Uplala srednjeg uha kod dece i odraslih, simptomi, lečenje, prevencija

Upala srednjeg uha predstavlja čestu pojavu kod dece, mada se može javiti i kod odraslij. Glavni simptom je neugodan bol u uhu. Analgetici čine glavni vid borbe protiv ušne infekcije, dok antibiotici mogu biti od pomoći samo u nekim slučajevima.Upala uha nestaje u roku od nekoliko dana.

Šta je zapravo upala srednjeg uha?

Infekcije uha mogu se klasifikovati u dve grupe: infekcije koje se javljaju u ušnom kanalu (otitis externa) i infekcije koje zahvataju mali prostor iza bubne opne (srednje uho). Upala srednjeg uha se naziva i acute otitis media.

Mehanizam nastanka upale srednjeg uha

Mali prostor iza bubne opne u srednjem uhu je standardno je ispunjen vazduhom. Taj prostor je povezan sa zadnjim delom farinksa malim kanalom pod nazivom Eustahijeva tuba. Prisutne su i tri male slušne koščice koje provode zvuk od bubne opne do unutrašnjeg uha.

Srednje uho bi takođe trebalo da sadrži vazduh, ali je ipak ispunjeno mukusom, koji predstavlja uobičajenu prateću pojavu prehlade. Kontakt mukusa i štetnih mikroorganizama poput bakterija i virusa može izazvati pojavu upale srednjeg uha.

Deca sa pojavom tzv. voska u uhu pate od neugodne pojave stalnog prisustva mukusa iza bune opne zbog čega su podložnija upalama uha. Ponekad se upala srednjeg uha može javiti bez vidljivih razloga.

upala srednjeg uha simptomi

Koji su simptomi upale srednjeg uha ?

  • Bol u uhu (ušobolja) je uobičajena prateća pojava infekcije, koja ipak u nekim slučajevima može izostati. Uzročnik bolova u uhu je osetljiva i upaljena bubna opna.
  • Sluh može biti oslabljen par dana.
  • Pojava visoke temperature (groznice) predstavlja uobičajen simptom.
  • Kod dece može doći do ispoljavanja simptoma bolesti, opšte slabosti ili povraćanja.
  • Sasvim male bebe mogu ispoljiti simptome nalik povišenoj telesnoj temperaturi i sklone su razdražljivom ponašanju. Na dodir topla i uplakana beba može imati upalu srednjeg uha.

U nekim slučajevima može doći do perforacije (pucanja) bubne opne. Usled ove pojave, mukus curi iz uha, pri čemu dolazi do iznenadnog osećaja bola u uhu. Perforacije su obično male i mogu se zalečiti u roku od nekoliko nedelja nakon ispoljavanja infekcije.

Važne napomene vezane za pojavu bola u uhu

Ušobolja je jedan od osnovnih simptoma upale srednjeg uha. Ipak, nisu svi bolovi u uhu izazvani infekcijom slušnih organa. Ako dete ima bolove u uhu, a oseća se dobro, ne mora da znači da ima upalu uha. Infekcija srednjeg uha povezana je sa nakupljanjem mukusa kao nusprodukta prehlade. Važno je istaći da bolovi u uhu mogu nastati kao prateća pojava zubnih oboljenja ili bola u viličnom zglobu.

Upala srednjeg uha lečenje

Upale uha su epizodnog karaktera, traju u proseku 2-3 dana i nestaju bez posebnog tretmana i lečenja. Bakterije i virusi izazivači ušnih infekcija nestaju usled odbrambenog dejstva imunog sistema. Preporučeni tretmani savetuju sledeća sredstva u borbi protiv upale uha, a to su:

Analgetici
Ako upala uha uzrokuje pojavu bola kod vašeg deteta, ovu neprijatnu pojavu može ublažiti davanjem lekova protiv bolova poput paracetamola ili ibuprofena. Ovi lekovi će istovremeno smanjiti povišenu temperaturu i učiniti da se dete oseća bolje. I pored propisanih antibiotika neophodno je u slučaju trajanja osećaja bola u uhu nastaviti sa primenom analgetika.

Određena istraživanja otkrila su da par kapi lokalnog anestetika lidokaina ukapanih u uho može dovesti do umirivanja bolova u istom. Na daljim studijama je da razjasne tačnu primenu ovog tretmana. Upotreba anestetika kao svojevrsnog anelgetika nameće se kao logičan izbor, naročito kod dece sa ozbiljnim bolovima u uhu.

Antibiotici se preporučuju samo u pojedinim slučajevima

U većini slučajeva ušnih infekcija antibiotici sastavni deo terapije, što se objašnjava kratkotrajnim karakterom infektivnih procesa u uhu. Postoji više razloga zašto bi trebalo izbegavati lečenje antibioticima u širokom luku. Naime, unos ovih medikamenata može dovesti do pojave dijareje ili osipa. Takođe, antibiotici mogu dovesti do nestanka tzv. dobrih bakterija iz creva, što može dovesti do probavnih smetnji. Mnoga deca se osećaju loše nakon uzimanja antibiotika. Prekomerna upotreba antibiotskih lekova izazvati pojavu rezistentnih sojeva, što može imati štetne efekte po organizam.

Korišćenje antibiotika nije poželjno niti opravdano u slučajevima poput:

  • Javljanja temperature od 39 °C ili manje kod dece iznad dve godine starosti.
  • Kada kod deteta nije prisutna velika osetljivost na antibiotike.
  • U slučaju da detetu nije dobro dva dana ili manje.

