetetski suplementi – brojne studije su pokazale da vitamin E, omega-3 masne kiseline, vitamin B1 (tiamin), vitamin B6 i magnezijum suplementi mogu efikasno smanjiti menstrualne grčeve.
Izbegavanje alkohola i duvana – ove supstance mogu da pogoršaju menstrualne grčeve.
Smanjenje stresa – psihološki stres može da poveća rizik od menstrualnih grčeva i njihove ozbiljnosti.