Krioterapija – lečenje ekstremno niskim temperaturama – od bola do mršavljenja

Sve što treba da znate o krioterapiji

Krioterapija se odnosi na tretman ekstremno niskim temperaturama – ispod 100 stepeni – za lečenje raznih zdravstvenih problema. Postoji nekoliko načina na koje se može obavljati ova terapija ledom. U jednom metodu, sonda se ubacuje u tkivo ili poseban deo tela. Temperatura sonde se zatim značajno smanjuje i, ona smrzava deo u kom se nalazi.

Drugi pristup zahteva ulazak u „krio saunu“ ili „krio komoru“ u kojima se temperatura smanjuje zahvaljujući tečnom azotu i hladnom vazduhu. Zatim se pacijenti skidaju i ulaze obučeni u minimalnu zaštitu. Nakon par minuta stajanja, izlazite napolje.

Kako kriotrapija deluje

Svaka vrsta krioterapije radi tako što hladi. Tačnije, krioterapija vas hladi toliko da vam umrtvi nerve, zamrzne tkivo na ćelijskom nivou, uništi ćelije ili ubedi telo da umire. Iako ovo zaista zvuči loše, rezultat je dobar – poboljšanje zdravstvenog stanja ili uklanjanje bola.

krioterapijaLekovita svojstva krioterapije

Iako efekat ekstremne hladnoće može biti strašan po vaše telo, precizna upotreba i vreme delovanja krioterapije ima lekovit učinak. Pre nego što se odlučite za ovaj tretman, razgovarajte sa svojim lekarom. Ukoliko on odobri ovaj vid terapije, možete osetiti sledeće:

Krioterapija protiv bolova

Bol u živcima može biti intenzivan i ponekad otporan na druge metode lečenja. Krioterapeutska sonda može zamrznuti nerv, tako da on utrne. Krioterapeutske sonde najbolje deluju kod bola uzrokovanih jednim, izolovanim živcem. To su obično neuromas (benigne izrasline u nervu) ili uklještenje živca. Krioterapija za celo telo, za koju je potreban odlazak u „krio saunu“ se koristi za ublaženje bolova izazvanih artritisom. Hladnoća nije dovoljno precizna da zmrzne nerv, ali ublažava bol izazvan upalom.

To isto svojstvo čini krioterapiju pogodnom za sportiste, kojima je potrebno ublažavanje jakih bolova nakon napornih treninga. Pošto je poznato da hladnoća sužava krvne sudove, zato koristite hladne obloge kada imate upalu. Krioterapija celog tela je bolja i komfornija alternativa od ledenih kupki.

Prevencija ili lečenje raka

Krioterapija smrzava (i tako ubija) ćelije, te kancerogene ćelije nisu izuzetak. Iako se uglavnom koristi u slučajevima raka kože ili grlića materice, nije organičena na njih. Rak bubrega, pluća i prostate, mogu se lečiti krioterapijom.

Kada se koriste za lečenje raka ili predkancerogenih stanja, krioterapeutske sonde se koriste na mestu unutar tela. Na delovima koji su malo pristupačniji, kao što je koža, vatom se može naneti tečni azot. Bez obzira na metod, rezultati su isti. Deo tkiva se smrzne, i ćelije odumiru. Neki tumori će možda zahtevati nekoliko krioterapeutskih tretmana.

Mršavljenje

Kada uđete u „krio saunu“ vaše telo je okruženo naglim padom temperature. Vaš organizam će ubrzati metabolizam kako biste sagoreli više kalorija i ostali topli. Efekat ovog metoda za mršavljenje još uvek nije posebno ispitan.

Nuspojave kriotrapije

Krioterapija ima neželjene efekte. Vašem organizmu ne prija izlaganje ekstemno niskim temperaturama, te će vam to i staviti do znanja. Najznačajnije nuspojave javljaju se nakon terapije krioterapeutskom sondom. Iako se doktori trude da ovo izbegnu, tkivo oko ciljane površine takođe bude izloženo hladnoći. Takođe, vaše telo želi i da se reši mrtvih ćelija.

Posebne nuspojave javljaju se u zavisnosti od mesta na kom se primenjuje sonda, ali generalno, svaka unutrašnja upotreba krioterapije imaće za posledicu bol, kada prođe dejstvo anestezije.

  • Koža: na mestu koje se tretira, formiraće se krasta koja će otpasti nakon par nedelja. Privremeno crvenilo i iritacija, utrnjenje i peckanje, se javljaju u velikom broju slučajeva. Iritacija i osećaj golicanja se mogu javiti kada se krioterapeutska sonda koristi za ublažavanje bola u živcu.
  • Grlić materice: imaćete vodenast iscedak koji može trajati nekoliko ndelja, dok telo ne odbaci sve mrtve ćelije. Iscedak ponekad može biti krvav. Tokom zaceljenja, cerviks je vrlo osetljiv, pa je u nekim slučajevima potrebno suzdržavanje od seksualnih odnosa i napora, kako bi se smanjio rizik od povrede ili infekcije.
  • Pluća: prvih par dana nako tretmana, možete iskašljavati mrtvo tkivo. Ovo je neprijatno, ali bezopasno. U druge moguće nuspojave spadaju iskašljavanje krvi, otežano disanje, i infekcija. Ovi neželjeni efekti su kratkotrajni i nestaju nedelju dana kasnije.
  • Bubreg: tkivo koje okružuje deo na kom je vršena terapija može prilično krvariti. Toliko, da u nekim slučajevima bude neophodna transplatacija. Privremena slabost i teškoće u zadržavanju urina se mogu javiti ako se povredi uretra (cev koja povezuje bubreg i bešiku).
  • Prostata: zatvor i krv u mokraći su česta nuspojava krioterapije prostate, ali nakon par nedelja nestaju. Pošto se živci koji utiču na erekciju nalaze pored prostate, postoji rizik od oštećenja prilikom krioterapije.

Gde se vrše krioterapeutski tretmani ?

Krioterapeutski tretmani se obavljaju u bolnicama i klinikama, ali nisu svuda dostiupni. U nekim privatnim ginekološkim ordinacijama možete obaviti krioterapiju cerviksa, ali ako imate probleme sa plućima, preporučuje se da se izbegava krioterapija kao metod lečenja. Neka vas lekar posavetuje i preporuči vam najbolja mesta za terapiju, u zavisnosti od vaših specifičnih zdravstvenih potreba.