Zeleni čaj ( za mršavljenje, lice u trudnoći, priprema)

Za šta je sve dobar zeleni čaj i kako se priprema?

U nastavku saznajte kako se priprema i upotrebljava zeleni čaj za mršavljenje, lice, kosu…

Širok i stalno rastući krug istražitelja ukazuje na to da ispijanje zelenog čaja donosi brojne pogodnosti za zdravlje. Baš kao i crni čaj, zeleni čaj se dobija od listova biljke Camellia sinensis.

Međutim, za razliku od crnog čaja, zeleni čaj se ne dobija fermentacijom, što omogućava da lekovita svojstva listova ove biljke ostanu netaknuta. U ovom članku ćemo obrazložiti neke od najprivlačnijih zdravstvenih pogodnosti zelenog čaja. Zato napravite sebi šolju zelenog čaja, zavalite se i uživajte.

Zeleni čaj ubrzava metabolizam

Ispijanje zelenog čaja je odličan način da ubrzate metabolizam budući da je zeleni čaj bogat katehinima, vrstom flavonoida koji ubrzavaju metabolizam. Kada metabolizam pređe u režim bržeg rada, on počinje da sagoreva više energije, što pomaže pri gubitku viška kilograma.

Prilikom jednog kliničkog istraživanja, 132 gojaznih ljudi stavljeno je na test pićem sa blizu 625 miligrama katehina zelenog čaja i 39 miligrama kofeina ili kontrolnim pićem sa istom količinom kofeina, ali bez katehina. Svi učesnici bili su na sličnim dijetetskim režimima – sa sličnim unosom kalorija i sličnim nivoom fizičke aktivnosti.

Na kraju dvanaestonedeljnog perioda istraživanja, učesnicima je izmerena težina. Obe grupe smanjile su telesnu kilažu, ali oni koji su pili piće sa katehinima izgubili su značajno više na težini od onih koji su pili kontrolni napitak.

Zeleni čaj – prirodni lek za bubuljice

Svojstvo zelenog čaja da pomaže u borbi sa viškom kilograma je njegov daleko najpoznatiji i najreklamiraniji efekat, ali to ne znači da njegovo pozitivno dejstvo na telo tu prestaje. Skorašnja istraživanja su pokazala da dodatak zelenog čaja režimu ishrane protiv bubuljica može značajno pomoći u otklonu problema.

Epigalokatehin-3-galat (EGCG), jedan od glavnih katehina u zelenom čaju, ima dokazano dejstvo na produkciju i aktivnost hormona koji su povezani sa izbijanjem bubuljica. Za zeleni čaj se smatra i da ima protivupalno i detoksifikujuće dejstvo, što dodatno pomaže u zaštiti od izbijanja bubuljica.

Moćan antioksidant i sredstvo za borbu protiv starenja

Zeleni čaj, a posebno zeleni čaj napravljen od celog lista, odličan je izvor antioksidanata kao što su katehini. Antioksidanti su, kao što možda već znate, jedinjenja koja usporavaju proces starenja i štite telo od bolesti.

Kako istraživanje izvršeno od strane Američkog Odeljenja za Agrikulturu (USDA) navodi, zeleni čaj je superiorniji u odnosu na crni čaj kada je u pitanju antioksidantivno dejstvo. Izgleda da je proces enzimske oksidacije (fermentacija) koji se primenjuje pri proizvodnji crnog čaja odgovoran za njegovo slabije dejstvo kao antioksidanta.

Ubrzavanje metabolizma i mršavljenje

Mnoga istraživanja ukazala su na prisustvo pozitivnog efekta zelenog čaja na stimulisanje metabolizma i brže sagorevanje masnih naslaga. Naime, zeleni čaj sadrži svega dve kalorije, dakle siromašan je kalorijama, zbog čega predstavlja ključni sastojak mnogih dijeta, uključujući Etkinsonovu i „Zone“ dijetu. Zeleni čaj pruža osećaj sitosti, a preporučljivo ga je piti pre upražnjavanja intenzivnih fizičkih aktivnosti zato što stimuliše sagorevanje suvišnih kalorija.

Dokazano je da ekstrakt zelenog čaja utiče na ubrzavanje metabolizma, ako i procesa sagorevanja masnoća. Pojedina istraživanja ukazuju na efikasnost kombinacije zelenog čaja i kofeina u smanjenju i održanju telesne težine kod predgojaznih i umereno gojaznih osoba. Sve gore navedene činjenice idu u prilog tome da se odlučite za aktivno konzumiranje ovog neverovatno zdravog napitka ukoliko imate cilj da izgubite višak kilograma.

Doziranje – koliko zelenog čaja piti dnevno?