Uprkos svemu, određene situacije zahtevaju primenu antibiotika:

  • Pojava infekcija kod deteta mlađeg od dve godine (ušne komplikacije su zastupljenije kod beba).
  • U slučaju teških infekcija.
  • Kada infekcija ne jenjava dva-tri dana.
  • Pojave komplikacija
  • Vaše dete pati od drugih oboljenja (dijabetes) koja mogu povećati rizik za dobijanje infekcije.

Pri javi upala uha stručnjaci savetuju pristup čekanja i praćenja razvoja situacije dva do tri dana. Tokom tog perioda savetuje se korišćenje analgetskih sredstava i čekanje da se infekcija stiša, što se u najvećem broju slučajeva i dešava. U slučaju drugačijeg razvoja situacije, može se savetovati upotreba antibiotika, ako infekcija ne jenjava ni nakon dva-tri dana. Ukoliko niste u mogućnosti da posetite specijalistu odmah nakon perioda od dva-tri dana, vaš lekar opšte prakse vam može prepisati antibiotik sa napomenom da ga možete koristiti samo ukoliko se vaše zdravstveno stanje ne poboljša nakon pomenutog perioda.

Moguće komplikacije usled upale srednjeg uha ?

Prisustvo određenih količina sluznih produkata iza bubne opne nakon pojave upala srednjeg uha predstavlja uobičajenu pojavu, koja može dovesti do potpune zapušenosti ušiju. Ovi štetni produkti obično nestanu nakon nedelju dana, i sluh se vraća u normalu. U slučajevima kada ne dođe do potpunog uklanjanja mukusa, dolazi do pojave tzv. voska u ušima, usled čega čulo sluha može biti privremeno oslabljeno.

Ponavljane upale srednjeg uha izazvane teškim prehladama mogu dovesti do ove neprijatne pojave u ušima. Neophodno je otići lekaru ako se osećaj zapušenosti u ušima produži i nakon ušne infekcije, ili pak sumnjate da vaše dete slabije čuje.

Perforacije bubne opne moguće je izlečiti u potpunosti par nedelja nakon pojave ušne infekcije. Ipak,u određenim slučajevima nepohodan je ozbiljniji tretman.

Ukoliko je vaše dete normalnog zdravstvenog stanja, mogućnosti za potencijalne komlikacije usled pojave ušnih infekcija su neznatne. U retkim slučajevima, pod dejstvom upale srednjeg uha doći će do infekcije mastoidne kosti iza uha, po kojoj je oboljenje i dobilo naziv mastoiditis. U sporadičnim slučajevima infekcija može prodreti dublje do unutrašnjeg uha, mozga ili okolnih tkiva. Infektivni procesi mogu dovesti do razvoja različitih simptoma, poput apscesa i meningitisa, pri čemu mogu biti pogođeni mozak i okolni nervi. Neophodno je uvek konsultovati doktora ako pojavu uhobolje kod dece prate sledeći simptomi:

  • Sve se gore osećaju.
  • Vaše dete vam deluje ozbiljno bolesno.
  • Ne uočavate znakove oporavka ni nakon dva-tri dana.
  • Imaju temperaturu iznad 39 °C. Prisustvo groznice ne predstavlja uvek alarmantnu opasnost po dečje zdravlje. Kod dece visoka temperatura može biti posledica različitih bolesti poput ušne infekcije, urinarnih infekcija, trodnevnih groznica (roseola) i gripa. Dakle, pojava visoke temeprature kod dece ukazuje na prisutnost bolesti ili infekcije koja će zahtevati lekarsku pomoć (ako vaše dete staro manje od dva meseca ima temperaturu iznad 38°C, obratite se stručnom licu).
  • Dete razvija simptome koje ne prepoznajete.

Da li može doći do ponovnog javljanja upala srednjeg uha i kako to sprečiti?

Većina dece oboli od upala uha bar dva puta do svoje pete godine. Do toga dolazi zbog uobičajenih virusnih infekcija na koje dete još uvek nije razvilo imunitet. U principu je nemoguće preduprediti infekcije kod dece. Ipak, utvrđeno je da se upale srednjeg uha u manjem procentu javljaju kod:

  • Odojčadi
  • Dece koja borave u prostorijama bez duvanskog dima (pasivno pušenje kod beba i dece povećava šanse za razvoj ušnih infekcija).
  • Kod beba i dece koja ne koriste cucle. Istraživanja su pokazala da uspavljivanje beba pomoću cucle umanjuje rizik od smrti u kolevci, stoga razmotrite mogućnost uspavljivanja svoje 6-12 meseci stare bebe bez cucle svake večeri (ukoliko dojite, ne koristite je kao način za uspavljivanje dok se ne izveštite sa hranjenjem vaše bebe).
  • Ne namećite cuclu kao zabavu svojoj bebi ukoliko ona to ne voli. Ako ispadne iz bebinog kreveca, ne vraćajte je nazad.
  • Nikad ne posipajte cucle šećerom.
  • Čistite i menjajte cucle redovno.

U sporadičnim slučajevima kod neke dece dolazi do ponovljenih upala srednjeg uha, usled kojih lekari savetuju duži tretman antibioticima u svrhu predupređivanja istih. U slučaju učestalih upala, preporučuje se insercija kružne cevčice u bubnu opnu. Ovaj hirurški zahvat ima primenu u tretiranju pojava poput tzv. voska u uhu. Umetnuti prsten nalik je maloj drenažnoj cevi koja omogućava eliminaciju tečnosti iz srednjeg uha i omogućava dotok vazduha. Određena istraživanja ukazuju da operativni zahvati ovog tipa mogu uspešno redukovati pojavu ušnih infekcija.