Šta su diuretici ?
Diuretici su lekovi koji se koriste za lečenje različitih stanja, kao što su visok krvni pritisak, glaukom i edem. Diuretici pomažu da oslobodite telo od soli (natrijuma) i vode. Oni rade tako što vaši bubrezi izlučuju više natrijuma u urinu. Natrijum, zauzvrat, uzima vodu sa sobom iz krvi. To smanjuje količinu tečnosti koja teče kroz krvne sudove, što smanjuje pritisak na zidovima arterija.
Dakle, ako se pitate šta su diuretici, najjednostavniji odgovor je da su to lekovi koji podstiču izlučivanje viška tečnosti iz organizma.Pored lekova ove vrste postoje i prirodni diuretici a to su neke biljke, čajevi od njih i određene namirnice…
Vaš lekar vam može prepisati diuretike da se otarasite viška tečnosti u telu. Postoji nekoliko različitih medicinskih stanja koja mogu da izazovu da vaše telo nakupi previše tečnosti. Takođe možete uzeti diuretike za lečenje visokog krvnog pritiska. Smanjenjem količine tečnosti u krvnim sudovima, krvni pritisak opada.Mnogi su čuli da prirodni diuretici pomažu kod smanjenja težine nastale zbog nakupljanja vode u telu.
Od uslova u kojima se višak tečnosti nagomilava u vašem telu, kongestivna srčana insuficijencija je onaj koji se najčešće tretira diureticima. Ako imate kongestivnu srčanu insuficijenciju, vaše srce ne cirkuliše krv efikasno i to je dovelo do nagomilavanja tečnosti u celom telu, takođe poznato kao edem.
Drugi, ređi uslovi mogu izazvati višak tečnosti i biti tretirani sa diureticima. Ovo su edemi uzrokovani iz drugih razloga osim kongestivne srčane insuficijencije, kao što su dijabetes, i određene vrste bolesti bubrega i jetre.
Prirodni diuretici za izbacivanje viška vode iz organizma
Lekari prepisuju diuretike kada telo zadržava previše tečnosti. Ovaj problem je češći kod starijih osoba. Sledeći uslovi mogu da zahtevaju regulaciju tečnosti u telu ili dovesti do zadržavanja tečnosti:
- visok krvni pritisak
- kongestivna srčana insuficijencija
- ciroza jetre
- disfunkcija bubrega
- kamen u bubregu
- edem (otok tkiva, kao u otečenim nogama i stopalima)
- sindrom policističnih jajnika
- dijabetes
Diuretici koje lekari prepisuju mogu izazvati neke neželjene efekte. Oni uključuju umor, grčeve u mišićima, nesvesticu, osip i glavobolju.
S druge strane, postoje prirodni diuretici za izbacivanje viška vode iz organizma. Neke biljke i dodaci ishrani imaju diuretičke osobine koje mogu biti korisne za vas. Uvek razgovarajte sa svojim lekarom i raspitajte se o svim potencijalnim alergijskim reakcijama, naročito ako već uzimate lekove.
Prirodni diuretici možda neće izazvati neželjene efekte kao diuretici koje lekari propisuju.
Prirodni diuretici mogu biti različite namirnice, biljni preparati, čajevi i dr. Njima ćemo se baviti u okviru ovog članka.
Najbolji prirodni diuretici za izmokravanje
Koji su najjači prirodni diuretici za izmokravanje?
1. Maslačak
Za neke je maslačak samo korov. Ali nedavna istraživanja su pokazala da jedno od jedinjenja maslačka povećava aktivnost bubrega i povećava učestalost mokrenja.
2. Glog
Ovaj predstavnik porodice ruža je snažan prirodni diuretik. Može smanjiti nagomilavanje tečnosti, što znači da može da poboljša simptome kongestivne srčane insuficijencije. Hranljive materije iz ove biljke su takođe pokazale da povećavaju ekskreciju i protok urina. Bobice gloga takođe mogu da deluju kao diuretici i mogu da pomognu u lečenju problema sa bubrezima.
3. Rastavić
Studija iz 2014. godine je pokazala da ekstrakt rastavića ima iste efekte kao diuretici na recept, sa manje neželjenih efekata. Rastavić može biti dobra alternativa za diuretike na recept, pogotovo ako ste imali problema sa neželjenim dejstvima.
4. Kleka
Biljka kleka se koristi kao prirodni diuretik još od srednjeg veka. Malo savremenih studija su pokazale prednosti ove biljke, ali ovaj zimzelen je pokazao da ima značajan uticaj na volumen urina kod životinja. Poput mnogih prirodnih diuretika, kleka ne može da smanji nivo kalijuma kao neki lekovi.