Postoje različita mišljenja o tome kolika je optimalna količina ispijanja zelenog čaja. Dok jedni tvrde da je neophodno popiti deset šolja dnevno da bi se u potpunosti iskoristile sve zdravstvene prednosti ovog napitka, drugi navode da su dovoljne dve do tri šolje čaja. Zeleni čaj se obično uzima u dozama od 300-400 mg polifenola (aktivne supstance prisutne u čaju), a jedna šolja čaja sadrži 50-100 mg polifenola. Jedna studija je pokazala da su muškarci koji su ispijali deset šoljica zelenog čaja dnevno dobili rak tri godine kasnije u odnosu na muškarce koji nisu pili ovaj čaj.

Naročito je preporučljivo piti ovaj napitak nakon obroka radi ubrzavanja digestivnih procesa, a savetuje se i konzumiranje jedne šoljice ujutro, umesto prve jutarne kafe. Osobama koje žele da smršaju, preporučuje se konzumiranje sedam šoljica zelenog čaja u toku dana. Ipak, prilikom određivanja optimalne doze zelenog čaja, potrebno je da uzmete u obzir neke individualnih činilaca poput reagovanja na kofein, porodične istorije oboljenja srca, količine sna, itd. Ipak, dobar deo stručnjaka se slaže u tvrdnji da pet šoljica zelenog čaja dnevno predstavlja idealnu meru unosa ovog lekovitog napitka, mada nećete pogrešiti ni sa unetom većom količinom, dok ispijanje svega jedne ili dve šolje u toku dana može učiniti čuda za celokupno zdravlje vašeg organizma.

Priprema zelenog čaja

Način pripremanja zelenog čaja je od izuzetnog značaja, zato što se neadekvatnom pripremom istog gube korisni sastojci.

Shodno tome, ne preporučuje se stavljanje filter kesice čaja u kipuću vodu, zato što ona može uticati na gubljenje korisnih supstanci čaja. Istovremeno, čaj bi trebalo kuvati na temperaturi od 75°C, a filter kesica ne bi trebalodugo da stoji u void, inačećečajdobitigorakukus. Dovoljno je da kesicačajaodstojidva do tri minuta u prokuvanoj void.

Bonus savet: Zeleni čaj možete pomešati sa drugim aromatičnim biljem (belim ili crnim slezom) u cilju ublažavanja potencijalno oporog ukusa, ili sprečavanja stomačnih tegoba.

Način pripreme čaja: Za pripremu jedne šoljice potrebno je uzeti jednu filter kesicu čaja (2-4 g) i ugrejati vodu da provri. Sačekati 2-3 minuta da se provrela voda ohladi, ili dodati malo hladne vode koja će ubrzati process hlađenja. Nakon toga ubaciti kesicu čaja i ostaviti je da odstoji u vodi dva-tri minuta. Izvaditi vrećicu, i poželji dodati limun i med (izbegavati velike količine šećera, zeleni čaj ne bi trebalo da bude previše sladak).

Pripremanje zelenog čaja u kućnoj varijanti. Čaj na meru možete pripremiti na više načina u zavisnosti od toga da li želite da ga pijete u začinjenom ili zaslađenom obliku, sa ili bez limuna, itd.

Kuvanje zelenog čaja od listova. Predstavlja najjednostavniji recept za pripremu zelenog čaja. Za razliku od crnog čaja, pripremanje zelenog nalaže da temperature vode ne bude viša od 90 °C. Kako je već ranije istaknuto, važno je da listovi zelenog čaja ne budu u ključaloj vodi, da ne bi došlo do pojave gorkog ukusa.

Priprema: Za kuvanje 2 dl čaja potrebna je jedna kašičica listova. Potrebno je vodu sipati u odgovarajuć u posudu i kuvati sve dok ne počne da vri. Nakon toga potrebno je čaj na minut skloniti sa vatre ne bi li se malo smanjila temperatura. Preliti listove vodom, i sačekati da otpuste aromu. Na svakih pola minuta promešati kašičicom i proveriti da li je ukus po volji. Po potrebi možete dodati i malo meda.

Napitak od zelenog čaja u prahu. Ukoliko ne možete naći listove ili filter kesice zelenog čaja, postoji i alternativno rešenje-zeleni čaj u vidu praha.

Uputstvo za pripremu: Zagrejati 2 dl vode, ali ne dozvoliti da proključa. Ukoliko se desi da ipak proključa, sklonite je sa vatre i sačekajte da se malo prohladi. Nakon toga, dodajte punu kašičicu zelenog čaja u prahu. Napitak malo promešati iostaviti da odstoji poklopljen oko tri minuta, mada za to vreme možete utvrditi da li vam odgovara dobijeni ukus. Nakon toga, napitak će poprimiti tamniju boju, pa je potrebno da se pomoću cediljke prespe u šolju. Možete dodati malo meda, đumbira ili cimeta po ukusu.

Ledeni  čaj. Zeleni ledeni čaj može predstavljati pravo zdravo osveženje u vrelim letnjim danima. Savetuje se pripremanje većih količina koje se potom čuvaju u frižideru i služe sa ledom i dekorativnim listićima nane.

