Depresija u trudnoći je bolest koja se može lečiti i kojom se može upravljati; međutim, važno je prvo tražiti pomoć i podršku.Depresija tokom trudnoće, ili antepartum depresija, je poremećaj raspoloženja kao i klinička depresija. Poremećaji raspoloženja su biološke bolesti koje uključuju promene u hemiji mozga.
Raspoloženje u ranoj trudnoći
Tokom trudnoće, sasvim je normalno da vaše raspoloženje postaje pomalo nepredvidivo. Možda se kikoćete jedan minut, a u sledećem bi samo da plačete bez ikakvog razloga. Ili možda postajete lako nervozni, i ništa što vaš partner kaže ili čini ne može da vam pomogne? Šta god da osećate, niste sami.
Zašto vas trudnoća čini tako neraspoloženim?
Jedan od glavnih razloga za vaše raspoloženje u ranoj trudnoći je promena u vašim nivoima hormona. Kada zatrudnite, količina estrogena i progesterona u krvi raste. Ovo pomaže da se pripremi vaše telo za trudnoću, ali takođe može uticati na raspoloženje, što čini da se osećate plačljivo ili nervozno. Tu nije sve u hormonima, ipak. Sa toliko toga što se dešava u vašem životu, sasvim je prirodno da je vaše raspoloženje promenljivo. Možete odjednom biti preplavljeni sa uzbuđenjem o ispunjavanju sna o dobijanju svog deteta, onda se odjednom pitate u šta ste se uvalili, a uobičajene brige u trudnoći uključuju:
- da li ćete biti dobar roditelj
- kako će beba uticati na vaš odnos sa partnerom
- da li će vaša beba biti rođena zdrava
- kako ćete upravljati finansijski
- menja vam se telo i da li vas vaš partner i dalje smatra privlačnom
- kako ćete se nositi sa porođajem.
Takođe, mnoge žene postaju zaboravne tokom trudnoće, što može biti frustrirajuće. I teško je ostati veseo sve vreme kada ste suočeni sa fizičkim neželjenim efektima trudnoće, kao što su gorušica i jutarnje mučnine. Tako se mnogo toga dešava u vašem telu i umu, pa je razumljivo da su vaše emocije malo uzdrmane.Kad se sve uzme u obzir nije nimalo čudno što se javlja depresija u trudnoći.
Kada će prestati promene raspoloženja?
Mnoge žene smatraju da njihova raspoloženja postaju stabilna u drugom trimestru trudnoće. Možda ćete da imate veću kontrolu nad onim što osećate, i nećete biti tako depresivni ili razdražljivi kao što ste bili u prvom tromesečju.
Kada su velike promene raspoloženja u prvom tromesečju prošle, ipak je potpuno normalno da se povremeno pojave. Ovo može biti posebno zastupljeno kako se približavate terminu porođaja, kada neminovni dolazak vaše bebe čini da se osećate zabrinuti zbog porođaja i budućnosti.
Depresija u trudnoći uzrok
Trudnoća bi trebalo da bude jedan od najsrećnijih perioda u životu jedne žene, ali za mnoge žene ovo je vreme konfuzije, straha, stresa, pa čak i depresije. Između 14-23% žena će se boriti sa nekim simptomima depresije tokom trudnoće.
Depresija je poremećaj raspoloženja koji utiče na 1 od 4 žene u nekom trenutku tokom njenog života, tako da ne treba da iznenađuje što se javlja depresija u trudnoći. Ali prečesto, depresija nije pravilno dijagnostikovana tokom trudnoće jer ljudi misle da je samo jedna vrsta hormonske neravnoteže. Ova pretpostavka može biti opasna za majku i nerođeno dete. Depresija u trudnoći je bolest koja se može lečiti i kojom se može upravljati; međutim, važno je prvo tražiti pomoć i podršku.
Koji je uzrok depresije u trudnoći?
Depresija tokom trudnoće, ili antepartum depresija, je poremećaj raspoloženja kao i klinička depresija. Poremećaji raspoloženja su biološke bolesti koje uključuju promene u hemiji mozga.
Tokom trudnoće, promene hormona mogu da utiču na hemikalije u mozgu, koje su direktno vezane za depresiju i anksioznost. Ovo se može pogoršati teškim životnim situacijama, što može dovesti do depresije tokom trudnoće.
Koji su mogući okidači depresije tokom trudnoće?
- problemi u vezi
- porodična ili lična istorija depresije
- tretmani za neplodnost
- prethodni pobačaj
- stresni životni događaj
- komplikacije u trudnoći
- istorija zlostavljanja ili traume.
Simptomi
Koji su simptomi depresije u trudnoći? Simptomi depresije u trudnoći obično traju 2 nedelje ili više.
Trudnička depresija – simptomi i znaci uključuju sledeće:
- uporna tuga
- teškoće koncentrisanja
- spavanje premalo ili previše
- gubitak interesovanja za aktivnosti u kojima ste obično uživali
- stalno se ponavljaju misli o smrti, samoubistvu ili beznađu
- anksioznost
- osećanje krivice ili bezvrednosti
- promena u prehrambenim navikama.