5. Zeleni i crni čaj
Svaki put kada uživate u šolji toplog čaja, možete podstaći ispiranje viška tečnosti iz organizma. I crni i zeleni čaj su pokazali potencijal kao prirodni diuretici.
6. Peršun
Dok se peršun uglavnom koristi kao ukras, on može biti od koristi onima koji imaju problema sa diureticima na recept. Jedna studija je pokazala da može da pomogne kod mokraćnog volumena.
7. Hibiskus
Ovaj prelepi cvet pruža više od svog lepog izgleda. Jedna vrsta hibiskusa poznata kao ‘’roselle’’ je imala značajne diuretičke efekte u jednoj nedavnoj studiji. Ranija studija je takođe navela da hibiskus pomaže da se poveća filtracija bubrega.
Smatra se da su ovih sedam biljaka najbolji prirodni diuretici za izmokravanje. Ovo biljni diuretici se zapravo koriste kao čajevi diuretici.
Koji su još dobri čajevi diuretici?
- čaj od koprive
- čaj od kukuruzne svile
- čaj od peteljki trešnje i višnje
- čaj od đumbira.
Pored ovih prirodnih diuretika, redukcija unosa natrijuma i više vežbanja može pomoći u smanjenju gomilanja tečnosti.
Koje su to namirnice diuretici? Jedite više voća i povrća koji deluju kao diuretici, kao što su: lubenice, grožđe, bobice, celer, asparagus, crni luk, beli luk i paprike – ovo može biti još jedno korisno rešenje.
Pića koja sadrže kofein, kao što su čaj i kafa, su diuretici jer kofein, pored toga što povećava energiju, podstiče telo da češće mokri. Kofein se prirodno nalazi u plodovima i semenima, uključujući i kola orahe, kakao zrna i smatra se bezbednim za redovnu potrošnju. Takođe je napravljen sintetički i dodat u sportske napitke i neke vrste lekova protiv bola i gripa. U tradicionalnoj medicini, čaj, sa svojim prirodnim sadržajem kofeina, je korišćen kao stimulans i diuretik. Čajni listovi se obrađuju da bi se dobio crni, zeleni, beli i oolong čaj. Preporuka je da odrasli ne troše više od 200 do 300 miligrama kofeina dnevno.
Voće i voćni sokovi koji su bogati kalijumom su prirodni diuretici; kalijum pomaže telu da eliminiše natrijum kroz urin. Agrumi i njihovi sokovi, kao što su limunov sok, su prirodni diuretici. Slično tome, ananas, iako nije citrusno voće, predstavlja prirodni diuretik. U tradicionalnoj afričkoj medicini, sušeni koren ananasa u prahu se koristi kao prirodni tretman za edem. Univerzitet u Merilendu takođe preporučuje borovnice, grožđe i višnje u lečenju edema. Breskve deluju i kao laksativ i diuretik kada se pojedu. Slično tome, krastavac takođe deluje i kao laksativ i diuretik. Voće takođe pomaže da se rastvori mokraćna kiselina koja može izazvati kamen u bubregu.
Slično>>> 5 saveta za izbacivanje viška vode iz organizma
Određeno povrće ima status prirodnih diuretika, uključujući asparagus, cveklu, alge, bundeve i boranija. Međutim, pošto nek povrće može da interaguje sa nekim lekovima, trebalo bi da se obratite svom lekaru. Zeleniš, kao što su spanać, kelj, pa čak i peršun su prirodni diuretici. Peršun, posebno, povećava količinu urina koju vaše telo proizvodi i prirodno je bogat kalijumom, koji smanjuje rizik od niskog nivoa kalijuma kao rezultat korišćenja diuretika. Artičoke stimulišu apetit, a leče i nedostatak žuči i podstiču mokrenje . Njihov bogat fitohemijski i mineralni sastav takođe osigurava da nećete izgubiti višak kalijuma kroz mokrenje. Članovi porodice luka se takođe smatraju prirodnim diureticima, pa uključite i beli luk, praziluk i crni luk u svojoj svakodnevnoj ishrani, to može pomoći u smanjenju zadržavanja tečnosti. Ovo povrće ima dodatnu korist jačanja ukusa bez potrebe za dodatkom soli. Ovo može da pomogne zadržavanje tečnosti, jer puno natrijuma u ishrani može izazvati da vaše telo zadrži tečnost u pokušaju da se uspostavi ravnoteža.
