Astma i bronhitis prirodno lečenje

[icegram campaigns=”19664″]
Uzroci: Astma je reakcija organizma na spoljne nadražaje; pritom je sluzokoža bronhija i dušnika preterano osetljiva. Napad astme, koji može da potraje satima i najčešće nastupa u jutarnjim satima, ispoljava se kroz nemogućnost disanja, „šištanje” u plućima, plave usne, hladne ekstremitete, preterano znojenje i čest, suvi kašalj, a sve to je propraćeno osećajem straha.
astma prirodno
Pre svega je potrebno utvrditi uzrok astme jer se tek tada može efikasno lečiti. Stoga je potrebno odmah potražiti lekara koji će vam između ostaloga prepisati bronhijalni inhalator, kojeg bi pacijent morao uvek da ima pri sebi.

Postoje četiri vrste astme.

Alergijska astma koja je najčešća i prouzrokovana je preosetljivošću na pojedine supstance: prašinu, polen, mačju dlaku, gljivice, plesni, konjski znoj, boje, brašno, lekove, hemikalije, itd. Nervozom uslovljena astma je tipična posledica našeg modernog načina života punog užurbanosti i stresa.

Bronhijalna astma se ispoljava kroz preterano lučenje sluznice, koja bronhije sužava i na taj način sprečava da vazduh dođe do pluća.

Srčana astma usled napada zbog nemogućnosti disanja izaziva oslabljenje i poremećaj rada srca.
Posebno su ugroženi pušači, zatim osobe koje su alergične ili imaju u porodici obolelog od astme, kao i oni koji imaju čestu upalu bronhija.

Astma prirodno lečenje i sprečavanje:
-Ukoliko je utvrđen uzrok astme, nastojte da izbegavate uzročnika (na primer ako ste alergični na mačju dlaku, nemojte više držati mačku u kući).
-Izbegavajte materije koje vas nadražuju; isparenja, dim od cigarete i slično.
-Pušenje smanjite ili sasvim prestanite da pušite.
-Nastojte da uzimate što manje šećera i mlečnih prerađevina.
-Nastojte da se što više krećete (naročito na svežem vazduhu); plivajte.

Mere za podržavanje terapije:
Ojačati: astma je preterana reakcija organizma na spoljašnje nadražaje, stoga je važno ojačati imunološki sistem organizma; primenite terapiju vodom: hladno tuširanje i pranje, naizmenična kupka nogu u hladnoj i toploj vodi, sauna itd.
Promena klime: terapija i lečenje čistim planinskim vazduhom, zatim sunčanje, dali su pozitivne rezultate u mnogim slučajevima; dugogodišnja promena klime može da deluje na potpuno izlečenje od astme.
-Utvrdite da li ste alergični na neke prehrambene proizvode.
-Psihičko jačanje: naročito kod astme prouzrokovane nervozom, primenite vežbe za opuštanje i autosugestiju kako biste se oslobodili osećaja straha i postigli unutrašnji mir.

Stari domaći lekovi: stavljati na leđa i grudi obloge od senfa ili gline, ilovače; piti sok od podbela; jesti što više belog luka i crvenog luka; masirati sa mašću od nevena; izrendahi hren sa medom.

Čajevi: lipov cvet, majčina dušica, anis, stolisnik, lopuh.
-Eterična ulja: 2-3 kapi ulja od žalfije sa medom; masirati grudi uljem od lavande, eukaliptusa ili peperminta.

-Prirodni preparati: Bronchophon (kapi), Hyoscyamus N (kapi); kod srčane astme: Crataepas Tropfen (Pascoe); opšte: Er-ste-Hilfe-Tropfen (Bach-Bliiten), mravlja kiselina, injekcije prokaina, ekstrakt od imele.

BRONHITIS

Uzroci:
Uzroci bronhitisa su veoma različiti, a najčešće je prouzrokovan prehladom. Oštećenje bronhijalne sluznice mogu prouzrokovati i pušenje, hemijski nadražaji ili štetne materije. Akutni bronhitis, koji može trajati desetak dana, ispoljava se kroz jak, bolan kašalj sa žutim do smeđim ispljuvkom, groznicu, otežano disanje, visoku telesnu temperaturu. Teški akutni bronhitis bi trebalo lekarski obraditi jer može da prouzrokuje nadimanje pluća ili bronhijalni apsces.

Kod hroničnog bronhitisa su bronhije stalno upaljene i proizvode previše sluzi koja može da se izbaci samo preko jakog kašljanja. Posebno su ugroženi pušači, zatim osobe koje žive u vlažnim i hladnim stanovima, zagađenom vazduhu ili u oblastima gde ima mnogo magle.

Sprečavanje bronhitisa:
-Boraviti u toplim prostorijama i ne raditi ili spavati u hladnim i vlažnim prostorijama.
-Ne pušiti cigarete i izbegavati zadimljene prostore.
-Ako ste osetljivi na prehlade, ojačajte organizam naizmeničnim hladnim i toplim tuširanjem, oblogama na leđima i grudima i suvim trljanjem.

Prirodno lečenje bronhitisa i samopomoć:
-Kod akutnog bronhitisa nastojte da boravite u toplom i izbegavajte stres i stresne situacije.
-Prostorija u kojoj boravite mora da bude provetrena i vazduh ne srne da bude suv; stavite na radijator platno ili posudu sa vodom i dodajte u nju par kapi ulja od lavande.
-Ne koristite sredstva za smirenje i sredstva koja sadrže kodein. Ne suzdržavajte se od kašljanje jer je nadražaj na kašljanje bitan za izbacivanje šlajma.
-Jedite hranu koja sadrži vitamine A i C; izbegavajte da jedete beli šećer i mlečne prerađevine.
-Čajeve od eukaliptusa (koristiti kao čaj, kupku i za masažu), zove, podbela, ljubičice, jaglaca, majčine dušice piti 4 šoljice.
– Dnevno, što toplije i u manjim gutljajima: čaj od hrena (20-30 gr korena stavite u litru vode i ostavite da odstoji 12 sati).
-Eterična ulja: borove iglice, eukaliptus, kamilica (inhalirati 2-3 puta dnevno); 2-3 kapi ulja lavande ili pomorandže sa kašikom meda.
-Koristiti osveživače prostorija; inhalacija sa dodatkom kamilice; kupke sa dodatkom majčine dušice i soli; jesti što više belog luka i crvenog luka (sirovog); sokovi: hren, crveni luk ili majčina dušica.
-Stavljati tople obloge na grudi i leda, obloge od gline, ilovače stavljati na grudi, umotavanje nožnih listova u obloge radi skidanja povišene telesne temperature.
-Kretati se što više na svežem vazduhu i disati punim plućima; akupresura.
-Prirodni preparati: Bronchophon Phonix (kapi), Contramu-tan (tablete), Pinimenthol (spoljna upotreba), Tussiflorin N (tablete i sirup protiv kašlja), Brvonia.