Kako lečiti depresiju u trudnoći
Kako lečiti depresiju u trudnoći? Ako smatrate da možete da se borite sa depresijom, najvažniji korak je da potražite pomoć. Razgovarajte sa svojim lekarom o svojim simptomima i borbi. Vaš lekar želi najbolje za vas i vašu bebu i može da raspravlja o mogućnostima lečenja depresije u trudnoći sa vama.
Opcije lečenja depresije u trudnoći mogu uključivati:
- grupe za podršku
- privatna psihoterapija
- lekovi
- svetlosna terapija.
Da li postoje bezbedni lekovi za lečenje depresije tokom trudnoće?
Postoji mnogo rasprava oko bezbednosnih i dugoročnih efekata antidepresivnih lekova uzetih tokom trudnoće. Neka istraživanja pokazuju da određeni lekovi koji se koriste za lečenje depresije u trudnoći mogu biti povezani sa problemima kod novorođenčadi kao što su fizičke malformacije, srčani problemi, plućna hipertenzija i niska porođajna težina.
Žene sa blagom do umerenom depresijom u trudnoći mogu biti u stanju da upravljaju svojim simptomima zahvaljujući grupama za podršku, psihoterapiji i terapiji svetlošću. Ali, ako trudnica ima tešku depresiju, kombinacija psihoterapije i lekova se obično preporučuje.
Žene treba da znaju da će svi lekovi proći kroz placentu i do njihove bebe. Ne postoji dovoljno informacija o tome koji lekovi su potpuno bezbedni, a koji predstavljaju rizik.
Ali pre nego što počen da se leči depresija u trudnoći, rizici i koristi treba da se ispitaju pažljivo. Lek koji može da ponudi najviše pomoći, sa najmanjim rizikom za bebu, treba pažljivo razmotriti.
Ako lek izgleda kao najbolji tretman za depresiju, formiranje zajedničkog tima za lečenje je najbolji pravac delovanja. Ovo će uključiti vašeg lekara za prenatalnu negu i lekara iz oblasti mentalnog zdravlja.
Alternativni tretmani
Vežbanje – vežbanje prirodno povećava nivo serotonina i smanjuje nivo kortizola.
Adekvatan odmor – nedostatak sna u velikoj meri utiče na telo i sposobnost uma da se nosi sa stresom i svakodnevnim izazovima. Radite na uspostavljanju rutinskog rasporeda spavanja koji znači da ćete ići na spavanje i ustajati u isto vreme.
Ishrana – mnoga hrana je povezana sa promenama raspoloženja, mogućnosti da se nosite sa stresom i mentalnom bistrinom. Ishrana bogata kofeinom, šećerom, prerađenim ugljenim hidratima, veštačkim aditivima i niska u proteinima može da dovede do problema u vezi sa vašim mentalnim i fizičkim zdravljem. Napravite svesnu odluku da započnete da podstičete svoje telo na namirnice koje mogu pomoći da se osećate bolje.
Akupunktura – nove studije prijavljuju da akupunktura može biti održiva opcija u lečenju depresije kod trudnica.
Omega-3 masne kiseline – poznato je da omega-3 kiseline mogu pomoći sa velikim brojem zdravstvenih problema, ali najnovije studije pokazuju da uzimanje dnevnog dodatka omega-3 / ribljeg ulja može smanjiti simptome koje izaziva depresija u trudnoći. Trudnice bi trebalo da se uvere da uzimaju verziju ribljeg ulja bez žive i da provere sa svojim lekarom ili nutricionistom preporučene količine.
Biljni lekovi – postoji veliki broj biljnih i vitaminskih dodataka za koje se zna da utiču na raspoloženje i serotonin. Razgovarajte sa svojim lekarom i nutricionistom o tome da li da koristite kantarion, 5-HTP, magnezijum, vitamin B6 i biljne lekove. Mnogi od njih se ne mogu koristiti u kombinaciji sa antidepresivima i treba ocenjivati doze za trudnice.
Ako se ne osećate udobno da razgovarate sa svojim lekarom o svojim osećanjima depresije, nađite nekog drugog da razgovarate sa njim o tome kako se osećate. Važno je da neko zna šta se dešava sa vama i može pokušati da vam pomogne. Nikada ne pokušavajte da se suočite sa depresijom sami. Vaša beba zahteva od vas da potražite pomoć i lečenje.
Posledice
Koje posledice može da izaove depresija u trudnoći? Depresija koja se ne leči može imati potencijalno opasne rizike za majku i bebu.Žena koja je često depresivna nema snage ili želje da se adekvatno brine za sebe ili svoju bebu u razvoju. Nelečena depresija u trudnoći može dovesti do loše ishrane, napijanja, pušenja i samoubilačkog ponašanja, koji onda mogu da izazovu prevremeni porođaj, malu porođajnu težinu deteta i razvojne probleme deteta.
Bebe rođene od majki koje je pratila depresija u trudnoći mogu biti manje aktivne, pokazuju manje pažnje i mogu biti nervoznije od beba rođenih od majki koje nisu depresivne. To je razlog zašto je prava pomoć važna i za mamu i za bebu.