Povezano>>> Dijeta za izbacivanje viška vode iz organizma
Kada su biljni diuretici u pitanju, pored svih navedenih, seme celera i đumbir takođe pokazuju zavidna svojstva.
Spisak od 23 najbolja prirodna diuretika:
- 1. Kafa
- 2. Čajevi sa kofeinom
- 3. Biljni čajevi, uključujući čaj od maslačka, đumbira, gloga, kleke, rastavića i koprive
- 4. Prirodno gazirana pića (sa ukusom kola oraha)
- 5. Čokolada (od prirodnog kakaa)
- 6. Sok od limuna
- 7. Ananas
- 8. Borovnice
- 9. Grožđe
- 10. Trešnje
- 11. Breskve
- 12. Krastavac
- 13. Asparagus
- 14. Cvekla
- 15. Zeleniš: zelena salata, spanać, maslačak, peršun, kelj
- 16. Alge
- 17. Bundeve
- 18. Boranija
- 19. Artičoke
- 20. Crni luk
- 21. Beli luk
- 22. Praziluk
- 23. Seme celera
Prirodni diuretici u trudnoći
Trudnoća je jedinstveno iskustvo u životu žene. Tokom ovog 40-nedeljnog gestacionog perioda vaše telo će proći kroz niz promena. Važno je da se efikasno upravlja ovim promenama. Zadržavanje tečnosti, ili edem, je česta pojava tokom trudnoće i neizbežna zbog hormonske promene i povećanja cirkulacije tečnosti. Uz uravnoteženu zdravu ishranu, postoje načini da se smanje efekti zadržavanja tečnosti. Namirnice prirodni diuretici mogu da pomognu i lako su dostupne.
Blagi edem je normalna i uobičajena pojava u trudnoći, naročito u stopalima, rukama i zglobovima. Međutim, otok lica i brzo dobijanje na težini sa povećanim krvnim pritiskom zahteva lekarsku pomoć jer ovi simptomi mogu ukazivati na teško stanje, preeklampsiju. Ovo je komplikacija opasna po život i mora se brzo tretirati kada se jednom razvije.
Prirodni diuretici u trudnoći – da ili ne? Koji su najbolji i najbezbedniji?
Tokom trudnoće nema mnogo opcija što se tiče upotrebe lekova diuretika zbog rizika za oštećenje fetusa. Prirodni diuretici u obliku hrane mogu biti deo rešenja kada lekovi nisu opcija. Osim toga, oni mogu da obezbede dodatne hranljive koristi za vas i vašu bebu, počev od voća i povrća koji sadrže vlakna, vodu, vitamine, minerale i elektrolite.
Najprirodniji i najpoznatiji diuretik je voda. Značaj pijenja preporučenih osam čaše vode dnevno je u tome što stimuliše bubrege da eliminišu višak tečnosti u telu. Pazite na dnevni unos natrijuma u ishrani jer će se povećati zadržavanje vode. Izbegavajte jesti prerađenu hranu kao što su sir i slani suhomesnati proizvodi, koji su puni natrijuma. Dodajte raznovrsno voće i povrće u svojoj ishrani svakodnevno i to će direktno uticati na zadržavanje tečnosti u vezi sa trudnoćom.
Povrće i bilje
Jedite povrće i voće koji sadrže visok sadržaj vode, kao što su celer, šargarepa, krastavac i luk. Naučnici su otkrili da celer i članovi njegove porodice – šargarepa, peršun, komorač i mirođija – sadrže aktivna jedinjenja poznata kao ftalidi. Ftalidi imaju anti-hipertenzivne osobine i opuštaju krvne sudove, omogućavajući im da se šire. Krastavac je takođe idealan izvor, jer sadrži 96% vode i njegove semenke su naročiti diuretik. Dodajte potočarku u svoju ishranu, koja sadrži 93% vode, u supama i salatama; sadrži brojne vitamine, elektrolite i minerale, uključujući A, C, E, folnu kiselinu, kalijum, kalcijum i gvožđe.
Voće
Lubenica je omiljeno voće u letnjem periodu, jer je prirodno osvežavajuće. Sastoji se od 92% vode. Takođe sadrži jedinjenja koja pomažu krvotoku. Ova jedinjenja pomažu da se opuste krvni sudovi i to, zauzvrat, pomaže snižavanje krvnog pritiska što omogućava da tečnost cirkuliše lakše. Agrumi, banane i ananas su izvori vitamina C.
Ne zaboravite da pravilno upravljanje otokom tokom trudnoće ne zavisi samo od vaše ishrane, već i od vašeg nivoa aktivnosti.