Ivanjsko cveće je biljka čvrste, uspravne stabljike, pokrivene tvrdim dlakama na kojoj se razvijaju gusti zlatnožuti cvetovi jakog mirisa sličnog medu, a listovi su mu duguljasti, oštrih vrhova.
Plod je sitan, dužine oko 1,5 mm, i kada sazri, crne je boje.
Za lek se koristi gornji deo biljke u cvatu.
U našim krajevima, dan uoči Ivanjdana, bere se ivanjsko cveće, od kojeg se prave venčići i stavljaju se iznad ulaznih vrata, jer se veruje da čuvaju ukućane od bolesti i nesreće.
Lekovitost IVANJSKOG CVEĆA
Ivanjsko cveće deluje kao diuretik i tonik, a koristi se za lečenje kožnih oboljenja, lišaja, ekcema, čireva, raznih kožnih nečistoća, raka kože, psorijaze,kao i hroničnih bolesti organa za disanje, bubrega, bešike i prostate, reumatskih bolesti, bolesti jetre, protiv stomačnih tegoba praćenih grčevima. Koristi se i u lečenju katara želuca i creva, groznice, visokog pritiska, protiv zgrušavanja krvi, cista, raznih rana i povišene temperature.
Latinski naziv: Galium verum Narodni nazivi: Bročika, Ivanova trava
Čaj od ivanjskog cveća
Supenu kašiku suve biljke preliti sa 2 dl vruće vode, poklopiti i posle 15 minuta procediti. Piti 2 do 3 šoljice na dan.
Tinktura od ivanjskog cveća
Za tinkturu je potrebno 200 g ivanjskog cveća i 1 litra 60-procentnog alkohola. Alkoholom preliti biljku, zatvoriti bocu i držati je 30 dana na toplom mestu.
Uzimati 3 puta na dan 10-15 kapi sa čajem, vodom ili sokom.
Mast od ivanjskog cveća
Rastopiti 200 g svinjske masti ili lanolina, i uz lagano mešanje dodati 100 g tinkture ivanjskog cveća. Mešati sve dok alkohol ne ispari. Vruću masu sipati u odgovarajuću ambalažu, zatvoriti i staviti u frižider da se stegne. Mazati bolna mesta na koži nekoliko puta na dan.