Divizma je dvogodišnja biljka koja može da izraste i do dva metra u visinu. Prve godine obrazuje veliku rozetu od krupnog lišća, a drugog leta iznikne kao sveća prava vretenasta stabljika, visine oko 1-1,5 metar. Na dnu stabljike listovi su vrlo krupni i imaju debele drške, a što se ide naviše, sve su manji i bez drške. Listovi su vrlo gusto postavljeni, vunasti, maljavi, debeli i na vrhu šiljati. Gornja polovina stabljike prekrivena je krupnim, žutim cvetovima koji cvetaju tokom celog leta.
Uzgajanje divizme
Ova biljka nije zahtevna u pogledu zemljišta, ali traži suvo i sunčano mesto. U prirodi raste na plitkom, neplodnom tlu, na ruševinama i u kamenolomima, što ukazuje na činjenicu da je vrlo otporna i prilagodljiva biljna vrsta. Ako želite da gajite divizmu u bašti, posejte je u jesen u leje, a na proleće iznikle biljčice rasadite na rastojanju 60×60 cm. U početku, dok je biljka mala, na ovom velikom međuprostoru može da se razvije korov i osvoji teren, zato je bitno u ovom periodu redovno pleviti zasad i omogućiti gajenoj divizmi da izraste u snažnu biljku. Prilagođena na život na suvim staništima, divizma ne traži dodatno zalivanje. Cveta tokom druge godine, a cvetovi se beru tokom celog leta, najbolje po suvom i sunčanom vremenu, pre podne, čim rosa spadne, jer se cvet na stabljici slabo drži i već drugog dana opada. Način branja veoma je bitan, jer se najlekovitije supstance nalaze u osušenoj krunici sa priraslim prašnicima. Preporučuje se da se ispod stabljike raširi platno i štapićem se blago udara po njoj. Na taj način opadaju samo krunični listići sa prašnicima.
Divizma se suši na vrelom letnjem suncu, u tankom sloju. Obrano cveće ne sme se nabijati u vreće ili korpe. Osušeni cvet divizme mora imati lepu svetložutu boju, a izbledeli ili potamneli cvetovi moraju se odbaciti. Sveže cveće nema prijatan miris, ali zato osušeno ima miris sličan medu. Ukusa je najpre sladunjavog, a kasnije peče u grlu, što je posledica prisustva saponozida.
Lekovitost divizme
Sveži listovi divizme koriste se kao oblozi za saniranje otoka, protiv hemoroida i lišajeva. Pomešana sa drugim lekovitim biljkama odličan je lek protiv plućnih bolesti, posebno suvog kašlja, grudobolje, groznice, a koristi
se i u slučaju katara želuca i creva, kao i za ublažavanje grčeva. Ulje od divizme izvanredno je sredstvo za mazanje bolesnih očiju i za masažu u slučaju reume i kostobolje. Bez obzira na to da li pripremate čaj, tinkturu ili ulje od divizme, preparat pre upotrebe obavezno procedite kroz platno, zbog dlačica koje nadražuju grlo.
Ulje od divizme za masažu
Ulje od divizme priprema se tako što se flaša od litra dopola napuni sitno iseckanim listovima divizme, prelije čistim maslinovim uljem, začepi vatom i ostavi na suncu 40 dana.
Čaj za iskašljavanje
Pomešati po 25 g cveta divizme, belog i crnog sleza i podbela.Tri supene kašike smese popariti sa pola litra ključale vode, poklopiti, ostaviti da stoji 1 sat i procediti. Zasladiti medom i piti toplo na svaka 2 sata, po 1 kašiku.
Narodni nazivi: beloperka, volov rep, žutocvijet, lepuh Latinski naziv: Verbascum thapsiforme