Zašto je celer toliko dobar za snižavanje pritiska
Krvni pritisak se definiše kao sila koja gura krv kroz arterije. Ako je ova sila suviše jaka, i vrši pritisak duži vremenski period, javlja se hipertenzija – hronično visok pritisak. Vremenom, napor izazvan hipertenzijom će oštetiti srce i krvne sudove, što za rezultat ima pojavu koronarnih bolesti. Iako postoje lekovi koji se koriste za snižavanje pritiska, rezultate je moguće postići suplementima i promenama u ishrani. Jedan dodatak ishrani koji je posebno interesantan protiv povišenog pritiska je celer.
Zašto je celer toliko dobar ?
Šolja iseckanog celera ima 20 kalorija, 104 miligrama natrijuma, 8 miligrama C vitamina, 344 miligrama kalijuma. Celer sadrži jedinjenja poput 3-n-butilftalida, apigenin, flavonoide, i omega-6 masne kiseline. One organske hemikalije pomažu za snižavanje pritiska.
Za razliku od drugog voća i povrća, celer je dostupan cele godine, pa o tome ne morate da brinete. Pošto nekim ljudima može smetati jak ukus celera, ili im ne prija uklanjanje vlakana iz zuba ili proteze, treba da znate da celer možete naći i u formi suplementa ili ulja.
Kako celer pomaže protiv pritiska ?
Postoje tri primarna izvora koja povišavaju krvni pritisak: povećana količina krvi koja se upumpava, otpor u arterijama i sužavanje kvnih sudoba. Celer sdrži nutrijente koji ublažavaju sva ova stanja.
Smanjenje holesterola
Višak holesterola će stvrdnuti nasage u arterijama i učiniti ih krutim i uskim. Holesterol se formira u plak, kada se oksidiše. Ulje butilftalida, koje se nalazi u celeru, je antioksidant koji smanjuje nivo lošeg holesterola u telu. Osim toga, primećeno je da dve stabljike celera mogu smanjiti nivo holesterola za čak 7%.
Opušta arterije i uglačava mišićno tkivo
Upala je čest uzročnik blokade arterija, jer menja njihove zidove i čini ih natečenima. Zajedno sa apigeninom, celer sadrži i flavonoid luteolin, i oba sastojka smanjuju upalu. Uglačavanjem unutrašnjih zidova arterija i uglačavanjem mišićnog tkiva, rizik od obstrukcije se značajno smanjuje.
Tera vas da mokrite
Celer (njegove semenke pogotovo) su diuretik. To znači da on izvlači višak tečnosti iz tela i tera vas da češće mokrite. Kao što smo pomenuli, jedan od uzroka povišenog pritiska je povećan protok krvi. Kada se višak tečnosti izvuče iz krvotoka, količina i pritisak krvotoka se smanjuje.Ovako deluju i mnogi lekovi za snižavanje krvnog pritiska.
Širi kapilare
3-n-butilftalid širi kapilare. On smanjuje otpor duž arterija i krvnih sudova, čime se pospešuje tok krvi i smanjuje se pritisak.
Celer u laboratoriji
U studijama na životinjama, ekstrakt celera sprečava moždani udar i pospešuje protok krvi zahvaljujući svim pomenutim svojstvima. Osim toga, istraživanje vršeno na dobrovoljcima 2013. godine pokazalo je smanjenje krvnog pritiska kod pacijenata koji su uzimali ekstrakt celerovog semena. Ovi rezultati su bili dovoljno ohrabrujući da se testiranje nastavi.
Celer u kuhinji
Samo dve stabljike celera dnevno su dovoljne za zdravlje srca i za krvni pritisak. Ako vam se ukus celera ne sviđa ili želite da probate celer na neki drugi način, postoji puno recepata koje možete da isprobate.
Sok od celera
Sastojci:
- 2 stabljike celera
- Pola repe
- 2 šargarepe
- Pola zelene jabuke
- 1 limun
Uputstvo:
Za ovaj recept potreban vam je sokovnik ili neki slični aparat. Iscedite sastojke, pomešajte ih i uživajte. Ako želite, u sok možete umešati i drugo voće i povrće.
Gazirani sok od celera
Sastojci:
-7-8 stabljika celera
– 1 veliki limun
– 1 kašika crnog bibera
– 8 zelenih kardamoma
– 11/4 šolja vode (3,5 decilitra)
– 1 šolja šećera
– 2 litre kisele vode
Uputstvo:
Očistite i usitnite celer. Trebalo bi da imate oko pune tri šolje. Ostavite sa strane. Oljuštite pola limuna. Izdrobite kardamom i biber.
U tiganj srednje veličine, sipajte vodu i šećer, dok ne proključaju. Ubacite celer i ostavite da krčka još minut. Promešajte i sklonite sa vatre. Dodajte koru limuna, biber i kardamom u tiganj. Promešajte dok se sastojci ne sjedine, pa pokrijte i ostavite da se prohladi na sobnoj temperaturi.
Procedite sirup u teglu ili neku sličnu posubu. Pritisnite celer da izvučete što više sirupa. Ušećereni celer je i sam po sebi jako ukusan. Iscedite limun i dodajte tri kašike soka u sirup, pa promešajte. Poklopite i čuvajte u frižideru dok vam ne bude potreban.
Sjedinite sirup sa kiselom vodom. Optimalna razmera je 1:4, prilagodite svom ukusu. Poslužite preko leda i ukrasite stabljikom celera. (neke gazirane vode sadrže natrijum koji povećava krvni pritisak)
Ukiseljeni celer
Sastojci:
- Mali svežanj celera
- 2 usitnjene glavice belog luka
- ¼ sečenog crnog luka
- Vez sveže mirođije
- 2% rastvor za turšiju (19 grama soli na litar vode)
- Tegla od litra
Uputstvo:
Iseckajte celer tako da staje u teglu. Stavite mirođiju, beli i crni luk između stabljika celera. Sipajte rastvor za turšiju, 3 centimetra do vrha. Zatvorite teglu. Ostavite je na sobnoj temperaturi 5 do 7 dana, pa je prebacite u ostavu.
Supa od celera
Sastojci:
- 85 grama putera
- 1 kašika maslinovog ulja
- 285 grama iseckanog celera
- 113 grama iseckanog crnog luka
- 113 grama iseckanih krompira
- 1 litra kokošijeg, ćurećeg ili goveđeg bujona
- So i crni biber
- Mileram ili pavlaka
Uputstvo:
U pokrivenom tiganju, prokuvajte celer i luk u puteru i ulju 10-ak minuta. Dodajte krompir i promešajte, ne dozvolite da povrće postane braon.
Sipajte bujon. Sačekajte da supa proključa pa smanjite vatru na pola sata, ili dok celer ne postane mek. Prespite supu u blender. Probajte, pa dodajte so i biber po ukusu. Sipajte supu u činiju i dodajte malo pavlake.