Čaj za mršavljenje. Potrebno je:  800 ml vode, 1 štapić cimeta i 3 lovorova lista.

U već prokuvanu vodu dodati štapić cimeta, tri lovorova lista i ravnu supenu kašiku zelenog čaja. Poklopiti i ostaviti 15 minuta da odstoji, nakon čega možete čaj procediti i konzumirati. Čaj je idealno najpre piti ujutro na prazan stomak radi ubrzavanja metabolizma, drugu šolju odmah nakon prvog obroka, a treću pre odlaska u krevet. Iskustva navode da tri šolje ovog čaja dnevno moguu činiti čuda u skidanju masnih naslaga sa tela, a prvi rezultati su vidljivi već nakon nedelju dana.

Zeleni čaj i limun

Studija jednog američkog univerziteta pokazala je da dodavanje malo limunovog soka u zeleni čaj može pojačati delovanje istog. Kombinacija limuna i čaja pospešuje bolju apsorpciju antioksidansa katehina od strane organizma.

Katehin ostvaruje značajno preventivno dejstvo u borbi protiv raka, srčanih napada i infarkta. Dodavanje limuna moglo bi pet puta da poveća količinu apsorbovanog katehina, dok čist vitamin C može povećati stepen apsorpcije navedenog anitoksidansa čak 13 puta.

Zeleni čaj i cimet

Zeleni čaj oplemenjen dodatkom cimeta predstavlja izvanrednu kombinaciju koja se može primeniti u borbi protiv suvišnih kilograma,

Ovaj zdravi napitak može se pripremiti na sledeći način: Prokuvajte 800 ml vode, sklonite je sa ringle. U vodu dodajte 1 štapić cimeta, 3 lovorova lista i supenu kašiku zelenog čaja. Poklopite, i ostavite 15 minuta da odstoji. Procedite i pijte.

Zeleni čaj i mleko

Dijeta bazirana na zelenom čaju sa dodatkom mleka spada u red najpopularnijih na svetu. Mleko pruža osećaj sitosti i podstiče detoksikaciju organizma, a prema mnogim iskustvima tokom jednog dana držanja dijete sa zelenim čajem i mlekom moguće je uzgubiti od 0,5 do 2 kg težine (odnosno višak tečnosti u organizmu).

Međutim, postoje i sasvim oprečni stavovi o kombinovanju zelenog čaja sa ovom namirnicom, naime, istraživanja iz 2007. pokazala su da dodavanje male količine mleka u čaj poništava pozitivno dejstvo čaja na srce. Utvrđeno je da proteini iz mleka, kazeini dolaze u interakciju sa čajem, smanjujući količinu prisutnog katehina u čaju.

Cena zelenog čaja i gde ga kupiti?

Zeleni čaj u vidu pojedinčnih kesica illi pakovanja može se naći u svim marketima i prodavnicama zdrave hrane po vrlo pristupačnim cenama.

Pakovanje čaja može se kupiti za svega 60-70 dinara, dok je čaj u vidu praha nešto skuplji, a u prodaji se mogu naći i pakovanja kapsula na bazi zelenog čaja čija se cena kreće u rasponu između 500 i 700 dinara.

Svakako je kvalitetniji zeleni čaj u prahu, ali ukoliko niste u mogućnosti da ga nabavite u tom obliku ili vam cena nije pristupačna svakako i u obliku kesica može biti dobar izbor za vas.

Nuspojave korišćenja zelenog čaja

Iako zeleni čaj predstavlja namirnicu izvanredno lekovitog efekta, ipak u određenim okolnostima može izazvati pojavu određenih neželjenih efekata. Tako, preterano korišćenje čaja može dovesti do pojave nesanice, opstipacije, gubitka apetita i sistematskog slabljenja organizma, a sve navedene pojave mogu se kategorisati pod zajedničkim pojmom teizma (hronično trovanje čajem), a pored navedenih smetnji, prekomerna upotreba zelenog čaja može dovesti i do povišenog krvnog pritiska i ubrzanog rada srca.

Teoretski, zeleni čaj može uticati na smanjenu apsorpciju gvožđa, pa se ne preporučuje anemičnim osobama.

Takođe je bitno napomenuti da zeleni čaj ne bi trebalo unositi u kombinaciji sa efedrinom (pojačano sitmulativno dejstvo na organizam) i oralnim kontraceptivima (dolazi do smanjenog izlučivanja kofeina za 45-60%, , koji se tom prilikom zadržava u organizmu).

Međutim, uprkos svim navedenim zdravstvenim prednostima zelenog čaja, bitno je imati na umu da ga ne bi trebalo samostalno koristiti kao lek protiv neke bolesti, te da je neophodno konsultovati se sa lekarom ili stručnim licem pre konzumiranja istog u terapijske svrhe.